Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium =/- 240l


Błażej

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Dostałem akwarium o wymiarach szer.40cm dł.120cm i wysokości około 50cm około 230-240l

Nie wybrałem jeszcze swojej obsady, ponieważ poza brudnym akwarium z pisakiem i kamieniami nie mam nic, więc postanowiłem zacząć od początku tj. od wyczyszczenia szyb w akwarium następnie planuje wyrzucić piasek oraz kamienie- wydaje mi się że jest to wapień filipiński, który o ile dobrze pamiętam nie pasuje do biotopu malawi.

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego, oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć.

Liczę na waszą pomoc:)

P.S

Zdjęcia zrobię jak tylko będę miał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...witam Ciebie Błażeju na naszym forum!

Mam nadzieje ,że uzyskasz u nas wszelką pomoc jaka tylko będzie możliwa:)

11 minut temu, Błażej napisał:

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego,

..jeżeli jest to osad ( kamień) to weź zwykły ocet na jakiś wacik lub szmatkę i wetrzyj go w ten osad. Poczekaj kilka minut i wytrzyj. Jeżeli  nie osiągniesz efektu za pierwszym razem to ponów próby kilkakrotnie. Gorzej jak jest to wżer w szybę..ale tym jak coś później będziesz się martwić.

14 minut temu, Błażej napisał:

oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć.

..tutaj musisz delikatnie na siłę to zdjąć. Resztki trzeba czymś po prostu zeskrobać uważając abyś nie zniszczył ani rantu szyby ani pokrywy. Tutaj może wypowie się @przemek wieczorek Dodam tylko ,że niektórzy producenci tak polecają uszczelniać pokrywę..My albo nie uszczelniamy bo woda nie cieknie a jak już to dajemy uszczelki gumowe do uszczelniania okien i to najlepiej zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silikon albo schodzi po całości odrywając go albo..... no właśnie, w tym drugim przypadku można zastosować środek do usuwania silikonu, jest to żel którym smaruje się powierzchnię i po kilku minutach cały silikon schodzi po części rozpuszczony.

Niestety nie pamiętam nazwy tego środka, kupiłem kiedyś w biedronce czy castro, wiem iz rozpuszcza praktycznie wszelkie silikony, nakładane z "tubek" a nawet części wykonane z twardego i mocnego materiału jak węże silikonowe, złączki termiczne itp.

Oczywiście można tym czyścic pokrywę (zalecam zawsze robić próbę na małym kawałku i w części niewidocznej) a kant szyby delikatnie, OMIJAJĄC MIEJSCA KLEJENIA SZYB AKWARIUM !!! taki sposób czyszczenia polecam w ostateczności kiedy już inne sposoby zawiodą.

Silikon najlepiej ciąć cienką linką stalową czy mocnym drutem stalowym.

 

 

Edytowane przez KrisT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Błażej napisał:

Więc na początku chciałbym się zapytać jak wyczyścić biały osad z szyb, podejrzewam że jest to kamień czy coś takiego, oraz z tego co widzę to akwarium na początku było zamknięte, ponieważ ma na górze "obudowę" przymocowaną na silikonie i nie mam pojęcia jak to ściągnąć

Kamień z szyb tak jak Kolega Andrzej wspomniał : octem. Ja biorę zmywak kuchenny nasączam i przecieram 2-3 razy szybę, pierwsze namoczenie musi chwilę się przegryźć.

Co do silikonu: ja u siebie wycinałem szybę frontową, używałem noża z ostrzem łamanym do tapet, oraz żyletek. Z nożem uważaj: łatwo uszkodzić krawędzie szkła. Żyletkami zadrapałem ładnie resztki silikonu - udało się bez specjalnych środków. Trzeba tylko trochę cierpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, egon44 said:

A propo aranżacji to wpierw na dno zbiornika wkładamy podkład, potem układamy stabilnie kamienie a dopiero na koniec sypiemy piasek...

Spokojnie, kolega napisał, że chce piasek i kamienie wYrzucić, nie wrzucić. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hilux napisał:

Spokojnie, kolega napisał, że chce piasek i kamienie wYrzucić, nie wrzucić. :)

Hehe rozumiem i tu wiadomo że chce go wyrzucić bo o tym napisał ;) ale moja wypowiedź miała na celu przypomnienie o takich czynnościach jak wpierw podkład,potem kamienie a na końcu piach...

Przezorny zawsze ubezpieczony :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.