Skocz do zawartości

Stelaż 450l


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Chcę wyspawac stelaż pod akwarium 150x50x60. Chciałbym poddać pod ocenę moją wizję. Wszelkie uwagi i sugestie wręcz niezbędne. 

Nie mam rysunku pod ręką ale postaram się w miarę dokładnie opisać o co mi chodzi. Górna rama ma być o wymiarach 150x50 z profila 60x40x3 z tym że belka przednia będzie zrobiona z profila 60x40x4. W ramie przewidziałem jedno żebro po środku. Z przodu belka o grubszej ściance żeby wyeliminować środkową przednią nogę. 

Nogi będą z profila 40x40x3. Połączone ramą dolną z takiego samego profila. Nóżki regulowane na stopce o podstawie fi 50mm i srubie M10. Blat planuję zrobić ze sklejki 4cm(2x20).

Główna moja obaw jest o to czy konstrukcja nie usiądzie na środku w przypadku kiedy na froncie nie będzie tej środkowej nogi. Będzie tylko krótka nóżka na środku dospawana do dolnej ramy. 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

Pozdrawiam 

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka konstrukcja stelaża to tylko pod sump albo dwa akwaria jedno pod drugim .

Jeśli w zamyśle dlatego taki pancer  że będzie sump to się zastanów czy w malawi musi być sump bo to sam widzisz wiele problemów których nie masz przy innych filtracjach a sump w malawi to także wiele poważnych wad.

Nasze Malawi z sumpem to nie jest morszczak z odpieniaczem białek w sumpie  i super usuwaniem natychmiast wszelkich zanieczyszczeń .

U nas sump bez odpieniacza a za to z górą gąbek i m3 grysu czyli gruzu to super szambo bo  pyszczaki to super brudasy -  nic im nie dorówna w brudzeniu wody .

Więc sump w Malawi wymaga jeszcze większych i częstszych podmian niż przy zwykłym kubełku czy narurowcu mio że gąbek i m3 gruzu nie płuczesz rok. . Więc nie jest to bezobsługowa filtracja, a filtracja kumulująca zanieczyszczenia.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumpa nie planuję, ale lubię być ubezpieczony:) Stąd taki czołg:) Tylko dalej nie wiem czy ta belka przednia bez podparcia na środku się nie ugnie? Po południu postaram się wstawić jakieś fotki. Dziś spawam:) Materiał już mam więc musi tak zostać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki temat dla dwu baniaków jeden pod drugim i tam Adam @troad to liczył ugięcie dla belki nie podpartej na dużej długości ( nie pamiętam dokładnie ile cm  więc nie pytaj tylko poszukaj bo na tym forum wszystko już było tylko szukać trzeba.

Beznadziejny czołg wyszedł  , blat ze sklejki się  ugnie z czasem a i tak wszystko pozostanie na sztywności szkła dna i ścian akwarium .

Żadne ubezpieczenie - jeśli nie sump to wyjaśnij dlaczego nie podeprzesz z przodu ? to jest dopiero bzdurne pojęcie bezpieczeństwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie chcesz na tym stawiać 12 ton ?

Zastosuj profil 30x30x2mm.I będzie to i tak aż nadto. Najlepiej zrobić osiem nóg i tak zrobisz troje drzwi. Nogi skrajne cofnij po 9cm na zawiasy.

Srodkowy profil przedni zlicowany podziel na trzy częsci odjemując grubość boku 18mm. 

 

27332058_762183670635707_392777597786867

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, biznesgift napisał:

Sumpa nie planuję, ale lubię być ubezpieczony:) Stąd taki czołg:) Tylko dalej nie wiem czy ta belka przednia bez podparcia na środku się nie ugnie? Po południu postaram się wstawić jakieś fotki. Dziś spawam:) Materiał już mam więc musi tak zostać :)

Oto jak nie należy pojmować bezpieczeństwa i  jak nie  korzystać z tego forum.

Nie pytamy post factum o coś co już przesądzone.

Jeśli pytamy to po to by skorzystać z wiedzy i doświadczenia ogromnej rzeszy akwarystów.

Nie dorabiamy ideologii do faktów.

Co do lubienia bezpieczeństwa to chyba nie zakładasz  czterech kondomów jeden na drugi.

Liczy się cały łańcuch bezpieczeństwa i bezpieczeństwo jest tylko takie jak najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu . Co z tego że dałeś już bezpowrotnie profile czołgowe jak baniak jest z szkła 10-12mm?   i tylko szyba pojedyńczo ?  daj trzy 12mm sklejone razem - będzie tak bezpieczne jak ten stelaż-czołg - inaczej nie będzie bezpieczniej.

Powinien być jak to proponował piszący tu kolega :D- czyli trzy baniak jeden w drugim jak jeden pęknie to jeszcze dwa zostaną.

Teraz on ci radzi w tym temacie  bezpieczeństwo x 30 a pewno teraz się śmieje że w ogóle wpadł 2 lata temu na takie pomysły jak 3x baniak w baniaku.:(

Więc nie pokazuj tych fotek i nie pokazuj tego arcydzieła spawacza bo ludzie to widzą i potem młodziankowie zapamiętają ten czołg a nie akwarium.

Przez lata będą pytania czy profil 60x40x4mm wystarczy  czy dać większy i ile się ugnie.

Więc za Przemkiem wklejam za ciebie mój stelaż o wymiarach 200x60x70h cm pod baniak 250x80x70cm  czyli 1400l , czyli pod obciążenie  ok 2000kg

profil 30x30x3mm i zauważ że stelaż jest znacznie mniejszy niż akwarium - bo taki już stelaż wyspawany miałem.

20180120_112828.thumb.jpg.596ce41bfc8dcbe68f82229d8202cf9b.jpg

20180206_114927.thumb.jpg.0002982f30e6c21e41b0173382d7c993.jpg

Nowy pod całe akwarium bym spawał z profila 30x30x2mm i 10 nóżek  jak radzi i robi od lat Przemek.

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, deccorativo napisał:

Oto jak nie należy pojmować bezpieczeństwa i  jak nie  korzystać z tego forum.

Nie pytamy post factum o coś co już przesądzone.

Jeśli pytamy to po to by skorzystać z wiedzy i doświadczenia ogromnej rzeszy akwarystów.

Nie dorabiamy ideologii do faktów.

Co do lubienia bezpieczeństwa to chyba nie zakładasz  czterech kondomów jeden na drugi.

Liczy się cały łańcuch bezpieczeństwa i bezpieczeństwo jest tylko takie jak najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu . Co z tego że dałeś już bezpowrotnie profile czołgowe jak baniak jest z szkła 10-12mm?   i tylko szyba pojedyńczo ?  daj trzy 12mm sklejone razem - będzie tak bezpieczne jak ten stelaż-czołg - inaczej nie będzie bezpieczniej.

Powinien być jak to proponował piszący tu kolega :D- czyli trzy baniak jeden w drugim jak jeden pęknie to jeszcze dwa zostaną.

Teraz on ci radzi w tym temacie  bezpieczeństwo x 30 a pewno teraz się śmieje że w ogóle wpadł 2 lata temu na takie pomysły jak 3x baniak w baniaku.:(

Więc nie pokazuj tych fotek i nie pokazuj tego arcydzieła spawacza bo ludzie to widzą i potem młodziankowie zapamiętają ten czołg a nie akwarium.

Przez lata będą pytania czy profil 60x40x4mm wystarczy  czy dać większy i ile się ugnie.

Więc za Przemkiem wklejam za ciebie mój stelaż o wymiarach 200x60x70h cm pod baniak 250x80x70cm  czyli 1400l , czyli pod obciążenie  ok 2000kg

profil 30x30x3mm i zauważ że stelaż jest znacznie mniejszy niż akwarium - bo taki już stelaż wyspawany miałem.

20180120_112828.thumb.jpg.596ce41bfc8dcbe68f82229d8202cf9b.jpg

20180206_114927.thumb.jpg.0002982f30e6c21e41b0173382d7c993.jpg

Nowy pod całe akwarium bym spawał z profila 30x30x2mm i 10 nóżek  jak radzi i robi od lat Przemek.

 

Henryku, nie zrozum mnie zle ale wklejasz te zdjecie a baniaka nie miales jeszcze zalanego wiec wstawiasz zdjecie popartre tylko teoria a nie praktyka. Nie wiesz jak się zachowa podloga, plyta pod baniakiem czy sam baniak. Jedyne co to zakladasz ze to wytrzyma ( i mam nadzieje ze tak bedzie) ale nie wydaje mi się rozsadnym takie doradzanie. Poczekajmy z tym doradzanie na "Twoj" sposob do momentu az te dwie tony stana na swoim miejscu ?  

Edytowane przez mlody.czub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za wszelkie uwagi. Może poleciałem z tymi profilami. Trudno będę się męczył przy przenoszeniu. Jak już stanie na miejscu to będzie wszystko jedno. Następny jak będę robił zastosuje się do rad szanownych kolegów. Dziękuję koledze Przemek wieczorek za rady odnośnie cofnięcia profili na bokach. 

Tak czy inaczej za pozwoleniem wrzucę konstrukcje po skończeniu. Może będzie to odnośnik jak właściwie nie powinno się robić stelaża a może jakaś podpowiedź do czyjegoś projektu. 

BTW. Po waszych komentarzach dam nogi na przodzie. 

Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Peace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.