Skocz do zawartości

Prefiltr z korpusu narurowego do filtra kubełkowego opartego na wężach 16/22mm


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszy tekst ma na celu wytłumaczyć co i jak wszystkim tym, którzy chcą zbudować prefiltr z korpusu narurowego do swojego filtra kubełkowego. Temat specjalnie brzmi tak a nie inaczej ponieważ najważniejsza jest budowa a nie konkretny model filtra do jakiego zostanie prefiltr wykorzystany. U mnie na razie śmiga jeden (jest podpięty do Aquaela Unimaxa 250) ale docelowo drugi będzie zamontowany przed filtrem Aquael Unimax 500 - stąd też na pierwszym zdjęciu widać trójniki w kształcie litery "Y" aby 2 wloty i 2 wyloty podpiąć w jeden zasys i jeden wylot.

Już na samym początku zaznaczę, że popełniłem jeden zasadniczy błąd czyli kierunek wylotu - kolanko z króćcem powinno być pod innym kątem. Na początku takie ustawienie wydawało mi się idealne z tego względu, że prefiltry chciałem postawić w szafce. Niestety okazało się, że węże dosyć poważnie ciągną obudowę i jednak sztywne zamontowanie korpusu to najlepsze rozwiązanie. Same węże dałem specjalnie dłuższe aby przy pracach konserwacyjnych można było manewrować prefiltrem i filtrem bez obawy uszkodzenia (wyrwania) czegoś.

Lista zakupów - podaje linki do sklepów gdzie kupowałem podzespoły jednak tylko poglądowo; nie należą one ani do najtańszych ani też nie jestem z nimi jakoś specjalnie zaprzyjaźniony;

1. 2 sztuki - Korpus narurowy 3/4 cala - Zestaw z kluczem, wkładem piankowym oraz płytką montażową;

http://allegro.pl/zestaw-filtr-do-wody-narurowy-obudowa-korpus-3-4-i6694417161.html?snapshot=MjAxOC0wMS0xN1QwODoxNjo1Ny40MjRaO2J1eWVyOzcwMDQwYTU2YTA2NDZlZjBmMTVlNjBhNzU1MTc4N2JhOTE4M2EyMjZmNmM2ODE1N2NiN2Y3MmFjODgwYTI3NjY%3D

2. 4 sztuki - Zawór kulowy 3/4 cala pełnoprzelotowy;

http://allegro.pl/zawor-kulowy-ze-srubunkiem-3-4-pelnoprzelotowy-i6784729341.html?snapshot=MjAxOC0wMS0xN1QwOTowOTozNC44MDhaO2J1eWVyOzcyNmJjZTAwNWQwNDU4N2E3MzdjZWYwYzk5MjIwNWUwNmQxYzZhMTc0Y2E4YzdiNDIxMTc0NzBmOTM2MTM3MGY%3D

3. 2 sztuki - Kolanko 3/4 cala GW-GZ;
Zakupione w Castoramie

4. 4 sztuki - Króciec na wąż fi 19mm GZ;

http://allegro.pl/krociec-do-weza-19-mm-rqs-gz-3-4-nikiel-i6586358610.html?snapshot=MjAxOC0wMS0xN1QwODozNDoyMC4zNzlaO2J1eWVyO2RiMDBhYTY2NjNmYzI2YzUyNWQxYzZmNmM5ZWQ2OGMwNzA2ZjdmZmNiZDA5ZjczNmQzN2IwM2U4NWE2NzFlNjM%3D

5. 2 sztuki - Wkład sznurkowy 100 mikronów;

http://allegro.pl/filtr-do-wody-wklad-10-sznurkowy-100-mikron-pp100-i6638651872.html?snapshot=MjAxOC0wMS0xN1QwOToxNjoxOC4zMDNaO2J1eWVyOzJlYzljZmQ1NjZjNTY4NDk4NTJlZWFhNzIzMWQ3MDc3Yzk4NDZmZDNmMDRkNTliM2UzMGQzNmNmNmQ0MDM2NjM%3D

 

Na wszelkie gwinty została nawinięta taśma teflonowa jednak tutaj mamy dowolność wyboru. Wiem, że niektórzy stosują nić hydrauliczną.
Węże na króćce zostały nałożone po kilkusekundowym moczeniu ich we wrzątku i zaciśnięte cybantami.

Docelowo zarówno pierwszy jak i drugi prefiltr będą zamontowane na stałe w szafce albo na standardowej płytce montażowej albo na innym rozwiązaniu. ;) Dzięki temu węże będą skrócone na maxa i nie będzie ogólnego bajzlu tak jak to ma miejsce obecnie.

Na początku miałem kilka problemów z całym układem ale dzięki radom kolegów (jeszcze raz dziękuję :))  udało mi się wszystko odpalić na zicher.

Po pierwsze aby spod korpusu nic nie ciekło warto posmarować uszczelki wazeliną techniczną i wszystko dokręcić ręką a nie dołączonym kluczem. Odpowietrznik jaki znajduje się na samej górze korpusu odkręcamy ile się da aby nawet najmniejszy bąbel mógł się wydostać. Unimaxy niby same się odpowietrzają (sam do wczoraj w to wierzyłem) ale jak zacząłem nim telepać na wszystkie możliwe sposoby i kątami to wtedy dopiero zobaczyłem ile to powietrza miałem w całym kuble.

Obecnie mam w prefiltrze sznurek 100 mikronów ale tutaj mamy dowolność - sznurki, gąbki, pianki, wata. Dosyć ciekawie o swoich spostrzeżeniach i testach na temat różnych wkładów pisał kolega @michal_j w następującym wątku:

Na ostatnim zdjęciu chciałem pokazać jak wyglądał wkład sznurkowy po 24 godzinach pracy. :e_confused:

To chyba wszystko. Mam nadzieję, że ten dosyć lakoniczny opis przyda się potomnym i ktoś z niego skorzysta. ;)

Pozdrawiam

Jarek

P_1.jpg

P_2.jpg

P_3_Opis.jpg

P_3.jpg

P_4.jpg

P_5.jpg

P_6.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetny opis.

Jako że zamierzam zastosować filtry narurowe jako prefiltr przed filtrem kubełkowym zastanawiam się jak bardzo ograniczą wydajność filtra kubełkowego. @Jerry_jerry jesteś może w stanie określić jak bardzo dwa narurowce zamontowane równolegle stłumią wydajność filtra powiedzmy o wydajności 1500L/h  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze węże glonami obrosną to 600l/h a nawet i mniej masz pewne...
Nie przesadzaj.Moja Ikola 600 maxx pracuje na wężach po Fluvalu 305 nieczyszczonych od 2 lat, z jednym korpusem 10" z gąbką 45ppi, 2 metrowym wężem zasysającym, z czego 60 cm w pionie, 140 cm w poziomie, 60 cm wężem wylewającym w pionie i cały ten układ ciurka 840 litrów przy katalogowych 1400.

Wytapatalkowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, darkon napisał:

Nie przesadzaj.Moja Ikola 600 maxx pracuje na wężach po Fluvalu 305 nieczyszczonych od 2 lat, z jednym korpusem 10" z gąbką 45ppi, 2 metrowym wężem zasysającym, z czego 60 cm w pionie, 140 cm w poziomie, 60 cm wężem wylewającym w pionie i cały ten układ ciurka 840 litrów przy katalogowych 1400.

Wytapatalkowane
 

Czy u Ciebie ikola 600maxx + prefiltr narurowy to jedyne urządzenia filtracyjne ? dodatkowo jakiś falownik w akwa jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u Ciebie ikola 600maxx + prefiltr narurowy to jedyne urządzenia filtracyjne ? dodatkowo jakiś falownik w akwa jest ?
Ta Ikola to biolog, do tego dochodzi narurowiec z filtracją mechaniczną, 2 razy po 2 równoległe korpusy z gąbkami 45ppi +1 korpus z Purolite, filtr na pompie Grundfos 24-40. Całość wspomaga falownik RW-8 na 2 biegu.

Wytapatalkowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę się jeszcze dopytać jakiej średnicy powinna być rurka do środka narurowca w wypadku kiedy będzie pełnił funkcję biologa ? w mechaniku jest ażurowa i woda się przez nią przelewa a w biologu musi być pełna, jaka jest średnica ? taką rurkę należy dosztukować samemu tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.