Skocz do zawartości

Od ogólniaka do Malawi 240l (in progress)


RobertAT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów. Za pewne nie jestem pierwszą osobą przesiadającą się z akwarium ogólnego/towarzyskiego na Malawi. Do tej pory pływały u mnie wszelkiej maści mieczyki, gurami, skalary, neonki, glonojady. Roślin też było niemało, nieraz przy porządkach wyrzucałem jednorazówkę zielska rosnącego  w dość szybkim tempie. Czasem zerkałem na fotki surowych, skalnych zbiorników z kolorowymi pyszczakami, jednak na oglądaniu się kończyło, do czasu.... Chyba dorosłem do zmian ;) Postanowiłem oddać wszystkie rybki i roślinki i stworzyć swoje pierwsze Malawi. Całą obsadę i roślinki oddałem za darmo, zainteresowanie było duże i od zeszłej soboty mam już pusty baniak. Akwa zostało umyte, ceramikę i bioballe z kubełka (chinol HW-303A) wrzuciłem do małego akwarium z filtrem, grzałką zalałem wodą z ogólniaka, czy to dobry pomysł?? Jak myślicie?? W międzyczasie przytuliłem z pracy nieco XPSu na wewnętrzne tło, dociąłem z niego również cienkie kawałki na dno zamiast styropianu. W Obi kupiłem piasek do filtrów basenowych o granulacji 0,7-1,2mm, na opakowaniu pisze, że nie wpływa na PH wody, nie zawiera soli, wapnia ani szczątków organicznych, i jest już przepłukany. W celach testowych wsypałem nieco do naczynia i zalałem kranówką, po 6 dniach PH i KH pozostały niezmienne. koszt 5.99Euro za 25 kg (mieszkam w Austrii). W piwnicy znalazłem też 5kg piasku typowo akwarystycznego 0,1-0,9mm na którym jest jeszcze cenówka 3.99Euro, więc róznica zauważalna. Aktualnie tło jest przygotowane do pokrycia Ceresitem CX5 który dostanę w przyszłym tygodniu razem zresztą gratów z Polski, czyli farbą akrylową firmy Bakrylex w kolorze czarmym jako baza i szarym by wycieniować matodą suchego pędzla, będę to robił pierwszy raz w życiu więc sam jestem ciekaw efektu. Mam też zamiar z oryginalnej pokrywy wywalić świetlówki i wstawic paski ledowe, kupiłem 2m białej zimnej taśmy i 1m RGB, ile z tego wykorzystam wyjdzie w praniu. Jak widzicie wszystko jest w początkowej fazie a ja nie mam ciśnienia by zbiornik był gotów za tydzień czy dwa, póki co organizuję potrzebne graty i poszerzam wiedzę na temat nowych mieszkańców i ich wymagań.

 

Co do tej pory posiadam:

-Akwa 240l, standard 120x50x40cm,

-Kubełek HW-303A (do tej pory dolny kosz był pusty, środkowy miał oryginalne gąbki i ponieszane bioballe z ceramiką, górny tylko bioballe i ceramika)

-Filtr wewnętrzny AquaEL Fan 3+, jeszcze nieużywany,

-Grzałka zewnętrzna Hydor 300W

-Pokrywa standard

-Karmnik automatyczny Juwel

-Testy Tetry na PH, KH i No3

 

Co zamierzam jeszcze dokupić:

- Zbuduje na pewno ustrojstwo do kranówki,

- Testy NO2, NH4 z tego co czytałem polecacie JBL

- Pokarmy, na pewno chciałbym coś co mógłbym użyć w automatycznym karmniku ustawionym na śniadanie(wychodzę z domu ok. 6 rano, więc nieco wcześnie), wieczorem po 18 mogę już sypac coś własnoręcznie. Widziałem już taki temat więc na pewno coś się uda dobrać.

- no i na koniec rybki, chciałbym Saluosi 2+6/7?? i podobają mi się jeszcze Labidochromis chisumulae, ale na dobór obsady mam jeszcze mam mnóstwo czasu :)

Poniżej zdjęcia poprzedniej aranżacji, tła we wstępnej fazie i piachu(z lewej akwarystyczny z prawej do filtrów)

 

Pozdrawiam, Robert

IMG_20180115_093453 (Copy).jpg

IMG_20180121_155321 (Copy).jpg

IMG_20180126_193551 (Copy).jpg

IMG_20180126_200039 (Copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robercie u nas, pięknie witam.:D

Tu się tylko przedstawiamy  i nie prowadzimy dyskusji na tematy, obsady , filtracji, testów piasku i wody.

Ta koncepcja tła bardzo mi się podoba ale nie użyłbym czarnej farby i tego filtra wewnętrznego.

Poproś moderatora o przeniesienie do działu "Start akwarium a wtedy na wszystko wielu ci odpisze.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się tylko przywitać i pokazać na jakim etapie aktualnie jestem i jaką mniej więcej mam wizję ale jak już zacząłem pisać to wyszedł taki przydługawy tekst i jakieś zapytania też się tam wkradły ;) Następne obiecuję zadawać w odpowiednich działach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
4 godziny temu, AndrzejGłuszyca napisał:

...zrobione!

Podziękował :)

W końcu po pół roku doczekałem momentu by zalać baniak. Woda lana przez ustrojstwo + około 50 litrów gnojówki ze starego akwarium, która przez ten czas pewnie odparowała z 30 razy, ubytki uzupełniane kranówką. Kubeł pracował cały czas w tym małym akwarium, więc mam nadzieję, że jakiś procent biologii przeżył. Póki co do akwa dodałem jeszcze ampułkę Prodibio Biodigest. W zapasie ma jeszcze jedną a oprócz tego 1szt. Prodibio Stop Ammo.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne to  idąc za radami kolegów z forum wymieniłem filtr Fan 3+ na pompę AquaEl Circulator 2000 z prefiltrem Eheima. Jako prefiltr do kubła zastosowałem korpus narurowy, póki co z wkładem sznurkowym, lecz gdy się już zapcha to wyląduje w nim włoknina. Na tym się nie skończyło bo dokupiłem jeszcze 5-cio kanałowy sterownik oświetlenia TC420, podłaczyłem do niego taśmę RGB i 10 szt. białych modułów. Taśma jak wiadomo wykorzystuje trzy kanały, moduły natomiast podzieliłem na dwa pozostałe, przyklejając 7 sztuk na całej długości a 3 na środku. Dlaczego tak?? Bo chcę aby w momencie świtu pierwsze oświetlał się środek akwa a później stopniowo cała długość, w przypadku zmierzchu oczywiście będzie na odwrót.  Pisząc tego posta właśnie obserwuje zachód "ledowego słońca".

Kamienie to serpentinit + jeden otoczak ze starego akwa który został tylko dlatego że, jest porośnięty glonami ;)

Docelowa obsada podobna jak w moim pierwszym poście czyli na pewno Chindongo Saluosi lecz miejsce Labidochromis chisumulae zajmie Iodotropheus Sprengerae, który na zdjęciach nie robił na mnie wrażenia ale gdy zobaczyłem go na żywo to stwierdziłem że, chce kilka sztuk u siebie. 

No i na koniec kilka fotek z budowy i po zalaniu + tabelka z wczorajszymi wynikami testów (testy kropelkowe Tetra, tylko NO2 od Jbl) jeśli chodzi o testy to mierzyłem gnojówkę ze starego akwarium, wodę bezpośrednio z ustrojstwa a po kilku godzinach wodę z akwarium.

Pozdrawiam i czekam na opinie/uwagi/porady

 

 

IMG_20180225_194407.jpg

IMG_20180407_094356.jpg

IMG_20180624_181105.jpg

IMG_20180624_180912.jpg

IMG_20180625_205804.jpg

parametry.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super kolego, kawał dobrej roboty.  :)

Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że za kilka miesięcy, jak obsada się zadomowi i zacznie kopać to będziesz sobie pluć w brodę, że tło kończy się kilka cm nad dnem a nie kilka mm. :D Podkopane tło gwałci krawędzią przez oczy, jeśli pysie zechcą gdzieś kopać, to będzie tam kopane, koniec kropka a z reguły wybierają sobie takie miejsce,  które najlepiej widać. :D 

Edytowane przez hilux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, hilux napisał:

Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że za kilka miesięcy, jak obsada się zadomowi i zacznie kopać to będziesz sobie pluć w brodę, że tło kończy się kilka cm nad dnem a nie kilka mm. :D Podkopane tło gwałci krawędzią przez oczy, jeśli pysie zechcą gdzi kopać, to będzie tam kopane,

Na fotkach wygląda że nie powinno być tego widać, kamienie ładnie to kamuflują.

Ekstra aranż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowowie, aranżacja powstała w sumie z przypadku. Ułożyłem trzy największe kamienie a później dorzucałem mniejsze tam gdzie zostało nieco miejsca. Tło celowo zrobiłem tak by ryby mogły sobie wykopać pod nim kryjówki i mam nadzieję że, nie będzie tak jak to hilux przepowiada ;) nieco ratuje mnie też kolor ściany za akwarium, jest prawie czarna. A jeśli jednak te złe przepowiednie się sprawdzą to najwyżej przyciemnię dół tylnej szyby folią do szyb samochodowych, tak samo jak zrobiłem z boczną po stronie zielonej ściany lub przestawię jakiś kamień... Wyjdzie w praniu.

Dziś albo jutro (zależy jak wyrobię się z czasem) zrobię kolejne testy wody i wrzucę tu info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.