Skocz do zawartości

Renowacja filtra kasetowego - filtr podwieszany - nieprzylejony do szyby


Rekomendowane odpowiedzi

Po pół roku użytkowania filtr kasetowy odkleił się od szyby. Wcześniej był on od dołu przyparty do szyby kamieniem, a od góry przywiązany do pokrywy akwariowej, dzięki czemu uniknąłem prawdopodobnego zalania mieszkania. Nadszedł więc czas na małą renowację filtra. Wyjąłem go z akwarium. Zostanie on teraz rozebrany i przemyty. Biologia na czas przerwy została umieszczona w worku siatkowym w akwarium i jest omywana przez silny strumień wody z filtra zapasowego.

Ale do rzeczy. Rurka venturiego nie zdała egzaminu. Dlatego tez chcę wymienić to co na zdjęciu jak poniżej na prostą rurkę z gwintami zewnętrznymi, bez tego krócica bocznego,  . Macie może pomysł gdzie taką rurkę moge kupić, dorobić, zmajstrować. Jestem z Warszawy więc duże sklepy takie jak Castorama czy Liroy mam pod nosem.

 

DSC_5572.JPG

Edytowane przez iquitos68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.  Nie wiem ile razy i ja i inni pisali czym klei spienione pcv do szyb ale zawsze pisaliśmy że do klejenia spienionego pcv które będzie pod wodą  nie wolno użyć silikonu.  3 lata temu tak rozpadł się kaseciak Seby a mnie odpadło czarne tło z pcv klejone do tylnej szyby.

Nie wiem też po co chcesz go rozklejać - czyżby klej też puścił.?

Jak skleiłeś Cosmoplast500 -em to połamiesz a nie rozdzielisz.

Nie rozumiem po co ci była ta dysza venturiego a teraz rurka nagwintowana z dwu stron . Też jakiś wynalazek typu sznurek?

Może zacznij od początku i napisz jaka pompa napędza kasetę to ci koledzy co mają to od lat rozwiązane bezpiecznie ci podpowiedzą.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Castoramie znalazłem rury i łączówki stalowe/ocynkowane. Poczytałem na forum i widać, że można je zastosować w akwarystyce. Są masywniejsze od plastików więc powinny dodatkowo wygłuszać pompę. Przy okazji wyleci jedna łączówka mosiężna, która nie powinna się tu nigdy znaleźć.

DSC_5573.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooooo:lol:  chyba z zawodu hydraulik

Słyszałeś że najlepszy do tego jest peszel elektryczny  który formujemy po łukach  od razu od kroćca pompy aż do wylotu bez żadnego kolanka?

Zaginasz jak chcesz i polewasz wrzątkiem a peszel zapamiętuje te zagięcie . Zakończenie  które może być spłaszczony albo ucięte pod kątem przez co robi z wylatującej wody to samo co taka łopatka jaką daję np do AqC2000.też polewasz wrzątkiem

Od czasu gdy bimbrownicy zaczęli używać węży silikonowych to taki wąż np fi 16/20 albo lepiej 25/30 albo 20/25 jest wiecznym tanim  i bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla wylotów wody z silnych pomp ponad 2000l/h .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, deccorativo napisał:

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.

Kaseciaka 9 miesięcy temu przykleiłem do szyby według zaleceń punktowo w kilku miejscach na brzegach klejem Soudal All Fix.

DSC_5242.thumb.JPG.9de2e8ddf46d079d9c544b458c781df3.JPG.047a09e9d1341e772b0c2c8b44326efe.JPG

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno, a to powodowało - wiadomo- zapadanie(wyginanie) się ścianek do środka. Czyli ciągle działała siła na miejsca klejone (to jest dużyyy kaseciak). W końcu miejsca klejone zaczęły się odklejać, a tylna ściana kaseciaka ostatecznie wygieła się pod naporem wody z zewnątrz. Gdyby nie kamień i dodatkowe zabezpieczenie sznurkiem było by niemiło.

Teraz właśnie kombinuję jak kaseciak ponownie przymontować do baniaka. Wstępnie chcę go przykleić za pomocą odpowiednio dociętych kawałków spienionego PCV do wzmocnienia bocznego jakie mam na prawej szybie akwariowej.

Przy okazji. Tak przechowuję biologię:

DSC_5574.thumb.JPG.32ec4bce9a6db2c61a112b24efd1ed04.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie zrobiony wylot z pompy tak samo jak na filmiku, który podrzucił @egon44, czyli rurki i kolanka PCV. Kupowane w Obi.

Sprawdza się to bardzo dobrze już od prawie 2 lat. A zmontowanie tego to chwila. Łatwo jest także to wszystko rozłączyć do czyszczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, iquitos68 napisał:

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno,

 

To masz duży ale błędnie rozwiązaną konstrukcję kaseciaka nie dostosowaną do tej pompy.  Pytanie po co tak duży kaseciak ?

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv.

Cóś tu nie jest dobrze przemyślane,

 najczęstszy błąd to zbyt małe szczeliny wlotowe oraz za mały przelot dolny albo wepchnięte złoża do okna przelotu dolnego.

Raczej zacznij od budowy nowego kaseciaka pod pompęTunze ??????? l/h .

Pomogę  w prawidłowej konstrukcji  oraz jak wygląda punktowe klejenie kaseciaka do szyby  klejem Soudal All Fix nie Turbo - to jest napisane na tej tubie.

Dzięki Agnieszko:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, suricade napisał:

Rysunek pomocniczy "klejenie punktowe".

sposob-nakladania-kleju-zaprawy-na-plyty

No właśnie. Kleić czy nie kleić? Obserwowałem swój filtr podczas jego odklejania. Na sam koniec, gdy był przyklejony do akwarium tylko w dwóch punktach z jednej strony stał się niemal niesłyszalny. Drgania nie były przenoszone na szybę.

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv

No właśnie miałem o tym pisać. Za gąbką mam małe spadki poziomu wody, rzędu 1-3 cm. Ale problemem jest to złoże biologiczne. Ono bardzo mocno hamuje mi przepływ (10cm lub więcej). To jest ta wersja kaseciaka z ruchomą przegrodą pomiędzy komorą pompy a komorą gąbki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.