Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, piotriola napisał:

Prawda.:D Dla tego hydraulicy na wyjściu z pompy np. 1 calowej stosują rurę 3/4 cala.

A powinni stosować lejek 1" na 3/4" :D ja tam jadę na rurach 1 i 1/4" czyli fi wewnętrzne 32 mm i to jest to.

Myślę że u hydraulików od pieców C.O.  nie jest to jakieś krytyczne bo zawsze mnie zastanawiało ile tak w realu l/h płynie na prawdę w takiej instalacji domowej z kaloryferami na  parterze i I piętrze wszystko z zaworami zwrotnymi i dławieniem  przepływu by równo grzało jak se obywatel ustawił .

U nas w baniaku to zupełnie inna para kaloszy z tym przepływem na pompie C.O.  ale dość pisania czas do roboty i z Prażokiem się zmagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moje przemyślenia o estetyce & skuteczność czyli o wężu asenizacyjnym i relacji przepływ/cena.

Nie pierwszy raz spotykamy się z dziwnym zbiegiem okoliczności że dla nas w Malawi najlepsze wcale nie są urządzenia akwarystyczne lecz zapożyczone z zupełnie nie związanych z akwarystyką dziedzin z koronną pompą od C.O. która okazuje się najlepszą do naszych zastosowań tak do przepływów do 3000l/h .

Podobnie jest z wężami do akwarystyki.:D

Wcale nie jest najlepszy najgrubszy wąż Eheima 19/27 mm za 20 zł/m bo ma fi wewnętrzne tylko 19mm a czym większe tym lepiej i na dodatek łatwo go załamać - więc nie ma go na fotce.;)

20171123_100452.thumb.jpg.8fd354da2a881e190fed890b7f70f8e0.jpg

Co my tu mamy do wyboru - a no żadnego węża dla akwarystyki.

1/ Pierwszy z lewej to specjalistyczny wąż silikonowy do tłumienia i wyciszania pomp. U nas cholernie drogi a z aliexpress dziwnie tani - ok 41 zł za metr z przesyłką do Polski. Kupiłem i leży i czeka na Szybkowarowca na pompie akwarystycznej ECO  4000-8000l/h :D schowaną w fishboxie by było bezgłośnie nawet na maxsiku.

O zaletach węża silikonowego wie  każdy morszczak który takie dwa kawałki po 20cm zastosował z obu stron mocnych pomp w sumpie to wie jak te 2x20cm potrafi wyciszyć  pompę. U nas w Malawi to dopiero przyszłość jak wchodzimy w akwarystyczne pompy ponad 4000l/h do pracy poza wodą czyli w narurowcach i prażokach .  Akurat do pomp C.O. nie jest to wymagane bo one konstrukcyjnie są ekstra wyciszone i bez wibracji wymagających takich wyprowadzeń silikonowych, czyli z natury są cisze i bez wibracji.

https://pl.aliexpress.com/item/25x31-Clear-Food-Grade-Silicone-Tube-Hose-Pipe-ID-25mm-OD-31mm-New-High-Quality/1000003834076.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mGx4YT

 

2/ drugi od lewej to fabryczny wąż od kubła Odyssea CFS500  gdzie Chinole też dostrzegli że nie ma dla takich przepływów węża akwarystycznego i ten 19/27mm  jest zwyczajnie za cienki , więc  użyli taki  basenowy fi wewnętrzne 25mm który idealnie pasuje na te zawory czerwone.

3/  następny to wąż ssawno tłoczny spożywczy - wygląda jak asenizacyjny ale to najlepsze węże dla nas do dużych przepływów.

4/  to wąż basenowy fi wewn 32mm czarny więc bez niczego do zamaskowania na czarnym tle ze spienionego pcv .

Wtedy do łączenia  węży o fi wewnętrznym 25,32,38 mm wchodzą złącza od rolniczych opryskiwaczy - solidne, tanie i bez problemu do dostania  na allegro i w firmie , chętnie telefonicznie rozwiązują nasze problemy gdy słabo się poruszamy w gwintach, calach i mufach z nyplami oraz opaskami zaciskowymi czyli cybantami.

agroline.pl

biuro@agroline.pl

generalnie obowiązują cztery zasady przy budowie Szybkowarowca na wężach basenowo-asenizacyjnych.:D

1/ pompy C.O.  mają specjalny gwint  i musisz użyć ich śrubunku od pompy a wyjście jest już pod typowy gwint GZ 1 "

2/ pod węże 1 " czyli fi wewnętrzne 25mm gwinty są 1" i od razu wkręcasz się w śrubunek pompy czy kolankiem czy prostką.

3/ pod węże basenowe oraz asenizacyjne :D a na prawdę to są  ssawno-tłoczne spożywcze o fi wewn 32mm  wszystko jest z gwintem  1 i 1/4" czyli 5/4"

4/ łatwo ze złącz toczonych mosiężnych dobrać bezpośrednie połączenie  pompa C.O. - wąż 32mm za pomocą - mosiężna redukcja mufowo-nyplowa  GW 5/4 na 1" GZ  lub krociec mosiężny  GZ1" na wąż fi wewn 32.

20171123_121424.thumb.jpg.9b004aae720252b6e5be2f9541965b27.jpg

 

Czym się róznią węże basenowe od tych spożywczych ssących - ceną, i  tym że basenowe mają co 1,1-1,25m te gładkie fragmenty pod przecięcie w tym miejscu do nasunięcia na krociec  a to dlatego że wewnątrz są karbowanie a to nie jest łatwe do podłaczenie szczelnego i na pewno nie sprzyja szybkim przepływom.

Wąż asenizacyjny pod tym względem bije na głowę wszystkie inne węże bo w środku jest gładki i można go ciąć na dowolne odcinki a opory przepływu są najmniejsze no ale wygląda jak asenizacyjny ale za to  kosztuje najmniej.

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2017 o 10:38, deccorativo napisał:

A powinni stosować lejek 1" na 3/4" :D ja tam jadę na rurach 1 i 1/4" czyli fi wewnętrzne 32 mm i to jest to.

Myślę że u hydraulików od pieców C.O.  nie jest to jakieś krytyczne bo zawsze mnie zastanawiało ile tak w realu l/h płynie na prawdę w takiej instalacji domowej z kaloryferami na  parterze i I piętrze wszystko z zaworami zwrotnymi i dławieniem  przepływu by równo grzało jak se obywatel ustawił .

U nas w baniaku to zupełnie inna para kaloszy z tym przepływem na pompie C.O.  ale dość pisania czas do roboty i z Prażokiem się zmagać.

Hydraulika to trochę inna bajka. Wydajność pompy jest ważna ale pod względem wymuszenia obiegu w konkretnym obiegu grzewczym. Zależy też czy to są grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe czy może też nagrzewnica. Zależy czy też czy budynek jest parterowy czy ma 2 bądź jest to kilku piętrowy blok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj test pompy IBO Beta 25/60-180  na dokładnie tych samych wężach co poprzednia pompa Schwarzbau 25/60-130 . dla porównania wklejam jej wyniki

Cytat

Na pusto bez wkładów   ten Szwarcbau  25-40  zaskoczył parametrami i to w obie strony

I bieg moc 46W 230V  realny sik z węża     - 2080 l/h :D:D:D zapewne z wkładami spadnie do ok 1900l/h

II bieg moc 69W:( 230V realny sik             - 2845 l/h :D:D:D

III bieg moc 89W :(:( a miało być 65W  - 3465 l/h :D:D:D:D

Układ pomiarowy taki:D

20171124_142938.thumb.jpg.3a87211f1ea23a1fade3ac19e80af2f9.jpg

no nie jest to podnoszenie na 1m ale poprzednio też tak było - miska kalibrowana 20 litrów i pomiar czasu nalewania stoperem na każdym biegu 3 pomiary i średnia z wyników.

 

Pierwsze wrażenie i wyrażna różnica między tymi pompami to IBO Beta ECO na każdym biegu jest absolutnie niesłyszalna

 

a Szwarzbau tylko na I biegu był nie słyszalny, na II i III już go było słychać choć ciszej niż pompy akwarystyczne podobnych przepływów.

Wyniki są takie.

  I bieg  - czas 32,76 sek /20l   - wskazanie mocy  - 8  W    moc mierzona watomierzem - 8,9W   -    sik  2198  l/h

II bieg  -           16,90 sek/20l                                      - 34 W                                                     - 34,9W -            4260  l/h

III bieg -           15,08 sek/20l                                      - 45 W                                                     - 43,5W -            4800 l/h

Widać więc jasno że pompa ECO nie tylko zużywa o wiele mniej energii ale i jest sprawniejsza i wydajniejsza na wyższych biegach.

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, deccorativo napisał:

Pierwsze wrażenie i wyrażna różnica między tymi pompami to IBO Beta ECO na każdym biegu jest absolutnie niesłyszalna

 

a Szwarzbau tylko na I biegu był nie słyszalny, na II i III już go było słychać choć ciszej niż pompy akwarystyczne podobnych przepływów.

Wyniki są takie.

  I bieg  - czas 32,76 sek /20l   - wskazanie mocy  - 8  W    moc mierzona watomierzem - 8,9W   -    sik  2198  l/h

II bieg  -           16,90 sek/20l                                      - 34 W                                                     - 34,9W -            4260  l/h

III bieg -           15,08 sek/20l                                      - 45 W                                                     - 43,5W -            4800 l/h

Widać więc jasno że pompa ECO nie tylko zużywa o wiele mniej energii ale i jest sprawniejsza i wydajniejsza na wyższych biegach.

Cieszy mnie to niezmiernie gdyż właśnie od tygodnia jestem posiadaczem narurowca na tej pompie i niedługo będę zabierał się do montażu :);) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, deccorativo napisał:

A dzisiaj test pompy IBO Beta 25/60-180  na dokładnie tych samych wężach co poprzednia pompa Schwarzbau 25/60-130 . dla porównania wklejam jej wyniki

Czy poprzedniej pompy nie testowałeś na kolankach ( na wyjściu )?  w tej widzę  wejście i wyjście z pompy proste.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotriola napisał:

Czy poprzedniej pompy nie testowałeś na kolankach ( na wyjściu )?  w tej widzę  wejście i wyjście z pompy proste.  

Tak Szwarzbau 25/60-130  jest na 2 kolankach 1"  po jednym na wejściu i na wyjściu i sikał w pusty szybkowar dlatego przysiada przy tych prawdziwych a nie papierowych przepływach ponad 4000l/h. - sprawdziłem w następnym teście co znaczy wtedy - dać kolanko 90 st zamiast poprowadzić łuk.

To jednak dwie różne pompy nie tylko marką bo obie chińskie ale nawet odlewy korpusu i pokrywy wirnika się różnią więc poza tym że jedna jest elektroniczna a druga tylko elektryczna to jednak to są dwa różne światy pomp. Widać też po cenie i głośności.

37 minut temu, L.A.J.O.N. napisał:

Henryku czyli pompa IBO Beta 25/60-130 będzię jeszcze ciut wydajniejsza od IBO Beta 25/60-180 ?

Tak sądzę bo wąskie kanały wlotu i wylotu z pompy w 180 są zdecydowanie dłuższe a to ma wpływ na sik, ale to tylko moje czysto teoretyczne tezy bo nie porównam - mam tylko IBO Betę 25/60-180.

Ale jak mam już zorganizowane to" Decco Laboratorium Siku Pomp w skrócie DLSP " to  sprawdziłem co oznaczają w praktyce akwarystycznej te współczynniki oporów miejscowych przepływu dla kolanek, zaworu,  czyli dla  takiego powrotu wody które mozolnie kleicie z kolanek i rurek by woda z narurowca poruszała taflą -  w kuble Odysseya CFS500 jest to fabryczne a  (tabelka oporów dla wody i różnych hydraulicznych wygibasów - kilka postów wcześniej ) .

Nikt z was nie zgadnie co zrobią na drodze wody 3 kolanka 90st i przejście rury z f25 na fi 19mm tylko na odcinku 2cm czyli to co robi jeden zawór 1" niepełnoprzelotowy   jak pompa akwarystyczna SunSun JTP3800 daje normalnie z rury 4770l/h z 27W mocy.:D

Widać że ta JTP ma o wiele większą sprawność niż te C.O. ECO ale nie jest bezgłośna - nie buczy jak pompy AC , nie gwiżdze jak pompy DC  - cicho szumi i da się to łatwo wytłumić , na dodatek nawet po 6h pracy poza wodą jest zupełnie zimna ( można bez obaw wsadzić ją do styroboxu) i o wiele tańsza od pomp Eco C.O. - wszystko to sprawdziłem.

20171125_091633.thumb.jpg.8c7a81f82a7536b75a2e83918323c499.jpg

Za trafne wyliczenie ile sika z tego ustrojstwa wiedząc że bez tego sika 4770l/h - w nagrodę - wysyłam nasz klubowy kalendarz na 2018.:D

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.