Skocz do zawartości

Czy takie oświetlenie starczy ?


cyganeczka

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.11.2017 o 16:34, cyganeczka napisał:

Czytałam ze światło powinno być włączone 24/7. Bo to Afryka

Ktoś chyba bzdury napisał. W Afryce tez mają noc i dzień, a w nocy są "ciemności egipskie" więc w nocy nie świeć. 

A tak poważnie, to dużo światła potrzebują rośliny. Ryby oświetlamy, żeby je się nam dobrze oglądało.

Przy oświetleniu ledowym, kamienie Ci jakby w róż wpadają, przy świetlówkach jakby bardziej naturalnie wyglądały. A może to tylko moje postrzeganie tego światła. Ostatnio zrobiłem światełko na ledach i tez mi w róż wchodzi, a miało być białe :-). Masz jakieś temperatury barwowe podane na tych ledach? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to ?
Zrobiłam zdjęcie czy to to ? 71bc57f2c700248c7715b7b19a57c58c.jpg42e950bde0cb8264d4decb1f5e34e31b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

http://www.malawi.pl/artykuly/swiatlo_w_malawi.htm

tu mam o oswietleniu 

Cytuj

W okresie jesienno zimowym powinniśmy w zasadzie oświetlać zbiornik w sposób ciągły, w jednym, kilkunastogodzinnym cyklu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę kilka tematów .

Basiu -  zdjęcia oddają cyfrowe wartości siły światła i spektrum widmowego, a oko ludzie widzi obraz tworzony w mózgu - uśredniony i każdy widzi światło inaczej więc kieruj się swoimi odczuciami a nie sugeruj podpowiedziami nas którzy widzą tylko fotki. Choć z fotek można dużo wywnioskować  przy wprawie.

Jeśli chodzi o siłę światła to w aparacie działa automatyczny układ który sprowadza obraz zdjęcia do tego samego poziomu bez względu na prawdziwą siłę świecenia więc zdjęcia wszystkie wychodzą jednakowej jasności a tak na prawdę to najmocniej świecą 2xrury + 2x LEDy

dopiero jak świeci jedna LED o długości ok 1/2 zbiornika to widać że jedna strona akwarium jest lekko zacieniona.

Na tytułowe pytanie  więc już ci Wojtek odpowiedział  - świecisz o wiele za długo bo wystarcza  max 10-12 godzin  a w Afryce też jest noc i dzień a rybom jest obojętne czy świeci silnie czy słabo  czy np. w środku dnia gdy nikogo nie ma w domu światło  jest przygaszone lub zupełnie zgaszone.

Po drugie każdy z tych systemów sam jest wystarczający do twojego akwarium więc czy to są 2 x 54W rur świetlówek ( ciekawe co jest na nich napisane ?) i jak są stare ( po 2 latach świecą najwyżej na 50% ale i tak widać że wystarczająco)

Ja widzę że mają przesunięte widmo w kierunku niebieski-zielony a brak im czerwonej składowej  czyli mogą to być zwykłe rury biurowe czyli zimne biurwy 6000K ;)a nie akwarystyczne ale mogę się mylić.;).

Natomiast  dwie świetlówki Ledowe  są na bank akwarystyczne i prawdopodobnie do fresh water więc mają pełne spektrum świecenia od głębokiego niebieskiego aż po czerwone i moim zdaniem te światło jest zdecydowanie lepsze do tego klimatycznego non-mbuny  ( brak mi tylko w nim valisnerii gigantea :D.)

To te LEDy lepiej oddadzą barwy ryb szczególnie te pomarańczowe i czerwone barwy .

Jak będą już ryby sprawdz oba rodzaje światła i wtedy wybierz jedno z nich  bo 100W rur dla Malawi to 3-4 razy za dużo a LEDy można przyciemniać i rozjaśniać.

Lepiej iść w oszczędność , możliwość regulacji i lepsze wybarwienie wszystkich kolorów naszych ryb- bardzo ładnie to wszystko robisz kierując się radami kolegów  - jest klimat nonmbuny brak tylko ryb ale to inny temat.

Reasumując - twoja wola czy pozostawisz oba rodzaje świecenia czy tylko jedno z nich ale  ja bym został tylko przy LEDach .

Z kilku powodów - pewno poziomu mocy ale i spektrum światła a może i możliwości płynnej regulacji czego świetlówki nie dają.

Ale przy wyborze kieruj się nie fotkami a twoim i chłopa odczuciem oddawania barw przy pływających rybach i które wam najbardziej odpowiada a nie kierujcie się siłą świecenia i tak jest za dużo światła.

Jeśli zdecydujecie że LEDy to trzeba spróbować uruchomić ten sterownik PWM z timerem który właśnie powinien umożliwić płynne ściemnianie i rozjaśnianie tych LEDów i w określonym czasie świecenia.

Basiu wejdz tu i napisz czy to te ledy i ten sterownik

czy takimi kolorami świeci ten

EASY LED UNIVERSAL Freshwater

i czy taki masz sterownik

EASY LED CONTROL (not included)

jeśli to taki to czy masz instrukcję jego obsługi i programowania?.

Zajrzyj tu i zlokalizuj po product code jakie masz LEDy wtedy będzie wiadomo i jakiej mocy i długości, barwa światła itp.

http://aquatlantis.com/downloads/file96_gb.pdf

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deccorativo napisał:

Po drugie każdy z tych systemów sam jest wystarczający do twojego akwarium więc czy to są 2 x 54W rur świetlówek ( ciekawe co jest na nich napisane ?) i jak są stare ( po 2 latach świecą najwyżej na 50% ale i tak widać że wystarczająco)

Natomiast  dwie świetlówki Ledowe  są na bank akwarystyczne i prawdopodobnie do fresh water więc mają pełne spektrum świecenia od głębokiego niebieskiego aż po czerwone i moim zdaniem te światło jest zdecydowanie lepsze do tego klimatycznego non-mbuny  ( brak mi tylko w nim valisnerii gigantea :D.)

swietlowki sa stare bo ledwo co mozna odczytac czyli juwel multiluxT5 zdjecie wyzej

Cytuj

asiu wejdz tu i napisz czy to te ledy i ten sterownik

czy takimi kolorami świeci ten

EASY LED UNIVERSAL Freshwater

i czy taki masz sterownik

EASY LED CONTROL (not included)

jeśli to taki to czy masz instrukcję jego obsługi i programowania?.

Zajrzyj tu i zlokalizuj po product code jakie masz LEDy wtedy będzie wiadomo i jakiej mocy i długości, barwa światła itp.

http://aquatlantis.com/downloads/file96_gb.pdf

EASY LED UNIVERSAL FRESHWATER

EASY LED UNIVERSAL 1200mm 62W 6800K

Albo

EASY LED UNIVERSAL MARINE & REEF

1200mm 62W  25000K

po wlaczeniu leda wychodzi opcja pierwsza - wyzej sa zdjecia.

mam instrukcje do tego controlera ale mi cos nie idzie... 

nie wiem jak to podlaczyc zeby zrobic wschod i zachod slonca :(

nie mam tego rozgaleznika zeby szlo na dwa; W ogole to mozliwe na tym kontrolerze czy to elektroniczny czasomierz?

 

 

Edytowane przez cyganeczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy formalno organizacyjne.

popraw profil bo akwarium już "nie w trakcie":D tylko realnie piękne - podaj wymiary i napisz non-mbuna i jaka filtracja - od przeczytania profilu zawsze zaczynam .

Dwie Świetlówki LED  1200mm

w innych tematach znalazłem że chyba baniak 150cm a dwie LEDy po 120 cm ?

to chyba na środku są te dwie rury LED na mijankę ?

A prosiłem zrób fotę całej pokrywy od wewnątrz.:D

Basiu Na pewno masz kod produktu 09571 czyli dwie LEDy fresh water 1200mm  62W  6800K  i aż 5388lm każda czyli każda z tych LED świeci jak dwie rury świetlówek  akwarystycznych starego typu co zresztą też masz.

Moim zdaniem jedna tylko wystarcza na oświetlenie całego tego akwarium bo 5300lm to o wielewiele za dużo do Malawi  i przesuń jedną na środek, odsuń na 10cm od szyby przedniej i włącz -  i zrób specjalnie dla mnie fotkę baniaka tylko z takim oświetleniem.:)

Zobaczysz co napiszą koledzy :Dbo ja już wiem.

13 godzin temu, cyganeczka napisał:

mam instrukcje do tego controlera ale mi cos nie idzie... 

nie wiem jak to podlaczyc zeby zrobic wschod i zachod slonca :(

nie mam tego rozgaleznika zeby szlo na dwa; W ogole to mozliwe na tym kontrolerze czy to elektroniczny czasomierz?

teraz ten controler.

EASY LED CONTROL 1plus

 

Program the operating time of the EASY LED and EASY UNIVERSAL LED lighting with this controller. It includes light intensity regulator. NOTE: The EASY LED CONTROL 1 model doesn't have the light intensity regulation function.

Z tego wynika że tylko model  1 plus ma regulację jasności a model  1 nie ma regulacji jasności i jest zwykłym timerem on/off takim za 20zł  z marketu budowlanego. Wygląda że masz ten model bez "plus" i możesz tam zaprogramować tylko czas świecenia i czas wyłączenia.

Czy ten czas włączenia i wyłączenia  się daje ustawić ?

Jak napiszesz i pokażesz to podpowiem co ja bym zrobił na twoim miejscu a na razie biorę się za  wybacz OT

Pierwszy na Świecie Kubeł Cymes Special for Malawi - Odyssea CSF500  właśnie rozpakowałem i jestem pod wrażeniem.

@AndrzejWalb  zawory tego kubła to potęga ale i tak je poprawię.:D

Dziś same zaskoczenia .

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj
Godzinę temu, deccorativo napisał:

Sprawy formalno organizacyjne.

 

Poprawie ;)

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Dwie Świetlówki LED  1200mm

w innych tematach znalazłem że chyba baniak 150cm a dwie LEDy po 120 cm ?

to sa dwa ledy okolo 57 cm mierzylam, baniak ma 150cm i nie wiem czy mozna je przesuwac bo sa zlaczone na srodku;

a kontroler podpielam i się nie wlaczyl. zaraz sprobuje cos pokombinowac. dam znac.

Godzinę temu, deccorativo napisał:

A prosiłem zrób fotę całej pokrywy od wewnątrz.:D

ona jest w 5 czesciach ale uloze to na podlodze i zrobie fotke

Godzinę temu, deccorativo napisał:

OT

co to za skrot? :huh:

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

Kubeł Cymes Special for Malawi - Odyssea CSF500

duzo zer przy cenie ? :P

chetnie bym kupila, zeby wiedziec ze bedzie dobry do mojego akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.