Skocz do zawartości

Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przetestowałem nowinkę z Chin.

Mikroprocesorowy Sterownik Temperatury dowolnego urządzenia na 230V .

ma wyprowadzoną czujkę na 140cm kabelku oraz kabel do kontaktu też 140cm  więc może sterować grzałką a być w szafce i tylko wskażniki widoczne.

20171020_125711.thumb.jpg.d088a551c6d0b1aaa826d69923c6b2f0.jpg

 

Programuje się go intuicyjnie  a może służyć tak do grzania jak i chłodzenia a ponieważ ma także ustawiane opóżnienie włączenia tzn" delay start"  może obsłużyć także chłodziarki wody typu chiller zrobione z dystrybutra wody . To będzie projekt na następne lato.

Oba pokazują identyczną temperaturę jak taki mój termometr z czujką z dokładnością wskazań ale i sterowania  0,1 +/-  st C. więc bardzo dokładny i precyzyjny.

Jak widać ma  uniwersalne gniazdko pod wszystkie rodzaje wtyczek  i obsługuje  napięcia AC od 90V do 250V a zatem wszystkie kraje świata.

Mam kilka grzałek z wtyczką chińską więc można podłączyć każde urządzenie.

Górny zielony wyświetlacz pokazuje aktualną mierzoną temperaturę

Dolny czerwony zadaną temperaturę

Ponad nimi jest dioda sygnalizująca stan aktywny czyli włączenia napięcia na to uniwersalne gniazdko

Ma też ustawianą histerezę czyli w jakich przedziałach ma się załączać  np można ustawić temperaturę 26 C  a włączenie grzałki jak temperatura spadnie do 25,9 C

Ma też regulowane próbkowanie co 2 lub 3 sekundy i opóżnienie startu .

Tak więc latem może służyć do sterowania wiatraków chłodzących lub chillera  a zimą do sterowania grzałką .  Może też "naprawić "grzałkę której regulator zwariował byle nie była przepalona lub pęknięta.

https://pl.aliexpress.com/item/Electronic-Thermostat-LED-Digital-Breeding-Temperature-Controller-Thermocouple-thermal-regulator-with-Socket-AC-90V-250V/32788397862.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.w6ZvLZ

koszt ok 44 zł już z przesyłką do odbiorcy.

 Jutro podłączę do  akwarium z chińską grzałką metalową bez sterowania taką 300W i zobaczymy jak będzie utrzymywał temperaturę .

 

 

 

  • Lubię to 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Basiu dokładam do badania stabilności temperatury w akwarium ten kominek , bo też mam -  rozpalę ale jutro i zobaczymy .

Wtedy regulator na grzałce ustawiasz na 30- 32  C i działa jako ogranicznik- bezpiecznik przed ugotowaniem ryb a ten sterownik utrzymuje żądaną temperaturę.

Jest mało prawdopodobne by się oba jednocześnie uszkodziły i oba na zwarcie styków.

Pozwala to w sposób bezpieczny stosować grzałki o większej mocy niż wynikałoby to  z wielkości zbiornika, ponieważ znika niebezpieczeństwo ugotowania rybek przy awarii grzałki.  Szczególnie jest to ważne gdy są duże róznice temperatur w pomieszczeniu  między nocą a dniem lub mamy dodatkowe żródło ciepła np kominek. U mnie jedna grzałka 300W latem sobie radzi ale zimą muszę dawać taką 500W by w baniaku nie spadała temperatura nad ranem.

Większość grzałek bez wyprowadzonej czujki temperatury działają podobnie jak  u mnie i u Basi.

Jak z jakiegoś powodu rośnie temperatura w pomieszczeniu np  rozpalamy kominek to grzałki podnoszą temperaturę jaką utrzymują i np bez kominka jest w akwarium 25 C a z kominkiem 25,8 C  na tech samych ustawieniach grzałki.

Zobaczymy czy ten sterownik temu zaradzi.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • deccorativo zmienił(a) tytuł na Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V
13 godzin temu, cyganeczka napisał:

Podłączyłem to bo pokazuje o pH i temperaturę?

Piszesz o tym chłopczyku blond cyganeczku? z awatara:D co pokazuje gdzie to podłączył.?

Basiu zapewne masz takie ustrojstwo  - kontroler JBLa dla akwariów roślinnych do dozowania CO2 i utrzymywania  pH wody na niskim poziomie specjalnie dla roślin.  Nie wiem czy masz komplet czyli także te części które są zaznaczone na blado, ale nie pisz o tym tutaj bo to nie jest temat tego kontrolera pH.

65650.thumb.jpg.085b3857c65866ed63a2ecd70b4ab741.jpg

Muszę cię zmartwić - ten agregat jest zbędny w Malawi a nawet może być bardzo szkodliwy jak zaczniesz coś kombinować z dozowaniem CO2 i tym pH co on reguluje.

Najlepiej to sprzedaj komuś na belgijskim OLXsie albo ichniejszym allegro.

U nas wymagane jest wysokie pH wody coś ok lub więcej  7,4-7,6 i absolutnie ten komputer jest out.

Wracamy do meritum.

Ten sterownik z tematu jest  programowalnym precyzyjnym regulatorem temperatury w akwarium oraz także sterownikiem chłodzenia w zależności od potrzeb i pory roku. Wystarczy go przeprogramować na chłodzenie i zamienić wtyczkę grzałki na wtyczkę  wentylatora biurowego albo innego nawet takiego 12V = z zasilaczem  230V.

Wystarczy go wetknąć do gniazdka w ścianie - a w te dziwne jego uniwersalne gniazdko wetknąć wtyczkę grzałki akwarystycznej ustawioną na 30 C  która jest zanurzona w akwarium i będzie ci utrzymywał taką temperaturę wody w akwarium jaką ustawisz - zalecam od 24-26 C  by było dobrze dla ryb i oszczędnie dla kieszeni. Albo latem gdy temperatura w akwarium bez grzałki sama przekracza 30 C do sterowania wiatrakami lub chłodziarką wody w akwarium, by się rybki nie podusiły z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Jestem po pierwszej dobie pracy tego sterownika temperatury w akwarium i jestem bardzo zadowolony z wyników.

Właśnie zaczęła się próba kominkowa - opiszę po zakończeniu testów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zakończony:D

Kontroler temperatury podłączyłem poprzez watomierz a do niego na listwie dwie grzałki 200 i 300W czyli razem 500W.

Ustawienie na 25 C bez zwłoki  z  załączaniem po spadku o 0,3 C czyli w momencie gdy pokaże się odczyt 24,7 C.

Po dobie termometr stale pokazywał temperaturę wody w akwarium 25,0- 25,1 C .

Uruchomienie kominka i podniesienie temperatury pomieszczenia o 4 C  nie powoduje żadnej zmiany temperatury wody w akwarium tylko grzałka się rzadziej włącza.

Czujka temperatury w urządzeniu jest znacznie czulsza od tych w termometrach elektronicznych za 10 zł.

1.thumb.jpg.b72d4cd695c4eed97d0786f040bb6236.jpg

bo ten pokazywał stale 25,0-25,1 C a ten w sterowniku jednak znacznie był czulszy i pokazywał 25- 24,8 C.

Pierwsze sterowanie grzałką w akwarium które jest tak czułe i dokładnie utrzymuje temperaturę oraz nie przesuwa  temperatury w zależności od zmian temperatury w pomieszczeniu.

Nie wiem oczywiście jak z niezawodnością ale  w mojej ocenie wart tych 44 zł.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.