Areck

wreszcie obsada - malawi by Areck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Proszę o pomoc w doborze obsady do akwarium 200x60x70. Hurra!!! Doczekałem się w końcu!!! Tematów podobnych wiele ale nie chcę się wzorować i kopiować rozwiązań, chciałem sam dociec, które gatunki będą do siebie pasowały, popracować nad kolorystyką – większa satysfakcja. Moja propozycja – proszę o konstruktywną krytykę. Piszę w ilościach zakupionych na początku sztuk, myślę, że rozpisywanie się dokładnie w podziale na płeć nie ma teraz sensu bo nie wiadomo co kupujemy...

Obsada
- Melanochromis Crabro 4 szt
- Metriaclima Zebra Gold Kawanga 4szt
- Iodotropheus Sprengae 8szt
- Labidochromis Perlmutt 8szt
- Melanochromis cyanerohabdos
8szt

Moja wizja – Crabro jako dominujący i najważniejszy pyszczak, Kawanga – ze względu na słabość do samca, nie wiem czy się tak wybarwi przy silnym Crabro ale przy dużym zbiorniku powino się udać, ten punkt jest raczej nie do wykreślenia, dalej maingano – okrutnie mi się podobają, może nie do końca pasują żywieniowo ale... wybaczcie pierwszy raz wybieram obsadę. Na końcu Perlmutt i Sprengae jako piękne, łagodniejsze i kontrastowe tło dla reszty. Wszystkie ryby mam dostępne w Tan Malu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też uważam, że obsada ok. Żywieniowo trochę nie bardzo, ale możesz spróbować. Napisz tylko czemu takie ilości na początku. Zwykle kupuje się 8-10 maluchów. Czemu crabro i Kawanga po 4szt.?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bo docelowo wystarczy mi jeden samiec w takim akwarium z tych gatunków + ew. jakieś samice ale macie rację, trochę słabo by było gdyby okazało się, że mam np 3 samce i 1 samicę. Jak będę miał więcej ryb to zawsze mogę docelowo zostawić 1 samca + 3 samice, tylko zawsze w takim momencie zastanawiam się co zrobię z tymi rybami.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Crabro to pseudotropheus od 1984 r. , maingano również - od 2013 ;)

Obsada ok, ale faktycznie crabro i kawangi bierz w takich samych ilościach, jak resztę. W momencie redukcji zawsze jest problem z nadliczbowymi samcami.. cóż, tak już jest.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za radę, może faktycznie kupię więcej z dwóch pierwszych gatunków. Jedynie obawiam się na pewnym etapie tykającej bomby którą się może okazać P. Crabro... Jako jedyny jawi mi się tutaj możliwym kilerem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A może wymiana Crabro na bardziej przewidywalny gatunek? Sprengae i Perlmutt mi się podobają i są przewidywalne, Kawanga to zauroczenie, maingano zawsze mi się podobały ale chcę jakiegoś prawdziwego pazura w zbiorniku. Crabro mi się podoba ale czy na pewno... może jeszcze jakaś sugestia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No nie, już bardziej mi się podoba "mainson reef", najbardziej Crabro gdybym tylko miał pewność, że nie "odpali" :e_biggrin:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta