Skocz do zawartości

Obsada do akwarium 180x50x60h


Grz3si3k91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie likwidacji akwarium z biotopem Ameryki płd. Od dawien dawna podobało mi się malawii i nadszedł czas aby spełnić marzenia :)
Mam troszkę czasu na zastanowienie się nad obsadą więc chciałbym tego nie spierniczyć :)

Chciałbym aby ryby miały jak najbardziej komfortowe warunki do ukazywania swych naturalnych zachowań.

Jest możliwość doboru obsady tak, aby w akwarium o takich wymiarach jak moje uzyskać jeden większy gatunek (który miałby przykuwać uwagę) i ze dwa - trzy mniejsze gatunki.

Chciałbym również żeby kolory ryb były różne - ryby z malawii mają tak ciekawe ubarwienie, że chyba nie będzie problemu?

Nie mam nic na oku co by mi się  szczególnie podobało bądź nie podobało. Nie znam się za bardzo nad doborem ryb według odmian tak aby wszystko było ok - więc liczę na waszą pomoc :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

58 minut temu, Grz3si3k91 napisał:

Chciałbym aby ryby miały jak najbardziej komfortowe warunki do ukazywania swych naturalnych zachowań.

Żeby spełnić ten warunek, musisz zdecydować się, z jakiej grupy ryby chcesz chować. Od tej decyzji zależy wystrój akwarium.

Mbuna żyje w skalistym rumowisku, czyli potrzebuje wystrój z dużą ilością kamieni, zakamarków, szczelin, grot.

Non-mbuna żyje w środowisku piaszczystym, z niedużą ilością kamieni.

Chcesz mieć kolorowo, więc najpewniej wybierzesz Mbunę. Różnica, w uproszczeniu, polega na tym, że u Mbuny samice są kolorowe, a u Non-mbuny szare, natomiast samce u Non-mbyny są często ładniejsze, niż u Mbuny. 

Możliwości w doborze obsady jest mnóstwo, ale najpierw musisz się zdecydować na którąś z tych dwóch grup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznając się z tematem wydaje mi się, że padnie na non-mbuna i Placidochromis phenochilus Mdoka white lips .

Skoro niebieski kolor już mamy co polecicie jako ryby towarzyszące? 
Czy jest możliwość połączenia non-mbuna z szczelinowcem? Czy to już zbyt duże pomieszanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grz3si3k91 napisał:

Czy jest możliwość połączenia non-mbuna z szczelinowcem? Czy to już zbyt duże pomieszanie?

Nikt Ci tu nie zaakceptuje takiego połączenia, gdyż to jest Klub Malawi. Czy jest możliwe? Musisz szukać kogoś, kto to sprawdził.

Wracając do meritum, zapoznaj się z tym tematem; 

Mdoki możesz połączyć z popularnym yellowem, czyli Labidochromis caeruleus. Będziesz miał kolor żółty. Przy aranżacji akwarium będziesz musiał stworzyć skalny zakątek, gdyż yellow to jednak Mbuna, chociaż nie tak terytorialny jak inni przedstawiciele tej grupy. Do tych dwóch gatunków dodaj jakiś trzeci z podlinkowanego tematu. Mogą to być np. Otopharynx tetrastigma, Lethrinops lethrinus, jakaś Aulonocara.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)
Po zapoznaniu się z kilkoma tematami wiem już, że wybór obsady to nie taka prosta rzecz... Mbuna/Non mbuna a nawet tanganika.
Wszystkie ryby są ciekawe i piękne a ilość zbiorników w chałupie ograniczona :(

Czy do akwarium o wym.: 180x50x60(h) taka obsada:

1. A - Pyszczak Placidochromis phenochilus " Mdoka - White Lips

2. B - Lethrinops albus

3. C - Copadichromis trewavasae

4. D -  Labidochromis caeruleus („yellow”) 

5. E -  Otopharynx lithobates

Jakie ilości tak, żeby nie było ciasno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem o jeden gatunek za dużo. Jestem zwolennikiem mniejszej ilości gatunków, ale z więcej niż jednym samcem z gatunku (Jeśli to oczywiście możliwe). Może odejmij Otopharynxa. Lethrinops albus może być za delikatny dla tej obsady. Oczywiście krzywda nie będzie mu się działa, ale może być zdominowany przez inne ryby, co odbije się na jego wyglądzie (wybarwienie). Może Lethrinops marginatus byłby lepszy. Rośnie większy i jest silniejszą rybą od albusa. Ilościowo, to na początku musisz kupić i tak większą ilość ryb, żeby dochować się odpowiedniej ilości samców i samic. Docelowo trzymałbym co najmniej 10 mdok, a resztę w układach 2+3/4.  Tak ja to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)
Chyba można zrezygnować z Otopharynx'a bo Copadichromis jest trochę podobny.

Nie wiem czy będę mógł sobie pozwolić na zakup wszystkich ryb na jeden rzut. Ewentualnie jak mogę rozłożyć wpuszczanie tych gatunków tak aby ostatni który zostanie wpuszczony nie został stłamszony przez ryby które już się osiedliły w zbiorniku? - jeszcze nie jestem pewny może pójdzie wszystko na jeden raz.

Myślę, jeszcze o mbunach...

Jakie są różnice w zachowaniu między mbuna i non mbuna? Czy któraś z odmian jest ciekawsza do obserwacji? Łatwiejsza w hodowli?
Z tego co wiem w non mbuna jest więcej ładu i składu a mbuna to taka trochę zawierucha (jeżeli chodzi o styl poruszania się po akwarium) jest to prawda?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grz3si3k91 napisał:

Nie wiem czy będę mógł sobie pozwolić na zakup wszystkich ryb na jeden rzut. Ewentualnie jak mogę rozłożyć wpuszczanie tych gatunków tak aby ostatni który zostanie wpuszczony nie został stłamszony przez ryby które już się osiedliły w zbiorniku?

Tego nie musisz się obawiać. To będą maluchy, więc jeśli po miesiącu wpuścisz następne, to nic się nie stanie.

2 godziny temu, Grz3si3k91 napisał:

Jakie są różnice w zachowaniu między mbuna i non mbuna? Czy któraś z odmian jest ciekawsza do obserwacji? Łatwiejsza w hodowli?
Z tego co wiem w non mbuna jest więcej ładu i składu a mbuna to taka trochę zawierucha (jeżeli chodzi o styl poruszania się po akwarium) jest to prawda?
 

Mbuna jest terytorialna, samce zajmują kawałek terenu przy kamieniach i bronią go zaciekle. Non-mbuna jest terytorialna (poza wyjątkami) tylko w czasie tarła. Ma bardziej urozmaicone zachowania. Jest to uwarunkowane sposobem zdobywania pokarmu w naturze. Są takie, które szukają pokarmu w piasku i takie, które szukają go w toni wodnej. Są i takie, które polują na inne ryby, czy narybek. Niestety w akwarium to się częściowo zatraca. Na pewno mbuna jest bardziej ruchliwa i dynamiczna...no i bardziej agresywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grz3si3k91 napisał:

1. A - Pyszczak Placidochromis phenochilus " Mdoka - White Lips

2. B - Lethrinops albus

3. C - Copadichromis trewavasae

4. D -  Labidochromis caeruleus („yellow”) 

miodzio:)

9 godzin temu, Grz3si3k91 napisał:

Ewentualnie jak mogę rozłożyć wpuszczanie tych gatunków tak aby ostatni który zostanie wpuszczony nie został stłamszony przez ryby które już się osiedliły w zbiorniku?

Gatunkami mniej asertywnymi, a więc tymi które lepiej wpuszczać wcześniej albo/i  większe, są w tym zestawieniu L.albus i C.trewavasae. Gatunki te wolno się wybarwiają. To dodatkowy argument, by kupić większe. Mdoki i yellowki zawsze sobie poradzą, IMHO mogą być wpuszczane malutkie. Z Mdokami zawsze tak robiłem.

Edytowane przez tom77
przecinek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.