Skocz do zawartości

Regał na dwa akwaria.


Turin

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam, obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem zbiornika 150x50x50h czyli 375l brutto. Ryby już trochę urosły więc zbiornik prezentuje się okazale. Jednak naszła ochota na inne gatunki, a nie chce dokładać do obecnego zbiornika kolejnych gatunków, i tutaj pomysł na regał z dwoma akwariami.

Spokojnie nie zasypię was gradem pytań, interesują mnie tylko parę spraw:

1. Filtracja dwóch zbiorników naraz, poprzez sump, stosuje ktoś z was taką metodę?

2. Maksymalna wielkość akwarium dolnego i górnego? 

Dodam, że myślę nad 150x60x55h (x2), ale mieszkam w bloku a takie dwa zbiorniki by swoje ważyły.

3. Stelaż drewniany czy metalowy?

 Jeżeli ktoś z was już miał taki projekt to proszę o link:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deccorativo@suricade dzieki, za linki. Temat podany przez deccorativo czytałem, lecz to inny projekt niż ten co mnie interesuje. Interesują mnie dwa akwaria w "powietrzu" a w temacie jedno leży prawie na ziemi, chyba, że się mylę. 

Wiem, że regał to nie jest za często spotykane zjawisko, ale liczyłem, że chociaż jeden taki projekt już powstał na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chciałbyś dwa obok siebie? Mógłbyś to zobrazować?

Moje jedno stoi na ziemi gdzie zwykle byłby sump, dlatego że filtrację będę miał w donicach nad akwariami (hydroponika nad parapetem na oknie).

Narysować projekt to nie problem narysowałem go za free tutaj, w niecałą godzinkę: https://www.tinkercad.com

Co do pytań.

1. Jak najbardziej się da, dwa zrzuty  i dwie rewizje schodzą do sumpa, a powrót rozdziela się na dwa akwaria, albo są dwa powroty na osobnych pompach, jak kto lubi. Żaden problem tylko komora pompy musi być nieco większa niż na jedno akwa, a cały sump musi móc przyjąć wodę z dwóch zbiorników w wypadku wyłączenia prądu.

2. Nie ma tak naprawdę za dużych ograniczeń. Widuje się i 1,5-2 tony w blokach. Musisz wziąć pod uwagę wagę stelaża/szafki, szkła, dekoracji, piachu i wody netto. Moje górne akwa będzie ważyło w granicach 400kg dolne 450kg bo tam będą kamienie, a stelaż nie wiem ile wyjdzie. Ogólne jeśli chodzi o wagę spiny do 1300kg na 220cm nie mam.

3. Metalowy wygodniejszy, łatwiejszy dostęp, wchodzi większy sump i nic się nie nasiąka w razie wu, drewniany łatwiejszy do samodzielnej budowy. Oba podobnie kosztują.

EDIT: Jakbym miał tam wsadzić sumpa to zwyczajnie była by przednia belka, żeby nic się nie uginało. A czy na tym stoją jedno czy dwa zbiorniki to wszystko jedno.

Edytowane przez makok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@makokDzięki za wyczerpującą odpowiedź, dziś postaram się zrobić wstępny projekt, chodź nigdy nie miałem stalowego stelaża. Ale podejrzewam, że z grubych profili zamkniętych będzie musiał być wykonany, żeby wytrzymał prawie tonę.

Edytowane przez Turin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee na podpartym na 8 nogach miałem 1400kg, uszło. Mój jest specyficzny. Ale @troad mi policzył, za co jeszcze raz dzięki @troad. Zapytaj jego.

Choć jeśli zrobisz nóg co 60-75cm i profile minimum 40x25x3mm to nic się nie stanie. Na 100%, nawet bez liczenia, zobacz że mój z profili 60x30x3 się wygina tylko o 3,3mm na 220cm bez podparcia. Stal jest niezniszczalna i ile miejsca w szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎09‎-‎26 o 15:17, Turin napisał:

@deccorativo@suricade dzieki, za linki. Temat podany przez deccorativo czytałem, lecz to inny projekt niż ten co mnie interesuje. Interesują mnie dwa akwaria w "powietrzu" a w temacie jedno leży prawie na ziemi, chyba, że się mylę. 

Wiem, że regał to nie jest za często spotykane zjawisko, ale liczyłem, że chociaż jeden taki projekt już powstał na forum.

W projekcie który chcesz wykonać problem będzie leżał w stabilności konstrukcji. W zestawie gdzie dolne akwarium jest na wysokości podłogi, stabilizuje akwarium to umieszczone wyżej.
Im wyżej umieścisz dolne akwarium tym konstrukcja będzie mniej stabilna.
Kolejna ważna sprawa przy takim ustawieniu zbiorników to odległość między nimi, zbyt mała utrudni Tobie obsługę tego dolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie taki regał: regal-akwarystyczny-czarny-sklep-krosno-sprzedam-333225807.jpg.ea082d716d8cf381931faca1bdfd1e20.jpg

Na spodzie nie będzie akwarium, tylko zakryty sump.

Najwyżej akwarium 160x55x55, niżej 160x55x55.

Grubość szyby 10 mm wystarczy czy proponujecie grubsza?

Termin realizacji wyznaczam sobie na styczeń 2018, więc czasu jest trochę na zaplanowane wszystkiego.

Dodam, że przydała by się automatyczna odmiana wody.

Jest nad czym myśleć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.