Skocz do zawartości

[240l] Pierwsze Malawi


Artur67

Rekomendowane odpowiedzi

Skróć węże od filtra, bo niepotrzebnie są za długie i tracisz wydajność

Sorry za OT
Nie da się ich skrócić tak by się nie łamały. I tak są krótsze niż oryginalne, sztywne Aquawlowskie. Teraz jest eheim.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram informacje w lokalnych zoologach, porządkuję akwaria. W 112l odpalony HW-302 z 6l lawy wulkanicznej (będzie tam aktualna obsada, danio, kiryski, otoski i wielkopłetwy). Myślę że wystarczy. Jako prefiltr założę stary multikani, z dwoma komorami.

Później będę jeszcze odpalał 54l pod muszlowce z Minikani 80 ale to dopiero po ogarnięciu całej reszty.

Ale teraz do rzeczy - do 240l chcę wpakować Saulosi. Raczej układ 3+9 (w najgorszym wypadku jeden samiec się nie wybarwi do końca).
Tylko pojawia się problem.
Dorosłej obsady nie dostane.
Młodą tak, i to w co drugim sklepie. Wtedy muszę wziąć większą grupkę. 20-25 młodziaków. Pytałem się czy poszliby na coś takiego że kupuję 20-25 saulosi, potem oddaję nadwyżkę bez zwrotów kosztu. Na logikę mają i ryby i kase.
Ale wszędzie (ot co) mówią - NIE.

Przejadę się jeszcze do tego Aqua Serwisu w Opolu jak również Akwario. Potem zostaje mi jeszcze Koliber w Kędzierzynie-Koźlu i rak, krewetka albo coś w ten deseń w Głubczycach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj ryb w zoologach tylko w renomowanej hodowli, będziesz miał pewność co do jakości. Spytaj Marka "demasoni" tu na forum lub Malawi Mbuna na FB ostatnio pokazywał fajne fotki saulosi. Polecamy też chodowlę TanganikaMalawi p. Dariusza Gaży ma konto na FB.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur67 napisał:

Zbieram informacje w lokalnych zoologach, porządkuję akwaria. W 112l odpalony HW-302 z 6l lawy wulkanicznej (będzie tam aktualna obsada, danio, kiryski, otoski i wielkopłetwy). Myślę że wystarczy.



Przejadę się jeszcze do tego Aqua Serwisu w Opolu jak również Akwario. Potem zostaje mi jeszcze Koliber w Kędzierzynie-Koźlu i rak, krewetka albo coś w ten deseń w Głubczycach.

Jeśli to tylko nam podajesz informacyjnie - to może tak być.;)

Natomiast jeśli napisałeś to by uzyskać poradę to  masakra:cry:

Do HW 302 w 112l wystarcza 0,5 litra lawy a nie nasypane gruzu 6 litrów co go zatrzymało  a nc nie daje w zamian.  Ani lepszej biologii a tylko więcej NO3 . Może pomyśl nad odetkaniem tego kubła i włożeniem czegoś co nie zatka kubła a będzie usuwało NO3.

 

Bardziej kosztownego i bezsensownego wariantu poszukiwania obsady nie da się wymyślić.:D

Zamiast latać po  zoologach gdzie kupisz skrzyżowanie Saulosi coral z psem , co wyjdzie jak podrosną ( dlatego nie chcą iść na taki układ zwrotu nadwyżki ryb bo sami nie wiedzą co sprzedają)  masz renomowane hodowle które przyślą ci ryby z drugiego krańca Polski w idealnej kondycji ale na bank czyste genetycznie.

przekombinowałeś w obu sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy miałeś styczność z HW-302. Tak, jest to rodowita chińszczyzna, ale ma naprawdę duży przepływ. Z tymi 6l może przesadziłem, bo wsypywane dawno temu ,,na oko" z worka 15l. Uwierz, naprawdę nie jest przytkany. Lawa ma to do siebie że mniej przytyka filtr niż np. Substrat Pro od Eheim którego używałem wcześniej. Bez ,,skręcania" filtra tworzy pralkę w akwarium, także o to się nie martwię.

Odnośnie tego że w 112l wystarczy 0,5l lawy - piszesz to w założeniu że pływać tam będzie parka czerwieniaków dwuplamych, czy może 10x otosek, 15x kirysek pstry, 20+ sztuk danio pręgowanego i dwa wielkopłetwy?
Bo z tego co wiem obsada też ma znaczenie jakiej filtracji nam potrzeba, więc uogólnianie że 112l = 0,5l lawy ,,styknie" jest trochę bez sensu.

Co do Saulosi - koniec języka za przewodnika.

Nie jadę do zoologa i nie pytam się w stylu - macie saulosi? SUPER! Biere!

Ludziom z Akwario i Kolibra ufam, mimo że ten pierwszy ostatnimi czasy sporo podrożał i wiem że gdy się zapytam czy ryby są trefne, z niepewnego źródła właściciel powie bym wpadł jak będzie nowa dostawa, albo zaproponuje ściągnięcie ryb z giełdy.

Co do renomowanych firm - mógłbym prosić o linki?

I znowu pojawia się pytanie - co z nadwyżką ryb?
Jak w zoologu swoich z powrotem nie przyjmą, to tym bardziej nie zrobią tego z obcymi rybami.
Na OLX wszelakie akwarystyczne ogłoszenia na opolskim stoją w miejscu.
Żaden znajomy nie zajmuje się pyszczakami.
Nie mam wolnego, odpowiednio dużego baniaka by je wpuścić, no chyba że sobie mogą popierdzielać z severum w 400l+....

Edytowane przez Artur67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jakoś mi to umknęło. Przepraszam i dziękuję ;)

Ale nadal pozostaje kwestia - co z nadwyżką? Jakieś rady, pomysły?

P.S. Jako prefiltr do HW-302 założyłem Eheim Prefiltr, multikani byłoby chyba lekkim przegięciem...

Edytowane przez Artur67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.