Skocz do zawartości

Zapadnięte brzuchy ryb kolegi robinqaz


Rekomendowane odpowiedzi

 

U mnie wszystkie 5 Acei mają zapadnięte brzuchy i jakby pofałdowaną skórę. Pozostałe: 7 maingiano, 6 red, 6 saulosi, 4 yelow OK. Wszystkie razem się wychowywały od początku i dlaczego tylko acei? Nie ogarniam....

Akwa 375l. Parametry wody 100% ok (testy JBL kropelkowe) pokarmy premium (na zmianę 8 rodz.) 2x dziennie karmione, 3x w tygodniu pokarm mięsny wybarwiający - również premium. Podmiany co 3tyg 20%

Kupiłem herbatane i artemiss i leję...

Czy mogę nasączyć pokarm tymi lekami, czy bez sensu?

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, robinqaz napisał:

Czy mogę nasączyć pokarm tymi lekami, czy bez sensu?

Na pewno nie zaszkodzi, spróbuj, ja tak robiłem ale czy to coś daje to nie wiem.

Rybom jakoś większej różnicy nie robiło jak podawałem namaczany pokarm, jadły tak samo ochoczo jak nie namaczany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stosowaniu leków z prawdziwego zdarzenia namaczanie w nich pokarmów bardzo często przynosi doskonałe rezultaty. Nie ma się co oszukiwać, że Microbe-Lift Herbtana i Artemis to prawdziwe leki, to preparaty ziołowe poprawiające kondycję ryb i utrudniające życie jakimś bakteriom i pierwotniakom. A u nas na forum przyjęło się, że to remedium na wszelkie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te remedium wielu kolegom z KM i KMT wyleczyło ryby  - ważne by zaaplikować wcześnie a nie po kilku tygodniach patrzenia na zapadnięte brzuchy i wtedy pytaniu na forum co zrobić.

Działanie tych ziółek nie polega na zabijaniu pasożytów wewnątrz ryb bo by musiały zabić i bakterie a więc i biologię nitryfikacyjną a tego nie robią.

Nie poprawiają kondycji ryb ale niszczą pasożyty w stanie larwalnym.

Z mojej wiedzy ich działanie polega na  uszkadzaniu pasożytów w stanie larwalnym a więc poza rybą - w wodzie i to tylko następnych pokoleń pasożytów. Powoduje to wygasanie zakażenia pasożytniczego  ryby.

Może niezbyt naukowo to piszę ale z tego działania wynika iż nie ma sensu podawać tych leków do pokarmu ale wystarczy do wody. Dlatego tak ważne jest podanie leku jak najwcześniej by niszczyć namnażanie pasożytów bo tych które są w przewodzie pokarmowym ryby i powodują zapadnięte brzuchy nie zniszczy ten lek.

Jak chcesz radykalnie rozprawić się z pasożytami to trzeba  zaaplikować Sera Baktopur lub Baktoforte S   ale mądrze a nie na pałę.

Oba leki Sery  zabiją pasożyty i całą biologię w  tym i nitryfikację!!!! więc najpierw usuń ceramikę, gąbkę zamień na nową albo pozostaw bez filtracji mechanicznej - trudno będzie brudno i oba złoża biologii wyjęte przechowaj w wiadrze z wodą z akwarium .

Potem usuń żywice i biopolimery , zeolit, i węgiel a dopiero wtedy daj Baktopur.

Jak pierwsze na pałę wlejesz lek to  od razu pozamiatane:(

Po zakończeniu kuracji wg zaleceń Sery, podmiany wody, węgiel dla usunięcia leków a dopiero na końcu powrót tych wszystkich mediów filtracyjnych.

Microbe Lift Artemiss i Herbtana takich zabiegów nie wymagają bo nie zabijają bakterii i pasożytów więc też nie działają błyskawicznie.

Wybór kuracji zależy od świadomości akwarysty i wielokrotnie spotkałem się z wyleczeniem ryb przez Baktoforte  a po wyleczeniu bardzo przecież osłabione ryby ale już zdrowe padały od wysokiego NH3 i NO2  ze zniszczonej biologii.

Jak widać nawet w ramach poszczególnych gatunków ryb jedne mogą mieć niszczącego je pasożyta a inne same potrafią sobie z nim poradzić więc acei ma zapadnięte brzuchy a inne ryby w tym samym akwarium - nie.

Właśnie takie stany leczymy natychmiast po zauważeniu pierwszych oznak zapadniętych brzuchów nawet u jednej ryby  właśnie Microbe Lift   a nie Serą .

Jak to zlekceważymy i pozwolimy by pasożyt opanował rybę to i Baktoforte nie pomoże.

Edytowane przez deccorativo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.09.2017 o 16:58, darkon napisał:

Ja bym przeprowadził kurację tym z zapadniętymi brzuchami puki jedzą w oddzielnym zbiorniku Sera Bakto Tabs - niszczy biologię, a jeśli nie pomoże to leczenie skojarzone Sera Bactoforte S + Metronidazol tak jak przy Bloat.

Czy jest sens namoczyć pokarm w tych lekach i podawać wszystkim rybom? Niestety brak warunków na łowienie, czy przenoszenie biologii...

Na dzień dzisiejszy pływają w ziołach i z tego co widzę acei coraz gorzej wyglądają i pewnie niedługo padną :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można namaczać pokarm w Bactoforte S i Metronidazolu, ale możesz spróbować tej kuracji http://forum.klub-malawi.pl/topic/11906-baktoforte-s/?do=findComment&comment=253488 , co prawda jest to kuracja na bloat, ale i tak nie wiemy dokładnie co jest twoim rybą bez badań ichtiopataloga, a jest duża szansa, że te dwa leki trafią we właściwy patogen.

Z tego co się zorientowałem, to jest ten sam skład  Bactoforte S i Bactocaps F , a  Protocaps M to wersja akwarystyczna Metronidazolu. Ta kuracja niszczy biologię w zbiorniku, chociaż @harisimiw tym poście pisze, że Bactoforte S u niego nie zniszczył bilogii http://forum.klub-malawi.pl/topic/11906-baktoforte-s/?do=findComment&comment=153536  

Edytowane przez darkon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, kiedyś korzystałem z Protocaps M Zoolek i nie wybiło mi biologi, zresztą w instrukcji pisze wyraźnie że na leży wyłączyć tylko filtry z węglem aktywnym i torfem, podczas gdy np Bactocaps F ma już takie zalecenia ażeby filtry biologiczne odłączyć.

Uważam że ten Protocaps M jest na pewno warty próby, szczególnie że cena niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.