Skocz do zawartości

Naturalna denitryfikacja w akwarium - usuwanie NO3 - Brightwell Aquatics Xport NO3 Brick


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, piotriola napisał:

Obawiam się że tego wsadu będzie za mało aby to funkcjonowało.

Najlepiej samemu spróbować rozwiać te obawy :Pby mieć pewność i to w Malawi a nie w jakimś roślinniaku ze stadkiem neonek.:D

45 minut temu, piotriola napisał:

Pamiętam że zbijano no 3 grysem koralowym, z tym że było tego sporo. Obecnie sprzedają ten wsad już z bakteriami.

Taka długa na 1-1,5m rura najlepiej kanalizacyjna by była nie przeżroczysta wypełniona workiem 30l nie grysu koralowego bo to chora cena ale wystarczy lawą wulkaniczną lub jeszcze lepiej i taniej keramzytem to denitryfikator objętościowy z porowatym złożem -  kiedyś miałem i zalałem tym stare mieszkanie:( ale działa jak mu dasz ten węgiel , bez dawkowania węgla słabo to hulało.  Wtedy nie wiedziałem teraz wiem że węgla brakło - nie ma węgla- nie ma jazdy, jak w parowozie.

Na temat złóż zaszczepionych nitryfikacją pogadaj z kolegą @Pleziorro dwa razy mu dawałem taką gotową biologię i 2 razy się przewieżliśmy na takim szczepie - ledwo ryby odratował więc teraz nie polecam choć sam to promowałem.:D

Teraz na poważnie i na temat.

Niestety natura ludzka jest taka że nie potrafi porównać czegoś co nie mieści się w ramach namacalnych wzorców.

Tak jest z tym twoim  powątpiewaniem w skuteczność tej cegły czy Xport NO3 Cubes - 250ml za  80 zł.

Brightwell Aquatics to poważna firma i jak to Amerykanie najpierw na poligonie wielokrotnie sprawdzili w boju - w to nie wątpię.

Pewne wątpliwości zaczynam rozwiewać - pierwsza to  ile m2 powierzchni denitryfikacyjnej ma to opakowanie za 80 zł .

Tu jest jasno podane - cegła to  70 000  ft2   a  Xport Cubes    40 000 ft2 / litr  a to = 3716,122 m2  na litr  złoża kulek czli 5x więcej niż najlepszy ??( 1 litr Matrixa to 700m2)

https://www.marinedepot.com/Brightwell_Aquatics_Xport_NO3_Plate_Bio_Filter_Media-Brightwell_Aquatics-BW01681-FIFMBO-vi.html

 

więc Opakowanie Xport NO3 Cubes 250ml ma  929 m2 powierzchni dla denitryfikacji.

 

Czy to wystarczy na baniak 400l - moim zdaniem z nadmiarem jeśli uwzględnimy fakt że zawiera już wolny węgiel , magnez i inne pierwiastki i zapewnia strefę nisko-tlenową - czyli wszystko co niezbędne  dla bakterii denitryfikacyjnych.

Jeśli cegła ma 70 000 ft2 czyli  6503 m2 powierzchni dla bakterii denitryfikacyjnych i producent  poleca do baniaka nawet 3800l  czyli na każdy 400l  wychodzi że wystarczy 634 m2  dla denitryfikacji a te cubes 250ml ma 929m2 więc nawet jest z zapasem.

Wynika więc że @wojtekr  do swojej Tanganiki 1000l wody powinien kupić 3 produkty

opakowanie 500ml.  Xport NO3 Cubes 

Microbacter7

Xport PO4 Cubes. 250 ml

https://www.coralhouse.pl/brightwell-aquatics-xport-po4-cubes-250ml

tak z 15 kostek żeby nie miał jak poprzednio sinic bo poprzednio z TMBT wiedział że biopolimerem osiągnął bardzo niskie NO3 ale stale miał wysokie PO4 tylko chyba nie zdecydował się ani na "atrament" ani na PhospReduc - nie chciał chemii w baniaku.

Czekam do wtorku aż Coral House wróci z urlopu i zobaczymy jak się potoczą sprawy Xportów.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, deccorativo napisał:

Wynika więc że @wojtekr  do swojej Tanganiki 1000l wody powinien kupić 3 produkty

opakowanie 500ml.  Xport NO3 Cubes 

Microbacter7

Xport PO4 Cubes. 250 ml

spróbuję poszukać możliwości zakupu jednak tej cegły zamiast kostek bezpośrednio z US.

Czy znamy jej wagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2017 o 12:54, wojtekr napisał:

Czy znamy jej wagę?

Wagę cegły nie znamy ale dziś otrzymałem ze sklepu Coral House takie informacje o Xport NO3 Cubes 250ml

 

" Dzień dobry,

otworzyłem opakowanie XPORT NO3 Cubes 250ml;

- w opakowaniu są 23 kostki
- ważą dokładnie 56g (waga samego wkładu)
- powierzchnia z litra kostek to 3716 m2, 6596 m2 to powierzchnia medium typu Plate oraz Brick. Opis został poprawiony tak, aby nie było żadnych niejasności.

Informacje o nowej stronie oraz o rabatach dla członków Klubu Malawi już niebawem.
W razie pytań proszę o kontakt.
"

czyli opakowanie 250ml jest do baniaka 400l

To samo dotyczy złoża do nitryfikacji czyli Xport Bio Cubes 250ml .

Tak jakoś pusto robi się nawet w maleńkim kaseciaku do baniaka 400l.

Dotychczas objętość komory pompy musiała pomieścić samą pompę oraz ze 2litry złoża ceramiki i TMBT oraz rusztteraz  może być 2x po 250ml Xportów NO3 i Bio.

W odrębnym temacie pobawię się taką cegłą dla ubogich.

Cegła kosztowała mnie  5 zł + bakterie denitryfikacyjne za 30 zł

20170904_122426.thumb.jpg.407ef116652fcf97a86ae91dd297a04e.jpg

 

 

a jak dać węgiel do cegły też wiem no i wodę mam prosto z bloku Purolite do napędu tego cudaka.

Zobaczymy czy zadziała.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro autor nie kończy tematu mimo , że 17 listopada 2019 został o to poproszony w poście nr 35 a zagląda na forum ( ostatni wizyta 01.12.2019 o 13.56) temat usuwam z tego działu zgodnie z jego przeznaczeniem. W razie zakończenia przez autora powróci do działy EKSPERYMENTY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
1 godzinę temu, Rafał80 napisał:

Czyli co kiedyś przy czyszczeniu filtra można śmiało wywalić ceramikę i zaaplikować gąbki?

Rafał.. cokolwiek tam włożysz będzie OK. Mogą to być gąbki , może to być najtańsza lub najdroższa ceramika i inne "wynalazki". Zrób czasami test na NO2, NO3  pH i ciesz się zbiornikiem . 

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.