Skocz do zawartości

Pomoc - przy budowie filtra biologicznego w komorze szklanej


PierrePaolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Czy ktoś z klubowiczów budował już może filtr biologiczny oparty na komorze ( w akwarium ) szklanej ?

Wymiary komory : 10 cm x 130 dł x 40 wys

- Jak podzielić komorę na etapy filtracji ( chodzi mi o  , powiedzmy 3 komory - 1 gąbka , 2 - ceramika, 3-biokule - nie wiem czy to dobry układ czy coś jeszcze dodać ? )

- Jaki sprzęt użyć do zasysania wody z akwarium i jej wtłaczania z powrotem (2x  pompę turbinową na wejściu i wyjsciu z komory ? )

Ps. Postanowiłem dokonać takiej decyzji co do akwarium gdyż w salonie nie ma miejsca dla "kubełka" zatem  ...

filtr biol.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjaśnienia wymaga to co podałeś w profilu i to co tu narysowałeś.

Baniak 120x 40 x 35 h ???  tak czy siak wynika że to 168l  i  taka obsada ????

Jeśli to już sklejone  dojrzałe akwarium i z rybami  oraz  wklejoną szklaną  ścianką tworzącą komorę  to bym ją wyciął i miałbyś baniak

120 do 130cm x  50 x  35  do 40 h  cm  - średnio wychodzi ^_^ 234l  i do tego z racji braku miejsca wklejasz w jednym rogu kaseciak  nie sięgający dna więc nie zabierasz rybom nic z powierzchni dna.

więcej po wyjaśnieniu kwestii nie opisanych oraz czy są wzmocnienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest następny baniak. który już  jest fizycznie w salonie. Musze utworzyć biologa w tej komorze szklanej - jaki sprzęt  ile komór ?

Ogólne wymiary akwarium : 130 dł x 50 gł x 50 wys (w tym 10 cm x 130 dł x 40 wys ) - zdjęcie szkic przedstawia widok z góry

ps.Te z profilu to pozostałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie bardzo rozumiem po co wklejałeś tą tak wielką przegrodę wszystko kosztem  objętości akwarium .

Po co zabrałeś rybom 65 litrów ??? to bez sensu.

 Wystarczyło zabrać 15-20l na kasetę zawieszoną 10 cm nad dnem by dna nie zabierać.

Jak rozumiem ta przegroda jest o 10cm niższa niż całe akwarium i przypomina komin bez grzebienia i bez otworów w dnie ?

Najprościej zrobić z tego taki gigantyczny kaseciak  doklejając brakujące 5-8 cm kasety ze szczelinami z jednej strony na wlot wody górny - niestety nie będzie zbierał gówienek z piasku - trzeba będzie cyrkulatorem podbijać je do góry - znaczy się te gówienka.

Potem kupujesz w Wodatechu gąbkę ppi45 grubości 5-10cm  by dokładnie miała szerokość tej komory od wewnątrz wciskasz aż do dna a za tym wrzucasz w woreczku 1litr pożyczonej ze starego baniaka ceramiki na to kładziesz nowej konstrukcji pompę AqC2000 i peszelem wyprowadzasz wodę do akwarium .

Formatki zamawiasz co do mm w płyty.fabertec.pl   albo z czarnego pcv albo z przeżroczystej plexy ale i tak trzeba to jakoś zasłonić na czarno bo brzydko wygląda jak widać bebechy , grzałka tam też wejdzie a nawet złoże i blok z Purolite na rurze kanal 75mm .

Coś takiego z taką doklejką

59915b02291cc_filtrbiol.thumb.png.6f7a4c156663f366857f38eba646371b.png.005f128611c274de9c682f4d97c96a8b.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Mam taki filtr panelowy w moim 840l zbiorniku, ale mniejszy. Zrobiłem go ze szkła, ponieważ zależało mi na tle strukturalnym. Wszystko skleiłem silikonem i śpię spokojnie. 

Mój panel ma wymiary 40cm wys, 12cm szer i 64 dł. Przedzielony jest na dwie komory. Woda przelewa się przez grzebień, przepływa dołem do komory pompy i z powrotem do zbiornika. Druga komora jest na tyle wielka, aby tylko pompa się zmieściła.

Taki panel mieści w sobie od groma materiału filtracyjnego, więc wydaje mi się, że nie musisz koniecznie robić po całej długości zbiornika.

Wygląda to tak:

 

IMG_20170814_140338.jpg

IMG_20170814_140427.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat ponieważ : czy stosując na wejściu i wyjściu 2 te same pompy turbinowe o tej samej sile i przepływie zrobią odpowiednią cyrkulację przez złoża ( czy tak jak podejrzewam jedna będzie tłoczyć więcej wody co będzie powodowało jej pionowanie aż do momentu przelania - gdyż nie będzie miała tej samej siły przejścia przez złoża )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PierrePaolo napisał:

Poruszyłem temat ponieważ : czy stosując na wejściu i wyjściu 2 te same pompy turbinowe o tej samej sile i przepływie zrobią odpowiednią cyrkulację przez złoża ( czy tak jak podejrzewam jedna będzie tłoczyć więcej wody co będzie powodowało jej pionowanie aż do momentu przelania - gdyż nie będzie miała tej samej siły przejścia przez złoża )

Jedna pompa w ostatniej komorze. W twoim przypadku coś z przepływem 2000l/h w zupełności wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to rozwiązać właśnie z mechaniką tłoczenia i wypompowania wody ( opcja wydania do zbiornika już jest ) ale jak zrobić na wejściu ? ( ps. zagrożenia zalaniem domu nie ma - gdyż ścianka ma jedynie 40 wys a nie jak akwarium 50 - jedynie przelanie po filtracji wstępnej mechanicznej z powrotem do akwarium czego chcę uniknąć. Staram się podglądać  schematy działania "kubełków biologicznych" chyba że kaskadowym wpuszczać do komory

1 - komora - pusta - do której kaskada z pre-filtrem zasysa wodę

2-komora - gąbka

3-komora-ceramika

4-komora- biokule

5-komora-gąbka

6-komora-pusta + zasys kaskadowy ( funcja jednocześnie napowietrzająca )

tylko kwestia :  zaufać sile przepływu grawitacyjnego z lewej do prawej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.