Skocz do zawartości

potrzebna pomoc w doborze filtra zewnętrznego


Bob

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Bob napisał:

aż tyle ich nie widac zeby nazywać to problemem jak narazie odchody są ale raczej pojedyncze ....

lepiej zostawić tak jak jest a na cyrkulator wrzucić gąbkę? 

jeżeli to już konieczne...

Na razie ich tyle nie zalega, ale z czasem będzie problem. Ten zbiornik niedawno wystartowałeś, więc jest jeszcze w miarę czysto.

Ten cyrkulator z gąbką nie jest taki zły. Wystarczy zamaskować go jakimś większym kamieniem i po kłopocie. Będzie sprawdzał się bardzo dobrze w porównaniu z multikani, który teoretycznie ma przepływ 650 l/h. Ile w praktyce? Tego nie wiem, ale zapewne mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Bob załóż jak na razie gąbkę na cyrkulator i zobaczysz za parę dni czy będzie jakaś poprawa...Oczywiście musisz mieć dobrze ustawioną cyrkulację żeby odchody trafiały do JBL z prefiltrem multikani jak i do gąbki z aquaela...

No ale jak nie chcesz mieć w zbiorniku widocznej gąbki to chyba nie pozostaje nic innego tylko zakup drugiego kubełka jako mechanika a tego aquaela 2000 zastosowanie jako cyrkulatora bez gąbki... 

 

Edit...No chyba że skleisz sobie kaseciaka tylko jako mechanika opartego na pompie z aquaela 2000(wada taka że kaseciak jest wewnątrz zbiornika)

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bob tobie jest potrzebna  porada w kompleksowej filtracji w zbiorniku 300l z dwiema sporymi kupami kamieni.

Ja pamiętam jedyną fotkę 300l w dziale Przedstaw się.

Piszesz chaotycznie tematy jak ci na klawiaturę wpadną , a to o okrzemkach ,  a to  o Multikani. - teraz o filtrze zewnętrznym.

Pomału łapię jak to wszystko ustawiłeś mimo że nic nie pokazałeś  - może nie żałuj wstawiania zdjęć.

Filtrację nie ustawiamy pod dopiero co zaaranżowany baniak z gromadką maleństw tylko pod docelową dorosła obsadę by nie pisać za pół roku że filtracja nie wyrabia.

Na razie wiemy że  filtracja jest taka :

JBL e901 z prefiltrem Multikani  - jako biolog i mechanik z wypływem 313l/h

głowica AqC2000 bez gąbki -  2000l/h jako cyrkulator prądożerny :(

Bez pamiętania wszystkich twoich tematów łącznie z tym z wystrojem akwarium nie da się doradzić.

Pisałem już w innym miejscu że w tej konfiguracji nie masz mechanika bo 313l/h w 300l baniaku to nie mechanik.

Stale będziesz miał nowe tematy:

- mętna woda, 

- co to za paprochy w wodzie

- film bakteryjny

- dlaczego okrzemki

itd

Masz jakieś preferencje - jedna to by nie było widać czarnego fortepianu w akwarium;) innych nie znam np co z kasiorą?

Bo możesz kupić FX6 i wszystko wywalić z akwarium  - masz cyrkulator+ mechanik+ biolog - wszystko po 2400l/h  ale i coś pod 2000zł.

Więc tym ostatnim zdaniem dałem odpowiedz na tytuł tego tematu.:D

Tylko nie pisz że ci do szafki nie wchodzi .;) od razu podpowiadam - zmień szafkę łącznie z baniakiem na taką pod 720l:D i zostaw tego FX6 tylko prawdziwy cyrkulator daj a nie protezę czyli np Sobo WP400M dokupisz albo jak kasiory multum to RW8-15

Poradziłem co wiedziałem .

Teraz zdejmij z wieszaka pod wodą tego AqC2000 i dmuchnij w te kupy kamieni - zobaczymy co wyleci ( fotka mile widziana) i czy przy tych maleństwach to tak czysto masz w baniaku.

Będzie odpowiedz co zmienić w filtracji - np funkcję feed na wszystkie  motorki elektryczne w baniaku.

Możemy też spróbować pozdejmować hamulce w tym kuble e901  - może choć do 600l/h dojdziemy ale nie obiecuję.

W tym przypadku zostawiasz tylko w jednym koszu 0,5-1l tych kulek fabrycznych JBL Micromec a reszta koszy pusta i bez żadnych gąbek - potem pomiar butelką 2l ale tu już masz wprawę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, przemo-h napisał:

A do tego multikani nie da się założyć jakieś mocniejszej pompy? Jest w tym modelu na wężu, więc można pomyśleć nad tym trochę. 

Jasne że da się dodać pompę :) 

Ja bym zrobił tak że JBL z prefiltrem gąbkowym zostawił bym jako biologa a dokupił bym po prostu kubełka jako mechanika np.takiego http://www.otosek.pl/product_info.php?cPath=2_4_6&products_id=777 który całkowicie bez wkładów filtracyjnych a tylko w połączeniu z prefiltem multikani ogarnął bym mechanikę w zbiorniku a w późniejszym czasie gdyby okazało się że odchody zalegają to dodał by falownik i problem załatwiony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, przemo-h napisał:

A do tego multikani nie da się założyć jakieś mocniejszej pompy? Jest w tym modelu na wężu, więc można pomyśleć nad tym trochę. 

Z tego co inni próbowali to doświadczenie jest takie.

Ta konstrukcja jest pod małe przepływy , więc ma konstrukcyjnie małe fi w zaworach i  i tych dolotach oraz w systemie baypasa - nawet jak dasz silną pompę i Multikani na jej ssaniu, gdzie pompy są słabe to  przepływ drastycznie spada i  nic sensownego się nie osiąga. Dalej przepływ jest słaby tylko pompa się grzeje i waty żre.

Nie da się tego poprawić bo cała konstrukcja Multikani zostaje zburzona.

Zbudowałem coś nowego w  tym zakresie ale tylko @spiochu widział i jak wypróbuję by mi nie pisali że poligon doświadczalny sobie z koleżeństwa robię i ta nowa konstrukcja się sprawdzi to  opiszę.

Na razie nazwa wybrana -  wiadrowiec  nie mylić z narurowcem  i kubłowcem.

Jak wpiszesz w google " wiadrowiec" to od razu pokazuje idea - silny jak sto parowozów.:D

https://www.google.pl/search?q=wiadrowiec&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwic34fZjMLVAhWBLlAKHUQLDnMQsAQILg&biw=1280&bih=678

swoją drogą nie wiem czemu tak nazywają - może że  prąd żre wiadrami a nie w kilowatach.:D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, co by już nie mieszać zbytnio, kolega @Bobma dwa najprostsze rozwiązania:

-gąbka na cyrkulator (opcja bez nakładu finansowego). Trzeba tylko poszukać większego kamienia do zamaskowania tej głowicy. 

- kubełek Ikoli z linku, który podrzucił @egon44

Obserwować sytuację i w razie konieczności dokupić falownik. 

Jeśli masz odczucie, że chciałbyś zrobić coś samemu, to też jest parę opcji z dokładnymi opisami na tym forum. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, deccorativo napisał:

Z tego co inni próbowali to doświadczenie jest takie.

Ta konstrukcja jest pod małe przepływy , więc ma konstrukcyjnie małe fi w zaworach i  i tych dolotach oraz w systemie baypasa - nawet jak dasz silną pompę i Multikani na jej ssaniu, gdzie pompy są słabe to  przepływ drastycznie spada i  nic sensownego się nie osiąga. Dalej przepływ jest słaby tylko pompa się grzeje i waty żre.

Nie da się tego poprawić bo cała konstrukcja Multikani zostaje zburzona.

Jak nie da się tego poprawić?

Jasne że się da :D 

Wystarczy zastosować mocną pompę i zamiast prefiltra multikani zastosować korpusy narurowe z wkładami mechanicznymi...Pompa oczywiście przepływowa działająca poza zbiornikiem +np 2 korpusy narurowe jako mechaniki i po kłopocie...

Oczywiście wszystko związane jest z oczekiwaniami oraz kosztami ale jest to do ogarnięcia ;) 

Sam myślałem nad tym rozwiązaniem u siebie w zbiorniku ale nie wyszło to na światło dzienne...

Później wstawię rysunek jak ja to widziałem u siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, egon44 napisał:

Jak nie da się tego poprawić?

Jasne że się da :D 

No Andrzeju duetu Multikani + e901 nie da się poprawić.

Multikani + silna pompa też nie da się poprawić bo fi tego układu jest zaprojektowane pod 600l/h .

Pomp energooszczędnych przystosowanych do pracy poza wodą też jak na lekarstwo - podobno DCS5000 może pracować ale to tylko opinia sprzedawcy w sklepie - tak mi napisał jeden z kolegów.

Zobaczymy w jakim kierunku pójdzie autor tematu bo rozwiązań problemu mechanika jest kilka.

W moim przekonaniu najtańszą i najprostszą byłby kaseciak na tej głowicy AqC2000 która robi za cyrkulator - doszedłby tylko koszt formatek , kleju  i gąbki z Wodatechu - tak ok 100zł. i wytrysk z całej filtracji prawdziwe 2000l/h:D

Chyba czarne tło z pcv już tam siedzi w baniaku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, deccorativo napisał:

No Andrzeju duetu Multikani + e901 nie da się poprawić.

Multikani + silna pompa też nie da się poprawić bo fi tego układu jest zaprojektowane pod 600l/h .

Bardziej chodziło mi że można to naprawić inną opcją z pompą i korpusami narurowymi jako mechanikami z większym przepływem wody niż w.w. więc wszystko jest do ogarnięcia...

14 minut temu, deccorativo napisał:

W moim przekonaniu najtańszą i najprostszą byłby kaseciak na tej głowicy AqC2000 która robi za cyrkulator - doszedłby tylko koszt formatek , kleju  i gąbki z Wodatechu - tak ok 100zł. i wytrysk z całej filtracji prawdziwe 2000l/h:D

Chyba czarne tło z pcv już tam siedzi w baniaku.

Tą opcję też mu zaproponowałem kilka postów wyżej :) 

 

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.