Skocz do zawartości

Obsada Mbuna 450l


Jorex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że akwarium (180x50x50) pomału dojrzewa, nadeszła pora na wybór obsady.

Ryby planuję zakupić w Tan-Mal - poniżej lista ryb z których mogę wybrać obsadę (lista zrobiona na podstawie obecnego cennika ryb które są w promocji i ich cena jest akceptowalna)

Tan-Mal_Malawi_F1.pdf

Planuje wpuścić trzy haremy w układzie:

- Iodotropheus sprengerae (Rusty Cichlid)

- Melanochromis maingano - Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano)

- Pseudotropheus zebra red red - Metriaclima estherae (Red)

Gatunki są odmienne kolorystycznie, więc nie powinno dochodzić do pomyłek i niepotrzebnych bójek, a przy okazji będzie w miarę kolorowo w akwarium.

Proszę o opinię i radę co do ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jorex napisał:

Gatunki są odmienne kolorystycznie, więc nie powinno dochodzić do pomyłek i niepotrzebnych bójek

Bójki nie wynikają tylko z pomyłek i podobieństwa kolorystycznego ;)  Wszystko zależy od charakteru danej ryby i tego jak ułożysz kamienie w akwarium, co za tym idzie, gdzie ryby obiorą swoje rewiry i czy pozostałe będę miały jeszcze przestrzeń dla siebie. Rdzawe to generalnie spokojniejsze i niezbyt terytorialne ryby, w przeciwieństwie do Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano i dość silnych Red Red. Żywieniowo obsada dobrana w porządku więc możesz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że przy takich wymiarach zbiornika pokusił bym się jeszcze o dodanie co najmniej 1 gatunku np.(to tylko taka moja propozycja ;) ) Labidochromis Chisumulae lub Labidochromis Perlmutt...

3 godziny temu, Jorex napisał:

Proszę o opinię i radę co do ilości.

Jeśli planujesz zakupić młode ryby gdzie nie ma możliwości określenia płci to proponuję zakupić 10-12szt z każdego gatunku...

Potem jak już rybki podrosną to zredukujesz nadmiar samców a zostawisz sobie dane układy haremowe...

Oczywiście najlepiej haremy dobiorą sobie same rybki bo nie jest regułą że dany układ haremowy zaproponowany przez nas się sprawdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Dodam jeszcze że przy takich wymiarach zbiornika pokusił bym się jeszcze o dodanie co najmniej 1 gatunku np.(to tylko taka moja propozycja ;) ) Labidochromis Chisumulae lub Labidochromis Perlmutt..

Czy samiec Metriaclima estherae (Red) nie bedzie czasem dokuczał Labidochromis Chisumulae i Labidochromis Perlmutt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konfliktów międzygatunkowych, miałem na myśli właśnie podobieństwo kolorystyczne poszczególnych gatunków i mogące występować z tego powodu walki. To że są to ryby terytorialne to inna kwestia. Obsadę starałem się tak dobrać, aby każdy gatunek miał całkowicie odmienną barwę.

Obecnie nie planuję wprowadzać więcej niż 3 gatunki - przede wszystkim ze względu na budżet jakim dysponuję. Kupując po 12 szt. z każdego gatunku muszę się liczyć z wydatkiem rzędu 500zł - a co najgorsze część ryb trzeba będzie później oddać.

Czy ktoś zechciały by jeszcze się wypowiedzieć co do obsady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jorex napisał:

Obsadę starałem się tak dobrać, aby każdy gatunek miał całkowicie odmienną barwę.

Jak i również pod względem diety bo też musisz na to patrzeć ;) 

Godzinę temu, Jorex napisał:

Co do konfliktów międzygatunkowych, miałem na myśli właśnie podobieństwo kolorystyczne poszczególnych gatunków i mogące występować z tego powodu walki. To że są to ryby terytorialne to inna kwestia.

 

22 godziny temu, formeliusz napisał:

Czy samiec Metriaclima estherae (Red) nie bedzie czasem dokuczał Labidochromis Chisumulae i Labidochromis Perlmutt?

Myślę że na tak duży zbiornik jaki posiadasz nie powinno być problemu z dogadaniem się obsady...

Oczywiście tak jak kolega powyżej napisał walki/ganianie itp są nieuniknione w naszym biotopie i z tym się trzeba liczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie Ci brakowało żółtego?

Zamiast maingano dałbym skoro Ci się podoba podobnego johanni z żółtymi samicami, chociaż może być problem z dostępnością.

Z tego co wysłałeś to saulosi jest piękną rybą- zresztą taką obsadę (rdzawe, saulosi i red'y) miałem w jednym z moich pierwszych Malawi i byłem bardzo zadowolony, chociaż litrażem to ono nie dorastało do pięt Twojemu.

Tak na prawdę w takim zbiorniku możesz trzymać większość mbuna, więc od Ciebie zależy co Ci się podoba, a co mniej ;)

Edytowane przez bakus_44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Takich sytuacji nie unikniesz czy zostaniesz przy obecnej obsadzie czy dodasz kolejny gatunek. Te ryby po prostu tak mają.

Bardziej miałem na myśli, że samiec Red zamęczy/uśmierci Labidochromis Chisumulae i Labidochromis Perlmutt? Kolorystycznie są podobne (samica Chisumulae, Perlmutt ma pasy ale wciąż jest biały)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2017 o 12:46, Jorex napisał:

Witam

Jako że akwarium (180x50x50) pomału dojrzewa, nadeszła pora na wybór obsady.

Ryby planuję zakupić w Tan-Mal - poniżej lista ryb z których mogę wybrać obsadę (lista zrobiona na podstawie obecnego cennika ryb które są w promocji i ich cena jest akceptowalna)

Tan-Mal_Malawi_F1.pdf

Planuje wpuścić trzy haremy w układzie:

- Iodotropheus sprengerae (Rusty Cichlid)

- Melanochromis maingano - Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano)

- Pseudotropheus zebra red red - Metriaclima estherae (Red)

Gatunki są odmienne kolorystycznie, więc nie powinno dochodzić do pomyłek i niepotrzebnych bójek, a przy okazji będzie w miarę kolorowo w akwarium.

Proszę o opinię i radę co do ilości.

Każdy z tych gatunków ma trochę inne upodobania i to jest duży plus. W dodatku, jak wspomniałeś mają kompletnie inny wygląd. Redzik jest typowym terytorialistą,ma piękne samiczki, które rozjaśnią zbiornik. 

Trzymaj się tych trzech gatunków. Masz jednak spory zbiornik i miejsca jeszcze jest, a w dodatku musisz zamówić przynajmniej po 10 sztuk z każdego gatunku. Moja sugestia jest taka, żeby nie redukować maingano do tego schematu 1+3 gdy podrosną, bo jest to dość skomplikowana ryba i może się to skończyć źle dla samic. Trzymaj te 10 maingano i pozwól im zdecydować, jaki układ im odpowiada. W ten sposób wykorzystasz wielkość zbiornika. Resztę zredukuj do jednego samca i kilku samic. Dla redzika może być więcej niż trzy. 

Co o tym myślisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.