Skocz do zawartości

Malawi 120x40x45 wszystko od podstaw


shavt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po przeczytaniu zdaje się że 80% zasobów tego forum postanowiłem że założę temat i pomału opiszę swoją przygodę z małym kawałkiem Malawi.

Jestem pod wrażeniem jak niektóre osoby potrafią pomagać na tym forum i dlatego też postaram się opisać swoją wizję zbiornika od A do Z licząc na na to że ktoś podpowie i pomoże tam gdzie będzie trzeba.

 

W małym mieszkaniu z dwójką dzieci nie łatwo o miejsce na akwarium. Te 120x40 to na prawdę max.. jak dobrze pojdzie można będzie negocjować dalej ale to może kiedyś. Na ta chwilę temat zamknięty. Proszę nie wnikać czemu 45CM, to taki ustalony kompromis...

 

Do rzeczy

Szkło 120x40x45, front i prawy bok optiwhite, czy to widać czy nie to nie ma znaczenia, koszty tu są prawie takie same.

Tło, tył i lewy bok czarne pcv 2mm.

Pod kamienie białe pcv 3mm?

Piasek biały 0.8-1.2 30kg

Kamienie serpentynit, nazbierałem z 80kg i coś już nawet ułożyłem używając z 50kg.

Teraz.. uswietlenie to moduły led na sterowniku tu zareklamowanym w ilości chyba 8 białych i 7 rgb samsung te z linków.. podpiętych w temacie.. zamawiałem te ledy kurierem a sklep 300m od mojego miejsca pracy się okazało ;)

Pokrywę będę zamawiał w zoolight bez oświetlenia http://www.zoolight.pl/product-pol-2604-POKRYWA-ALUMINIOWA-BIALA-DIBOND.html moduły będę kleił do pokrywy z przodu oczywiście i możliwe że jakimś profilem z pcv zasłonię żeby nie świeciły na tył.

Szafka na zamówienie bo tu będzie niestandardowa w związku z całkowitą zabudową kaloryfera.

Teraz.. filtracja ma być bezgłośna o ile to możliwe, wszelkie możliwe wyciszenia w szafce zostaną zastosowane.

Za biologię miałby robić jbl 1502e (1400l/h) i tu chciałem dać gąbkę na wlocie co by robiła za prefiltr i odpowiadała za filtrację mechaniczną.

W koszach niezbędne minimum jeśli mogłoby to chulać bez falownika i inne filtracji. Czyli te kulki jbl(podobno dobre) i gabki plus koszyk z purolite.

Planuję saulosi 1+5 i 'maisona dla ludu' ;) w ilości 2+6..

Więc chyba bez przerybienia..?Nie chcę sprzętu w akwarium, więc mechanik i falownik tylko jeśli taka konieczność. Miałem 240l z zewnętrzym filtrem 1300l/h i jednogatunkowe saulosarium funkcjonowało... ale możliwe że nie byly to idealne warunki.

Więc jeśli trzeba proszę nie patrzeć na koszty i polecać tylko najlepsze/najcichsze.


Start na WA.. i chyba tyle.. :) a w zasadzie na pewno o czymś nie napisałem.. akwarium szafka i reszta za jakiś miesiąc najwcześniej.

 

Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

No wygląda na to, że wszystko masz przemyślane i widać, że rzeczywiście odrobiłeś lekcje z forum ;) nie ma za bardzo co poprawiać...

Jedna uwaga jaką mam, sam JBL nie pociągnie Ci filtracji mechanicznej, biologicznej i do tego cyrkulacji. 

Czekam na dalszy przebieg Twojej przygody i może jakieś zdjęcia z baniakiem ;) 

Powodzenia!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt odrobiłeś lekcję i to widać.

Co do filtracji to podobnie jak Mateusz uważam że nie spełni oczekiwań.

JBL e1501 kosztuje 530zł i w realu z gąbką na wlocie i Micromecem siknie ci 900l/h - na biologię świat i ludzie, ale mechanik to będzie do niczego.

Przemyśl inną  koncepcję moim zdaniem lepszą i zdecydowanie tańszą a równie cichą.

Na biologa HW302 i tylko te rurki ceramiczne a reszta won ( ostatnio modne słowo):(

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wkłady-promocja-i6825294270.html

da ci to cichego biologa z wypływem ok 600-700l/h

a do tego prawdziwego mechanika

Aquael Circulator1500 z gęstą gąbką z rowkami  schowane za tymi 50kg kamieni. Jak założysz tylko łopatkę na wylot i gąbkę siknie 1100-1200l/h.

Wyjdzie lepiej a koszt - ok 230 zł a nie  530 zł - za zaoszczędzone 3 stówy kupisz ryby w partnerskich hodowlach i coś dwójce dzieci na prezent od taty.:D no i od dziadka Decco :D

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie przemyśl zrobienie jakiegoś mini narurowca (np. po dwa korpusy na mechanika i biologa i jeden na purolite). Widziałem wiele takich projektów w szafkach (jeżeli nie chcesz zamawiać stelaża). Zaletą byłaby na pewno CISZA, jeżeli to jest dla Ciebie istotne. Taka filtracja jest praktycznie niesłyszalna. Jednocześnie ogarnąłbyś w ten sposób biologię, mechanikę (cyrkulator najprawdopodobniej zbędny) i purolite. No i wewnątrz zbiornika praktycznie jedna rurka + wylot.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, marcin73m napisał:

Ewentualnie przemyśl zrobienie jakiegoś mini narurowca

Nie jestem przeciwny :)ale trzeba uwzględnić koszt za taki mini-narurowiec ok 800 zł i fakt że to baniak 216l a więc przy 50kg kamieni + piasek to będzie ten narurowiec obracał  tylko 130l wody - w moim przekonaniu to przerost formy nad treścią, ale jak taka będzie wola autora tematu to czemu nie.

Z takich ewentualności to jeśli baniak będzie siedział w rogu bo także jeden z  boków ma być tłem, to na tym boku bym zrobił taki mini kaseciak z  podobno zupełnie bezgłośną pompą Aquael Circulator1500 nowej konstrukcji - wszystko za 150-200 zł  a prawdziwy sik 1400 - 1500l/h czyli i mechanik i biolog i usuwacz NO3 i klarowanie wody - takie all in 1 za 2 stówy - akurat dla takiej 216litrówki ze 13o l wody. No ale cegła będzie.:P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, deccorativo napisał:

trzeba uwzględnić koszt za taki mini-narurowiec ok 800 zł

Zgadza się Henryku, tzn. może nie aż taki koszt - mnie pełnowymiarowy narurowiec do 480l wyniósł 815 zł, więc tu pewnie można by trochę urwać, ale fakt.. najtańsza opcja to nie jest.

Z tym, że doradzając, uwzględniłem również to:

13 godzin temu, shavt napisał:

Więc jeśli trzeba proszę nie patrzeć na koszty i polecać tylko najlepsze/najcichsze.

:)

My tylko podajemy możliwe opcje, żeby Kolega miał ból głowy przy wyborze :D Ostateczna decyzja i tak należy do niego.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

 

Opcja z narurowcem mnie zainteresowała, czas pogłębić temat zanim padną następne pytania :)

 

Taka wizja akwarium w którym mam duży ruch wody jak u kolegi @bakus_44 bardzo by mi odpowiadała.

 

Dzisiaj poczytam.

 

edit: O kaseciakach czytałem, i gdyby większy zbiornik to super opcja a tak to nie chcę zabierać przestrzeni.

Edytowane przez shavt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, shavt napisał:

Opcja z narurowcem mnie zainteresowała, czas pogłębić temat zanim padną następne pytania :)

czytaj, a potem pytaj :)

 

14 minut temu, shavt napisał:

Taka wizja akwarium w którym mam duży ruch wody jak u kolegi @bakus_44 bardzo by mi odpowiadała.

To trochę inny gabaryt, ale cyrkulacja wymuszona właśnie za pomocą narurowca + falownik. Żaden problem, żeby tak zrobić u Ciebie.

 

Zauważyłem, że kolega @luck83 zaczyna fajny projekt, dobrze by było śledzić jego poczynania ;)

 

Edytowane przez marcin73m
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i mam taki pomysł na narurowiec na pompie IBO Beta 25-40.

Chyba 3/4" , korpusy 10", zawory i reszta do ustalenia. 

uklad pionowy tak jak widać

Przestrzeń w szafce 100x40 glebokosci 25cm

filtracja-1.png

Edytowane przez shavt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.