Skocz do zawartości

Wybór węgla aktywnego do filtra zewnetrznego


Wyderka

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Wyderka napisał:

Witam wszystkich kolegów i koleżaki.Chcialbym was zapytać jakim waszym zdaniem wybrać węgiel aktywny do filtra zewnetrznego?

Czy taki może być?

 

Screenshot_2017-07-05-11-05-57.png

Ja stosowałem ten węgiel i byłem zadowolony ? ale ta cena to trochę z kosmosu... ? w sklepie zoologicznym kupowałem ten sam za 19zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wyderka napisał:

A po jakim czasie wymieniasz węgiel z filtra?

Wymieniałem co 3 miesiące... Ale teraz planuję że w kubełku  będzie tylko ceramika a węgiel w razie "W"  pójdzie  do pojemnika wewnętrznego turbo filtra 2000 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, demasoni napisał:

Jeden z filmów instruktażowych:

 

To pie*****nie nazywasz instruktażem? ? Sorry ale ten gość na każdym swoim filmie chcę być mądry, a wychodzi jak zawsze - próbuje taki być. Jest fanboyem Seachema, choćby miał użyć wody destylowanej to i tak będzie ona firmy Seachem. Ten film o tym węglu oglądałem dawno, ale pamiętam, że strasznie tam pie***ił i mieszał absorpcję i adsorpcją, uprawiał dziwne teorie o kwasach węglowych itp. Moja dziewczyna, która jest po bio-chemii miała straszny ubaw jak słuchała jego chemicznych teorii. I tak jest na każdym filmie, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że wielu jego oglądających go po prostu uwielbia i łyka wszystko co powie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2017 o 12:13, Wyderka napisał:

No ja mam tylko ceramikę i gąbki w kuble i chce właśnie dokupić węgiel żeby poprawić jakość wody

No i fajnie.

U nas rzadko stosowany poza stanami chorobowymi ryb, w USA powszechnie stosowany w akwariach.

Jak działa , co robi a czego nie robi najlepiej poczytać naukowców a nie Pana AŁ  - wystarczy to

http://www.lenntech.pl/adsorpcja.htm

tu masz jak poprawia jakość wody , co usuwa a czego nie usuwa i co adsorbuje a co absorbuje.

15 godzin temu, Wyderka napisał:

A ja mam jeszcze takie pytanko związane z węglem aktywnym jakie prawidłowe umieszczenie węgla w kuble bo mam cztery kosze z góry gąbki a na końcu ceramikę?

Moim zdaniem w akwarystyce są stosowane dwa rodzaje węgla aktywnego

- krótkookresowego działania - te tanie najczęściej z łupin orzecha kokosowego stosowane przez kilka dni do 7 dni w celu usunięcia  pochodnych leków stosowanych w leczeniu ryb, aktywowane kwasem fosforowym przez co wprowadzają do akwarium znaczne ilości PO4 .

- długookresowe specjalnie preparowane by usunąć z nich fosforany najczęściej  granulowane bitumiczne które mają za zadanie jak to ująłeś poprawić jakość wody w akwarium.

I tu masz do wyboru tego Happeta, Seachem Carbon - 60 dniowy, ale ja jak już stosuję to taki akwarystyczny nie ten najtańszy do poprawiania klarowności i smaku bimbru, ale taki 40-to dniowy Azoo Carbon. Bardzo drobniutkie granulki o ogromnej powierzchni absorbcji i adsorbcji.;)

SuperActiveCarbon.jpg.0d54de470af5e3b8ba0dd5a872c4946f.jpg

Natomiast jeśłi chodzi ci w tej jakości wody nie o metale cięzkie, pestycydy i detergenty tylko co wyczuwam -  zwyczajnie o lewitację ryb:D

to nie ma tańszej i skuteczniejszej wersji by ten stan osiągnąć,  jak Purolite A520E/ PA202 - 38zł litr i masz go ten sam na lata .

Stosuję go od kilku lat ten sam a węgiel czeka schowany w szafce.:D i co Pan powiesz na to?

Natomiast gdzie wsadzić węgiel czyli w który kosz to obojętne byle po gąbkach , a jak go przetrzymasz poza okres zalecany przez producenta to nic się nie stanie poza tym że przestanie działać, a tylko złoża biologicznego ci przybędzie co nie znaczy wcale że biologia będzie lepsza czy bakterii nitryfikacyjnych więcej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Tobie powiem z własnego doświadczenia.

U siebie też nie byłem zadowolony z jakości wody - wydawała mi się mglista. Koledzy z forum radzili by poczekać i samo wróci do normy. Czekałem, czekałem i nic. Myślę sobie zakupię Purigena, który jest niby taki super, hiper, że tyłek urywa. Według producenta na moje akwarium jedna saszetka w zupełności wystarczy na kilka miesięcy. Z racji tego, że miałem nieużywany filtr wewnętrzny to saszetkę umieściłem w nim aby zobaczyć jakie będą efekty. Nie chciałem rozbierać kubełka dopóki nie będę miał pewności, że to działa. I co? Dobrze, że biologa nie ruszałem bo tylko bym się wk...ił. Po kilku dniach sprawdzam jak wygląda ten fenomenalny środek i jak dla mnie to wyrzucone pieniądze w błoto. Po wyjęciu saszetki była cała brązowo-zielona - według producenta gdy kulki stają się brązowe trzeba złoże regenerować. Założenie od razu miałem takie, że jeżeli ten Purigen wystarczy no powiedzmy na 3-4 miesiące to po jego zużyciu po prostu go wyrzucę i zakupie nowy. Bawić się z wybielaczami i innymi specyfikami to nie dla mnie - bez sensu. No ale miało starczyć na 4 miesiące a tutaj po kilku dniach takie cyrki. :cry: Dlatego też czym prędzej pozbyłem się go i robię to co radzili starzy wyjadacze. Cierpliwie czekam ale do mechanika zamiast gąbek dałem watę plus regularne podmiany wody. Zastanów się czy chcesz się pakować w węgiel, purigeny czy inne purolitey. Zakup duży płat waty akwarystycznej. Dotnij na wymiar i włóż dwie, trzy warstwy. Efekt będzie lepszy.

Aha. Jeszcze odnosząc się do Purigenu. Czy przez te kilka dni coś pomógł? Wydaje mi się, że woda nabrała przejrzystości. Nie wykluczam, że tak mocno chciałem zobaczyć super klarowność dlatego też wmówiłem sobie, że to jednak działa.

Dlatego zanim podejmiesz zakupy to spróbuj przez 2-3 tygodnie zastosować watę plus podmiany. Jeżeli to nie pomoże to kasę zawsze zdążysz wydać. ;)

W ostateczności nie wiem czy nie lepiej gdybyś zainwestował w jakiś specyfik w płynie do klarowania. Ale tak jak pisałem to ostateczna, ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.