Skocz do zawartości

Świetlówka Power Glo Hagen


MDRAGON87

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, MDRAGON87 napisał:

U mnie wygląda to mniej więcej tak, świetlówka jest jedna 30w w ok 30% owinięta folią.

@MDRAGON87 owiniętą masz folią aluminiową?

Owinąłem sobie na próbę dzisiaj swoją świetlówkę Sylvania Aquastar 10000K po bokach. Różnica trochę jest (lekko zacienione boki), ale nie powala :confused:

Tak to mniej więcej wygląda:

malawi2.jpg

W rzeczywistości jest trochę jaśniej niż na zdjęciu.

 

Edytowane przez jello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, jello napisał:

@MDRAGON87 owiniętą masz folią aluminiową?

Owinąłem sobie na próbę dzisiaj swoją świetlówkę Sylvania Aquastar 10000K po bokach. Różnica trochę jest (lekko zacienione boki), ale nie powala :confused:

Tak to mniej więcej wygląda:

malawi2.jpg

W rzeczywistości jest trochę jaśniej niż na zdjęciu.

 

Tak folią aluminiową. Ja mam ją owinięta w 3 miejscach. Na środku  i po bokach ale nie na samych końcach.

Edytowane przez MDRAGON87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi kolego @MDRAGON87 czy masz T5 czy T8? Za Chiny nie mogę znaleźć T5 39W.

Ja kurcze jeszcze się miotam nad wyborem oświetlenia. Czy to będą LEDy czy świetlówki nie ma znaczenia. Najważniejsze są kolory u ryb i samego baniaka. W świetlówkach obawiam się temperatury, którą i tak mam wysoką. :confused:

 @AndrzejWalb pisałeś o power glo i aqua glo. Czy w ich świeceniu są wyraźne różnice? Wiem, że aqua daje bardziej różowawy kolor bo temperatura obydwu to 18000k. Czy sama aqua sprawdzi się? Czy może dla rdzawych i saulosi dać dwie lub samą power?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Jerry_jerry napisał:

A powiedz mi kolego @MDRAGON87 czy masz T5 czy T8? Za Chiny nie mogę znaleźć T5 39W.

Ja kurcze jeszcze się miotam nad wyborem oświetlenia. Czy to będą LEDy czy świetlówki nie ma znaczenia. Najważniejsze są kolory u ryb i samego baniaka. W świetlówkach obawiam się temperatury, którą i tak mam wysoką. :confused:

 @AndrzejWalb pisałeś o power glo i aqua glo. Czy w ich świeceniu są wyraźne różnice? Wiem, że aqua daje bardziej różowawy kolor bo temperatura obydwu to 18000k. Czy sama aqua sprawdzi się? Czy może dla rdzawych i saulosi dać dwie lub samą power?

T8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jerry_jerry napisał:

Czy sama aqua sprawdzi się? Czy może dla rdzawych i saulosi dać dwie lub samą power?

@Jerry_jerry......samej Aqua nie używałem. Używałem w połączeniu z Powr Glo  i było wg mnie OK ale i tak wolę samą Power Glo Hagen. Jeżeli chcesz używać tych świetlówek  to daj najpierw samą Power Glo a potem ewentualnie dołóż drugą. Nawet jak kupisz tę drugą Power Glo i nie będzie Ci pasować to możesz schować na zapas. Ja tak zawsze robię ,że jedną mam w zapasie co ostatnio mi się przydało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, darkon napisał:

Ja uzyskałem ten efekt likwidując ledy i zakładając Power Glo, inaczej przy obecnie dostępnych ledach się nie da.

Wytapatalkowane
 

Tu czegoś nie rozumiem. Przecież ledy RGB składają się z trzech diód barw podstawowych. To czy odpowiednio je mieszając nie da się uzyskać efektu świetlówki Power Glo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym tak żeby dokładnie to opisać, ale kanały rgb to nie wszystko, jest jeszcze odwzorowanie barwy i jakieś tam piki w widmie. To by musiał wyjaśnić ktoś znający temat. Dla przykładu patrząc bezpośrednio na popularne moduły GOQ RGB na diodach Samsunga wysterowane wszystkie kanały na 100% świecą bardziej niebieskim światłem niż moduły GOQ na diodach Samsunga 11000K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, iquitos68 napisał:

Tu czegoś nie rozumiem. Przecież ledy RGB składają się z trzech diód barw podstawowych. To czy odpowiednio je mieszając nie da się uzyskać efektu świetlówki Power Glo? 

 

Godzinę temu, darkon napisał:

 ale kanały rgb to nie wszystko, jest jeszcze odwzorowanie barwy i jakieś tam piki w widmie.

No właśnie te piki w widmie.:D

Piki pikami a jak w innym temacie napisał ten co ma HQI  widmo i piki sobie a nasze odczucia i oczekiwania sobie i na dodatek każdy ma je swoje .

Łatwo coś innym zasugerować mimo że twarde pomiary optyczne przeczą takiej czy innej opinii.

Wszystko zależy do czego dążymy i czego oczekujemy, a sugestie innych często decydują.

Świetlówka Hagen Power Glo 18000K   ma takie piki i do idealnego światła jakim dla nas ludzi jest słoneczne światełko to jej tak daleko jak stąd do księżyca, a mimo to jest postrzegana jako jedna z najlepszych świetlówek do Malawi ( przynajmniej ja to tak odczytuję z forum) i nie mam zamiaru tego podważać - tylko podam suche fakty , a z tym nie ma dyskusji.

Dyskutować można co się komu bardziej podoba.

Widmo i piki tej świetlówki są takie

swietlowka-hagen-t5-8w-power-glo-crop.jpg.f8fda9648a3b4f4b96545dffe3010c79.jpg

i w porównaniu do nowych Led  Full Spectrum Aquarium   te rury wypadają tragicznie - sami zobaczcie ( trzeba ten obraz poniżej rozciągnąć w poziomie daleko poza te górne 700 nm) .

spektrum-crop.jpg.0adc375051448f2661e854febef21e9e.jpg

Tytułowa świetlówka  ma w zasadzie 5 pików i wcale to nie są tylko RGB.

70%  niebieski na 420-450nm

70% zielony na 540nm

100% zółty na 600nm ( widzicie że ona najbardziej wybarwia żółte ryby):D

30% pomarańczowy na 650nm

i 10% czerwony na 720nm

jak porównać to do idealnego widma słonecznego które ma CRI 100 to ta świetlówka wyjdzie na CRI 70-80 więc z oddawaniem barw :( ale się nam podoba i koniec.:) bo saulosi i yellowki aż biją barwą.

Oczywiście są takie  diody LED i spokojnie można dobrać takie 5 różnych o podanych wyżej kolorach by odwzorować te piki tej świetlówki i nawet proporcje za pomocą sterownika 5cio kanałowego TC420  tylko po co? Wyjdzie koszt ogromny -  przy cenie rur 40-70zł

Diody LED to żródła punktowe światła dające bliki a świetlówka to rozproszone długie światło prawie bez blików - to się da obejść dając diody w paskach za mleczną osłoną  i nawet jak uzyskasz lepszy strumień światła  i każdy pik regulowany oddzielnie to i tak właściciel świetlówki powie że świetlówka świeci lepiej - co kończy dyskusję:D

Nie to żebym był przeciwko świetlówkom bo sam wiele lat je używałem ale postęp je powoli przesuwa na margines co wielu boli bo dostęp do rur będzie coraz trudniejszy a ceny będą rosły - producenci się wycofują z tej techniki światła. I tak napędzał je biznes świetlówkowy rur do biur a akwarystyczne to zawsze był margines. Teraz weszły masowo rury LED już tańsze i trwalsze od tych tradycyjnych  i za chwilę nikt nie będzie produkował świetlówek - taką smutną przyszłość im wróżę.:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.