Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to dobry dział ale w razie czego to proszę o przeniesienie. Chciałem zapytać posiadaczy struktur jak macie realizowany zasysy do filtrów ? Mam wykonane tło i mam zasys do fitlra wstępnie zrobiony ale jest około 15cm od dna i zastanawiam się czy dobrze będzie wyłapywał syfki (czy nie jest za wysoko?). Planuje jako filtrację wykorzystać narurowca. Wygląda to jak poniżej (po prawej stronie jest miejsce na rury i grzałkę i taki okrąg z szczelinami do zasysu):

49f94868d4ebbf27.jpg

00d8a43fc9c2f8f3.jpg

28dbdc10e7a422dc.jpg

e088cd9af387dc52.jpg

Jeszcze baniak się robi ale rozmyślam czy zostawić to tak jak jest czy wydrązyć tam dziurę na rurę i wypuścić zasys całkiem poza tło.

Edytowane przez kwiq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wysokość zasysu mogłaby być minimalnie niżej, ale możesz w okolicy tego miejsca dać więcej piasku ;)

Jak masz takie ładne tło jeszcze niezamontowane to zastanów się nad rozwiązaniem jakie ma @Przezda. Opis w tym wątku.

Edytowane przez timi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki ale nie chcę. Już mam wszystko w głowie ułożone i raczej nie będę zmieniał. Zastanawia mnie tylko właśnie ten zasys bo tu nie chciałbym dać plamy i później kombinować na "żywym" zbiorniku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja mam na takiej wysokości zasys narurowca i jest dobrze. Pamiętaj, aby tak planować wystrój akwarium żeby falownik był nad tym zasysem. 

Czy woda będzie dostawać się za tło przy krawędziach bocznych czy tyko tym "otworem". Pytam bo jeśli woda będzie wpływać bokami to siła zasysu tego "otworu" może być słaba.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie planowałem go po bokach przyklejać ale na szczęście tło po przeciwnej stronie zasysu jest płaskie i przylega do szyby. Jak będę miał baniak to zobaczę jak to będzie wyglądać i ewentualnie złapię sylikonem. Chciałem to złapać tylko do wzmocnienia wzdłużnego żeby w razie czego jak mi się znudzi mieć możliwość wyciągnięcia (będę miał czarną folię z tyłu na baniaku) i nie zostawić syfu na szybach. Falownik będzie dokładnie nad zasysem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak będziesz miał szkło to pomyśl o tym bo warto. Zobaczysz jak będzie pasować. Może wystarczy na boki tła nałożyć silikon, który po wyschnięciu będzie działał jak uszczelka a nie ubrudzi szyb.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• O to chodzi umowie się na wplate zaliczki i wtedy wszystko wybadam, wiadomo, ze pierw trzeba wybadac, pozniej placic
    • NO dobra, skąd więc pH 7,5 ?
    • Dziękuje za odpowiedź jak zwykle rzetelna i konkretna:)
    • Wybacz Maćku ale minął miesiąc jak pływają u ciebie ryby a ty jesteś nadal na golasa, no zupełnie nie przygotowany na Malawi. to się nazywa kubłowanie - technika ze średniowiecza. Masz własne ujęcie wody z głębokości 60m i zwykły zmiękczacz wody ( sprawdz czy soli tabletkowej w nim nie zabraklo). Wszyscy co tak mają  nie mają problemu z chlorem ale za to mają 100 innych problemów które zwykle załatwiają za nich wodociągi. Zawsze i wszędzie jest pierwsze napowietrzanie wody na złożu piaskowym by usunąć  CO2  wprowadzić  tlen i azot w miejsce potrójnej ilości dwutlenku węgla CO2 przy okazji następuje wytrącanie jonów żelaza i manganu . Ty tego nie masz i twoja woda nie dosyć że leci ultra zimna to potrójnie przesycona CO2 bez O2 i N2 . Każdy morszczak ci powie że calciumreactor z dozowaniem CO2 do wody powoduje spadek pH nawet do 5  i lejąc taką wodę do baniaka z samym CO2 w istocie lejesz wodę o pH 5-6 to jest trzeci czynnik który załatwił ci ryby  .  Zapewne gwałtownie spadło pH  przy tej podmianie a potem powróciło jak CO2 się odgazował z wody. Sam widzisz  jak jest żle. Więc masz złoże Purolite C100E albo chiński odpowiednik.  Te złoże podmienia jony wapnia i magnezu które odpowiadają za twardość wody GH jonami sodu więc spada GH rośnie KH  dlatego GH masz niskie może bliskie 0 a KH16-20 . Jak GH masz wysokie to znaczy że soli tabletkowej tam zabrakło w tej 2m kolumnie - zazwyczaj wchodzi worek 25kg soli tabletkowej. Poza tą podmianą jonów złoże nic więcej nie usuwa więc to że kiedyś sanepid zmierzył wodę i stwierdził że jest dopuszczona do spożycia nie znaczy że dziś nie jest skrajnie zapestycydowana.   Powinny wcześniej być filtry sedymentacji oraz koniecznie węgiel aktywny właśnie do usuwania tego syfu akwarystycznego bo chloru nie masz. Mam poważne podejrzenia że nie tylko masz kranówę beztlenową bo już NO2 powinno dawno wrócić do normy - bakterie nitryfikacyjne po 6h już powinny pracować po tym jak dostały tlenu - coś jeszcze je wybiło i na pewno było to w kranówie i z nią dostało się do akwarium.    
    • Nie rob tego bledu. Najpierw wybadaj a potem zaliczka. Umow się z nim, powiedz ze chcesz obejzyc jego prace a zgodzi się na 100%. Nie ufaj im na slowo bo już nie raz się na tym przejechalem. Doradzam Ci z wlasnego doswiadczenia zeby zaoszczedzic rozczarowan. Jezeli jest faktycznie dobry bardzo chetnie oprowadzi Cie po swoim warsztacie i pokaze akwaria - sam ocenisz z bliska. nawet nie wiesz jakie piekne akwaria na zdjeciach w internecie i stronach www ogladalem, potem w pracowni zastanawialem się przypadkiem czy to nie jakies "mamy cie"
    • Jak widac doswiadczenie ma spore, widzialem foty jego projektow ale na zdjeciu się detali nie zobaczy. Pewnie po zamowieniu trzdba dac jakas zaliczke wtedy wszystko wybadam Na zdjeciu widzialem starszego Holendra to moze się przyklada do pracy he he @mlody.czub
    • Nieeeee wodę mieszam w wiadrze żeby nie było skoku temperatury Odnośnie żywicy - złoże jonowymienne do zmiękczania wody, firmy nie jestem w stanie w tym momencie ustalić bo to było załadowane parę lat temu.
    • No to wysłałeś ryby z Malawi na Spitsbergen Ale to nie mogło być przyczyną padnięcia biologii i tego wysokiego NO2 . Mamy więc już dwa czynniki które tłumaczą zachowanie ryb i ich stan w tym liczbowy. Na prawdę jesteś tak nie przygotowany na prowadzenie akwarium z rybami z Afryki?  
    • Tak, woda zimna, dolewam przegotowanej trochę żeby nie było zbyt dużej różnicy w temperaturze. Sspadło do 18C ale w ciągu godziny grzałka wyciągnęła na 24
    • Nie męcz ich odławianiem , napowietrzaj wodę . A co to za żywica  nazwa ? możesz pisać co po kolei jest w tej twojej stacji  ? woda z 60m ma 3-8 C   czy masz pomiar temperatury wody w akwarium?
  • Tematy

• Grafiki