Skocz do zawartości

Niezadowalająca przejrzystość wody a wkłady w kuble biol mech


Mariusz.wega

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, egon44 napisał:

Sprawdzałeś purolite że masz takie zdanie na jego temat?Jeśli nie próbowałeś to spróbuj może zmienisz zdanie ;) 

Tak, pisałem już w innym wątku, leję wodę do podmianek przez purolite (2 bloki w ustrojstwie) i mi zbija NO3 z 20 do 0, a po ok. 1200 litrach przepuszczonej wody przestaje i muszę to regenerować. Zrobiłem też blok na 2l purolite i wsadziłem do sumpa (uff ten znowu z tym sumpem :-)) i tam mi nie działa. Siarczany mam na poziomie ok 20, może to wina pH=8, ale w kranie jest takie samo. W każdym razie nie działa. Z tą krystalizacją ja zmian nie widzę. OK, przy regeneracji jest woda herbaciana, ale jak wypłuczę gąbki, to też woda ma ciemny kolor :-), więc moim zdaniem to jest filtracja mechaniczna, więc jak w innym wątku napisałem wywalam gadżety z baniaka, wracam do korzeni. Ale to była tylko moja porada, kolega zrobi jak będzie chciał. Ja bym dodał jeszcze jedną gąbkę do filtra zamiast tego zeolitu.

Z tym pyleniem zasugerowałem ryby, bo sam miałem kiedyś taki przypadek z sumem. Próbowałem wszystkiego, jak oddałem suma do zoologa, to pylenie ustało. Z kolei przypomina mi się inny wątek, gdzie w końcu doszliśmy do tego, że inny kolega miał bardzo miałki piasek i te frakcje właśnie pyliły, dlatego sugerowałem również zwrócić uwagę na podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mariusz.wega napisał:

jedna gąbkę jako zabezpieczenie wirnika. Zauważyłem ze dość mocno się kruszy. Płukałem go wielokrotnie przed włożenie do kubła,  ale teraz po czasie mam wrażenie jakby był bardziej kruchy. Może się tak kruszył w kubełku.

Mariuszu jedno zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów;)

W sumie nie wiem czy kruszy się gąbka czy ta ceramika gratisowa i czy to narurowiec czy kubeł z prefiltrem na owacie. Błagam jedna fota z otwartą szafką i baniakiem on face:D

Jednego jestem pewien - że nie pylą ci te fabryczne kulki JBLa bo to MicroMec - 1600m2/l czyli x2 Matrix więc  0,5litra tego złoża jest do baniaków do 400l a ty masz baniak 200l ( odejmuję wysoką wklejoną na stałe ramę ).

Brakuje mi by ci coś sugerować dwu spraw.

1/ Pomiar ile ci cieknie z tej filtracji - czyli  butelka 2l po coli i stoper w smartfonie.

2/ Wyjaśnienia  sprawy tej kruchości czegoś - jeśli masz takie wrażenie że się kruszy to wywal z obiegu, albo jeśli jest to ta ceramika gratisowa to włóz ją do siatki po włoszczyżnie z Lidla i mocno zwiąż by się w kuble ? nie mogła ocierać od prądu wody i zobacz efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, deccorativo napisał:

Brakuje mi by ci coś sugerować dwu spraw.

1/ Pomiar ile ci cieknie z tej filtracji - czyli  butelka 2l po coli i stoper w smartfonie.

2/ Wyjaśnienia  sprawy tej kruchości czegoś - jeśli masz takie wrażenie że się kruszy to wywal z obiegu, albo jeśli jest to ta ceramika gratisowa to włóz ją do siatki po włoszczyżnie z Lidla i mocno zwiąż by się w kuble ? nie mogła ocierać od prądu wody i zobacz efekt.

1. Pomiar i zdjęcie wrzucę wieczorem, jak wrócę z roboty.

2. Odnośnie kruchości to mówiłem o zeolicie. Kuli JBL i ceramika jest ok bo wczoraj sprawdzałem. Zeolit miałem w pończosze. Po wyjęciu z kubła i położeniu w wannie był widoczny drobny żółtawy osad na dnie wanny. Wsadziłem go do miski z wodą, przetarłem i generalnie masakra - kruszy się jak namoknięta kreda i pełno żółtego pyłu. Patrzyłem rano na akwarium i chyba widzę delikatną poprawę, ale już sam nie wiem. Poczekam jeszcze kilka dni przed podjęciem kolejnych kroków bo aż tak bardzo mi ten pył nie przeszkadza a rybom chyba to nie szkodzi prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deccorativo napisał:

1/ Pomiar ile ci cieknie z tej filtracji - czyli  butelka 2l po coli i stoper w smartfonie

Zrobiłem pomiar, co prawda na butelce 1,5l bo innej nie miałem. Więc tak: Czas napełnienia to 9 sekund czyli jeśli dobrze liczę to jakieś 600l/h.

Poniżej zdjęcia. Po wyjęciu tego zeolitu widzę delikatną poprawę ale to jeszcze nie to - chociaż Żona twierdzi że przesadzam z tą klarownością.

Zapomniałem jeszcze o ważnej rzeczy, mianowicie ten pył to musi być coś lekkiego bo jak wyłączam skimmer to w przeciągu kilku minut osadza się na lustrze wody.

 

DSC_9902.thumb.JPG.43ea1992aea8bf4286205643dc4babc6.JPGDSC_9903.thumb.JPG.96ca42e1645170d6e69ec9754d8a20d9.JPGDSC_9905.thumb.JPG.929c601c8fa5fbd11c13387b5d7a79c8.JPG

DSC_0144b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mariusz.wega napisał:

Zapomniałem jeszcze o ważnej rzeczy, mianowicie ten pył to musi być coś lekkiego bo jak wyłączam skimmer to w przeciągu kilku minut osadza się na lustrze wody.

Jeśli to rzeczywiście coś lekkiego co z powrotem podnosi się  i osadza na powierzchni wody to starym i sprawdzonym sposobem jest uspokojenie wody bo wszystko osiadło właśnie na powierzchni, a następnie połóż na chwile gazetę i podnieś do góry. Musisz to zrobić dość umiejętnie, ale gwarantuje ci że to skuteczna metoda. To również stary sprawdzony sposób na atak bakteryjnego filtra powierzchni akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2017 o 21:15, Mariusz.wega napisał:

Ten zeolit wyjąłem,  zostawiłem w kuble tylko ceramikę i jedna gąbkę jako zabezpieczenie wirnika. Zauważyłem ze dość mocno się kruszy. Płukałem go wielokrotnie przed włożenie do kubła,  ale teraz po czasie mam wrażenie jakby był bardziej kruchy. Może się tak kruszył w kubełku.  

Ja u siebie włożyłem na start zeolit, ten który był w fabrycznym Unimaxie 250. Wodę mam czystą krystalicznie, nic poza pęcherzami powietrza (z napowietrzacza) się nie unosi. Nie stwierdziłem również aby zeolit kruszył się czy pękał. Płukałem go jeden raz przed włożeniem, a raczej porządnie przelałem wodą.

 

Edytowane przez Vitek
błędy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.