Przezda

Tło BTN 2w1 filtracja i dekoracja

128 postów w tym temacie

Widziałem na żywo jak to działa. Masa biologii, woda kryształowa bez zbędnych purolite, żywic itd. 

Jak załatwisz sobie Jebao, to wywal już ten kubeł😉. 

2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I jakoś te kupki za tłem nie zakłucają biologii;) i gąbki 10 PPI się sprawdzają, bo woda jest klarowna. Zbyt dużo tu schematów funkcjonuje, oj zbyt dużo.

2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sądzę, że gęste gąbki zakłóciłyby przepływ wody i te dopiero mogłyby się zapychać. Przed chwilą dodałem zdjęcie, ostatnie w poście, na dole, jak układają się grubsze frakcje po wpłynięciu za tło....."na kupę" w jednym rogu tuż przy szybie i dalej nie chcą płynąć...    

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Godzinę temu, pozner napisał:

I jakoś te kupki za tłem nie zakłucają biologii;) i gąbki 10 PPI się sprawdzają, bo woda jest klarowna. Zbyt dużo tu schematów funkcjonuje, oj zbyt dużo.

Jestem na etapie stawiania krewetkarium. Czytając krewetkowe dogmaty przecieram oczy ze zdumienia ( np. twierdzą, że w podłożu zachodzi denitryfikacja i dlatego montują filtry podżwirowe...). Widać każda nacja akwarystyczna ma swoje mity.

Przezda świetna relacja i piękne akwarium.

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, pozner napisał:

http://fish2water.co.nz/filtration-design.php

w tym linku jest trochę na ten temat, autor opisuje zanieczyszczenia w gąbkach jako "mulm" powstaje on właśnie z rozłożonych odchodów a żyjące w nim bakterie są "nerkami" systemu ..

@Przezda relacja super :)

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Od dawna pisałem, żeby nie przesadzać z tymi odkładającymi się gdzie nie gdzie odchodami. One jedynie źle wyglądają. Wystrój budowany jest tak, żeby przypadkiem jakaś kupka się nie zawieruszyła. A cierpią na tym ryby (szczególnie te słabsze), bo mają zbyt mało kryjówek i zakamarków.

2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dzięki Panowie za spostrzeżenia i udział w wątku. Wybierając takie rozwiązanie kierowały mną 2 sprawy. Po pierwsze wygląd. Tu raczej trzeba byłoby być naprawdę złośliwcem, żeby próbować znaleźć elementy negatywne w samym tle BTN, a dopiero później rozwiązanie, niejako przy okazji, filtracji. Jestem bardzo zadowolony z wyboru tej opcji. Po tylu latach mam naprawdę święty spokój z całą zabawa polegającą na wyjmowaniu wszystkiego, czyszczeniu. Po prostu nie robię tego. Jak i tła też nie czyszczę, bo po co? Wygląda, jak porośnięty głaz i tyle. Zresztą w oryginale bez nalotu glonu wg mnie wygląda gorzej. 

7 minut temu, pozner napisał:

Od dawna pisałem, żeby nie przesadzać z tymi odkładającymi się gdzie nie gdzie odchodami. One jedynie źle wyglądają. Wystrój budowany jest tak, żeby przypadkiem jakaś kupka się nie zawieruszyła. A cierpią na tym ryby (szczególnie te słabsze), bo mają zbyt mało kryjówek i zakamarków.

Pozner, w moim akwarium kupy na bank gdzieś pod kamieniami też leżą, 100%, że tak jest, ale kto by sobie tym głowę zawracał. Poleżą jakiś czas, albo się rozłożą, albo ryba ruchem płetw zmusi gluta do wypłynięcia i dalej zniknie w dziurze. 

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
32 minuty temu, Przezda napisał:

Poleżą jakiś czas, albo się rozłożą, albo ryba ruchem płetw zmusi gluta do wypłynięcia i dalej zniknie w dziurze. 

Dokładnie. Oprócz tych bakterii nitrifikacyjnych jest pewnie cała masa bakterii, które rozkładają te kupy do atomu. A w tym czasie te odpady mogą dostarczać również cennych składników (nie tylko szkodliwych). Tak się buduje równowaga biologiczno-chemiczna. A reszta i tak zostanie wypłukana do filtracji.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja do komory pompy w moim kaseciaku nawrzucałem pokrojoną gąbkę ppi10 w kostki i to jest od startu baniaka zeszłego roku nietykane. Ten "mulm", o którym @michal_j. wspomniał to kwintesencja tej filtracji. U Przezdy jest tego ogrom za tym tłem. To samo tyczy się Hamburgów. Ten osad trzeba zostawić w spokoju i dać temu żyć. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.