Jump to content

Saulosi + Rdzawe - Żywienie - Prośba o ocenę wybranych pokarmów


Guest
 Share

Recommended Posts

Hejka,

Z racji tego, że zakup ryb zbliża się wielkimi krokami i ostatecznie padło na saulosi i rdzawe postanowiłem zaopatrzyć się w stosowne pokarmy. Przeglądałem forum i w różnych tematach padały kolejne propozycje dań jakie można serwować tym rybom.

Ostatecznie padło na poniższe pokarmy i od razu pytanie czy zostawić i zamawiać czy może coś jeszcze kombinować.

Poniedziałek: Naturefood Supreme Plant S - 2 razy dziennie - szczypta;

Wtorek: Naturefood Premium Cichlid S - Rano - szczypta; Naturefood Premium Color Plus S - Po południu - szczypta;

Środa: Naturefood Supreme Plant S - 2 razy dziennie - szczypta;

Czwartek: Naturefood Supreme Plant S - 2 razy dziennie - szczypta;

Piątek: Naturefood Premium Cichlid S - Rano - szczypta; Naturefood Premium Color Plus S - Po południu - szczypta;

Sobota: Dzień wolny

Niedziela: Tropical D-allio Plus - 1 raz dziennie - szczpyta;

Pragnę nadmienić, że ryby będę kupował w Fishmagicu jako maluchy dlatego też na dzień dobry wybrałem granulację S. No chyba, że za mało i mogę od razu celować w M.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

egon44

Pokarm jak najbardziej ok...

Tylko Naturefood Premium Color Plus podawał bym trzy razy w tygodniu(poniedziałek,środa,piątek zawsze rano) a resztę dni na zmianę Naturefood Supreme Plant+Naturefood Premium Cichlid...

D-allio Plus raz w tygodniu...

 

Nie wiem czy to Twoje pierwsze ryby z tego biotopu ale karmiąc je granulatem bardzo musisz uważać żeby nie przesadzić z ilością podawanej dawki bo pokarm powiększa swoją objętość pod wodą i w efekcie czego możesz się nie mile zaskoczyć jak będą kłopoty z rybkami(niestrawność,zgony itp)...

Osobiście tak jak kolega @Mortis  dla początkujących polecam pokarm w płatkach bo z nim nie przesadzisz tak jak z granulatem podając odpowiednie porcje...Oczywiście granulatu podawaj o połowę mniejsze porcje niż w przypadku pokarmu w płatkach...

Ale jak uparłeś się na pokarm w granulkach to warto żeby przed karmieniem namoczyć go w wodzie z akwarium...

Jeśli nie czytałeś tego tematu to polecam dokładnie ten post nr.1

 

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

pozner
2 godziny temu, egon44 napisał:

Tylko Naturefood Premium Color Plus podawał bym trzy razy w tygodniu(poniedziałek,środa,piątek zawsze rano) a resztę dni na zmianę Naturefood Supreme Plant+Naturefood Premium Cichlid...

Moim zdaniem powinieneś naprzemiennie podawać rano, 3 razy w tygodniu Premium Cichlid i Premium color Plus, a Supreme Plant codziennie. Premium Cichlid w rozmiarze L dedykowany jest dużym pielęgnicom rybożernym, więc jest bardziej dla mięsożerców. Dlatego powinien u Ciebie być uzupełnieniem diety, tak jak Premium Color Plus.

I tak jak napisał egon, namaczaj przed podaniem. Ten pokarm zwiększa objętość ok. trzykrotnie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję chłopaki za rady. Z racji, że pokarm ten zwiększa swoją objętość postanowiłem zaopatrzyć się w wersje "S" i jeżeli po testowym namoczeniu kilku granulek zobaczę, że i tak są za wielkie to ewentualnie przez podaniem go dla ryb i namoczeniem będę go jeszcze rozkruszał.

Czyli do samego wyboru firmy oraz konkretnych pokarmów żadnych zastrzeżeń nie ma? Może zamiast skupiać się tylko na jednej firmie (no prawie) to zamiast trzech produktów Nature jeden z nich zastąpić OSI albo Dainichi? Wybarwiający Dainichi Veggie FX albo OSI Vivid Color?

Link to comment
Share on other sites

pozner

Rozmiar S na pewno będzie dobry. Jeśli chcesz Dainichi lub OSI, to możesz, ale nie musisz. Twoja decyzja.

Link to comment
Share on other sites

odnośnie Dainichi Veggie FX to bierz tylko wersje baby - własnie akurat weryfikuję Veggie FX

zwłaszcza że będziesz miał małe ryby, niestety z dostępnością tego pokarmu jest duży problem.

Dainichi jest dobry bo twardy i nie pęcznieje tym samym nie ma potrzeby namaczania (namaczanie tego pokarmu pozbawia witamin)

Link to comment
Share on other sites

Ok. W takim razie na początek zakupię Nature w wersji "S" a po czasie jak już ryby podrosną lub pokarm się skończy to się zobaczy.

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.