Skocz do zawartości

Akwarium w nietypowym miejscu


eremita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :) 

Wracam do akwarystyki po 7 latach, po trudnych negocjacjach jedyne miejsce jakie udało mi się wynegocjować z żoną by stanęło akwarium słusznych rozmiarów 160/60/60 w ścianie niestety tył akwarium będzie w garażu. 

A w garażu jak to w garażu mimo że jest ogrzewanie to będą wahnięcia temperatur i może być chłodniej.

Plan jest taki że akwarium od strony garażu będzie obłożone styropianem a całość będzie zamknięta w szafie. 

Filtrację planuję też inną by woda w rurkach się nie wychładzała, czyli filtr przelewowy prawdopodobnie wklejony w środku zbiornika plus oczywiście filtr wewnętrzny turbina z gąbką.

Przednia szyba będzie wykonana z szkła optiwhite

Jak myślicie zda to egzamin? Ktoś może ma doświadczenie z takim ustawieniem zbiornika?

Wszelkie rady mile widziane,  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale witam MitsuManiaka :)

Właściwie to dlaczego miałoby nie zdać egzaminu? jak zimno to najwyżej więcej na prąd z racji grzałki wydasz- rybom nie straszne przeciągi- warunki są bardziej stabilne- szybciej pewnie wodę grzałka ogrzeje niż zdąży się ochłodzić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką temperaturę masz w garażu przy mrozach 25-30 stopni. Bo jak spada do zera, to już nawet nie chodzi o baniak, ale będzie Ci tamtędy spierniczało ciepło z domu, za które będziesz płacił. Ja osobiście chyba nie zdecydował bym się na dziurę do garażu, przecież nie uszczelnisz przestrzeni nad akwarium na tyle aby nie przedostawały się hałasy z garażu, zapach spalin.

Ogólnie widzę, że jesteś starym userem forum i na pewno czytałeś o kaseciakach, czyli prosta i niedroga a zarazem bardzo skuteczna filtracja wewnętrzna. Jeśli nie czytałeś to polecam lekturę. Jednak ta filtracja wymaga troszkę więcej miejsca nad akwarium.
Musiał byś coś więcej napisać o samym pomyśle i rozmiarze okna w ścianie. Bo tak to troszkę zgadywanie.
Mam nadzieję że wytknięcie ewentualnych minusów, nie zniechęca Cię do dalszej pracy, a jedynie motywuje do szukania jak najlepszych rozwiązań.

Czekam na rozwój projektu!

ps. Galantne masz auto w opisie, wciąż na chodzie czy opis nieaktualny ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnować nie będę, dlatego pytam by wszystko dopracować. 

 Szafa będzie miała zadanie, zredukuje przenikanie chłodu, zapachu czy hałasów.

Ściana ma tylko 15 cm dostęp będzie prawie dobry, prawie dla tego garaż jest trochę niżej i by akwarium w domu było na dobrej wysokości w garażu będzie trochę wyżej także do prac przy zbiorniku zrobię jakiś podest.

To był stary opis, już jest aktualny, ale co ciekawe tego gala sprzedałem by mieć nowszy i niby oszczędniejszy samochód jednak po krótkiej przygodzie z nowszą motoryzacją wróciłem do gala :) 

Mimo 16 lat Galant ma się bardzo dobrze, 

2b2348a1002d87ecgen.jpg

9a648f2f1c1df7bfgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2017 o 18:06, suricade napisał:

Może zamiast szafy sensowniejszy byłby "pokoik" np. z siporexsu ?

Niestety tyle miejsca nie wygospodaruję, 

Ale może nie głupie było by zrobienie ścian w koło zbiornika i tylko od góry mieś jakąś pokrywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne to auto :) już takich nie robią...

Ale do tematu, bo to nie forum motoryzacyjne. Zaczynam widzieć Twoją wizję moimi oczami (mam nadzieję).

Chcesz zlicować akwarium ze ścianą w domu, a mówiąc nieładnie pupa będzie wystawać do garażu. Ściana ma grubość 15cm więc pozostaje Ci do dyspozycji 44cm na wsadzanie łapek i wyciąganie gąbki. Ten projekt aż prosi się o sklejenie kaseciaka, bo dostęp do gąbki będzie super wygodny, wygodniejszy niż tradycyjnie przy baniaku postawiony pod ścianę ;).

Przy zastosowaniu tego filtra, woda nie opuszcza baniaka i nie potrzebujesz nic mieć ani pod ani obok baniaka, bo całość jest przy tylnej ścianie, umiejętnie zamaskowanie go kamieniami i nie będzie widoczny od strony pokoju. 

Mam od razu mały update do Twojego projektu, nie wiem ile masz miejsca w garażu i nie wiem jak planujesz osłonić ów zbiorniczek ale od razu projektuj 70cm głębokości zamiast 60. Efekt głębi jest na prawdę świetny i przy takim układzie aż się prosi o te skromne 10cm które da notabene ponad 100l wody !. Za powiększeniem zbiornika przemawia jeszcze jedna rzecz, o której być może byśmy zapomnieli projektując na szybko i z rumieńcami na policzkach, mianowicie jak włożysz kamienie, 44cm szerokości masz pomiędzy ścianą i wew, rantem szyby (zakładając ze baniak jest ze szkła 10mm), dodatkowo dolicz ~7cm na wzmocnienie wzdłużne, robi się 37cm prześwit, kamień to kamień mały ruch i w najlepszym wypadku rysa na szkle na plecach, ale może też coś się wyszczerbić, więc był byś ograniczony do wkładania mniejszych kamyków, takich aby bez trudu przeszły przez otwór.

Dodatkowo widzę świętne miejsce na zamontowanie oświetlenia, na ścianie od spodu montujesz dwie belki (ceowniki aluminiowe uzbrojone w moduły LED).

Chłopie ja to zaczynam na prawdę czuć !!! to się musi udać !!!

Teraz tylko rozkminić dobrze odizolowanie garażu od domu i akwarium od niskich temperatur....

Będę kibicował temu projektowi...

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2017 o 13:39, Pleziorro napisał:

Chcesz zlicować akwarium ze ścianą w domu, a mówiąc nieładnie pupa będzie wystawać do garażu. Ściana ma grubość 15cm więc pozostaje Ci do dyspozycji 44cm na wsadzanie łapek i wyciąganie gąbki. Ten projekt aż prosi się o sklejenie kaseciaka, bo dostęp do gąbki będzie super wygodny, wygodniejszy niż tradycyjnie przy baniaku postawiony pod ścianę ;).

Przy zastosowaniu tego filtra, woda nie opuszcza baniaka i nie potrzebujesz nic mieć ani pod ani obok baniaka, bo całość jest przy tylnej ścianie, umiejętnie zamaskowanie go kamieniami i nie będzie widoczny od strony pokoju. 

Dokładnie o to mi chodzi :) Zastanawiam się czy zrobić kaseciaka czy tak jak miałem w poprzednim akwarium podobne do kaseciaka rozwiązanie tylko na stałe wklejone ze szkła. 

Jaka głowicę polecacie do napędu takiego filtra?

Dnia 18.05.2017 o 13:39, Pleziorro napisał:

Mam od razu mały update do Twojego projektu, nie wiem ile masz miejsca w garażu i nie wiem jak planujesz osłonić ów zbiorniczek ale od razu projektuj 70cm głębokości zamiast 60. Efekt głębi jest na prawdę świetny i przy takim układzie aż się prosi o te skromne 10cm które da notabene ponad 100l wody !. Za powiększeniem zbiornika przemawia jeszcze jedna rzecz, o której być może byśmy zapomnieli projektując na szybko i z rumieńcami na policzkach, mianowicie jak włożysz kamienie, 44cm szerokości masz pomiędzy ścianą i wew, rantem szyby (zakładając ze baniak jest ze szkła 10mm), dodatkowo dolicz ~7cm na wzmocnienie wzdłużne, robi się 37cm prześwit, kamień to kamień mały ruch i w najlepszym wypadku rysa na szkle na plecach, ale może też coś się wyszczerbić, więc był byś ograniczony do wkładania mniejszych kamyków, takich aby bez trudu przeszły przez otwór.

Słuszna uwaga, muszę przemierzyć i przemyśleć. 

 

Dnia 18.05.2017 o 13:39, Pleziorro napisał:

Dodatkowo widzę świętne miejsce na zamontowanie oświetlenia, na ścianie od spodu montujesz dwie belki (ceowniki aluminiowe uzbrojone w moduły LED).

 

Też o tym miejscu myślałem, ale muszę poczytać o ledach bo to nowość dla mnie w akwarystyce.

Jakie ledy polecacie by ryby miały ładne kolory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.