Jump to content

Cyrkulacja i napowietrzanie


Mumia70
 Share

Recommended Posts

Z góry przepraszam,ze stawiam znowu podobne pytanie ale chciałbym się jeszcze upewnic i poczytac mądrych propozycji.

Mianowicie chciałbym zapewnić w moim 240l akwarium najlepszą cyrkulację wody i jej napowietrzenie(bez uzycia rurki napowietrzajacej-chyba ze jest ona niezbędna?)

Posiadam filtr zewnętrzny JBL e901 i wewnętrzny Jkanimals 201.Wyloty tych filtrów usytuowane są w jednym narożniku akwarium(prawym).

Wylot filtra zewnetrznego znajduje się około 4 cm pod powierzchnią wody skierowany na przednią szybę,łamie on taflę wody.

Pytanie moje dotyczy kierunku wylotu filtra wewnetrznego,a nie chciałbym uzywac rurki napowietrzajacej(chyba ze to bedzie konieczne).Czy wylot lepiej skierować w podobnym kierunku do wylotu rurki od kubełka,czyli na przednią szybę,czy lepiej skierować na dół tylnej szyby,a może jest lepszy kierunek i kąt??Czy wylot filtra wewnetrznego tez musi łamać lustro wody czy wystarczy jak robi to wylot filtra zewnetrznego??Chciałbym ustawic optymalną cyrkulację i zapewnic dobre napowietrzanie wody.

Link to comment
Share on other sites

suricade

Jkanimals 201

https://www.jkanimals.cz/cs/akvarijni-potreby/cerpadla/akvarijni-vnitrni-cerpadla/jk-animals/53-vnitrni-cerpadlo-jk-ip201-14090.html

 Nominalnie masz 900 + 500= 1400 l/h w praktyce mniej .Raczej za mało żeby zapewnić skuteczną cyrkulację w tym litrażu, jak przypuszczam akwarium ma 120 cm długości ?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Jak wielokrotnie pisały koleżanki i koledzy nie ma jednej zasady ustawienia obiegu wody w akwarium - wszystko metodą prób i przestawiania filtrów, kierunku wylotów a nawet przestawiania kamieni - cel jest jeden - by ci nieczystości podsuwało pod zasys kubła a filtr to łykał. Jak brakuje cyrkulacji to jak piszę Agnieszka możesz nie uzyskać oczekiwanego efektu ale zacznij regulować i przestawiać by osiągnąć co napisałem. Jak ci choć jeden filtr porusza taflą wody to masz doskonałe napowietrzanie i te obawy odrzuć - kombinuj nad cyrkulacją.

Jesteśmy w dziale Osprzęt to podaj jakim osprzętem mierzysz pH w baniaku i ile go masz bo na kij ci kombinowanie z najlepszą cyrkulacją jak możliwe że ci pH brakuje bo to Jelenia Góra  a nie wiem które ujęcie wody wodociągowej.

Ryby zniosą zupełny brak cyrkulacji ale nie zniosą za niskiego pH.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium ma oczywiscie długosc 120cm.Dojrzewa czwarty dzień,mierzyłem dzisiaj ph testerem Zoolek w skali 4.5-9.0  .Wzrokowo wygląda niezle,kolor próbki to ciemny zielony ale jeszcze nie niebieski,czyli w granicach ph 7,5.Akurat wodę w Jeleniej Górze mam z najlepszego dla pyszczaków ujęcia.Mam nadzieję ze za miesiąc 25kg tufu wapiennego też swoje zrobi i podniesie jeszcze ph.

Link to comment
Share on other sites

mareckee

Jak na taki baniak to troszkę mały przepływ choćby wewnętrznej pompy. Ja w swoim akwa o długości 100cm mam AqT 2000(rzeczywisty sik z mediami to 1700l/h) + falownik RW-8 (kupiony z myślą o przyszłym większym baniaczku - narazie działa na drugim biegu) + unimax 250.

Może niektórzy powiedzą że to za wiele, ale wcale nie. Stopniowo zwiększałem filtr mechaniczny od AqT 500 aż do 2000. Rybami wcale nie rzuca po całym akwarium. Mimo tego że to dopiero podrostki, zachowują się w całym akwarium jakby woda stała w miejscu. Przy małych osobnikach problem słabej cyrkulacji jest niezauważalny, ale wraz z ich wzrostem zaczynasz dostrzegać zalegające kupki. Napowietrzania nie mam, bo wylot z kubła szarpie taflą wody i widzę że ryby mają się dobrze. A co do cyrkulacji - ja swoją ustawiłem w miarę fajnie dopiero w 5 miesiącu jak ryby podrosły i lekko przerybiłem. Powoli redukuję do docelowej obsady i jest ok. W ustawieniu dobrej cyrkulacji przestawienie kamienia nawet o  kilka milimetrów daje różnicę - to tak z mojego krótkiego doświadczenia.

Jak to zostało kiedyś bardzo mądrze powiedziane - "cierpliwość cnotą akwarysty" - teraz to wiem :)

Co do startu na WA jak był zrobiony wg "podręcznika" to w moim przypadku można było wpuszczać ryby w 14 dniu. Mam nadzieję że i Tobie się uda. Powodzenia

 

Link to comment
Share on other sites

Dziekuję za cenne uwagi.Na razie będę działał na sprzęcie który mam,a zobaczę jak to bedzie działało z obsadą.Mam nadzieję ze nie będzie az tak zle.Dzieki jeszcze raz.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.