Skocz do zawartości

Start biologii WA Kubeq


Kubeq

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Kubeq napisał:

Wlane WA tylko 2,1ml na starcie i nic poza tym, sikam do ubikacji nie do baniaka.

Bakterie wlane to Prodibio Biodigest bez żadnych pożywek( w sumie 3 ampułki), uzdatniaczy czy tez innych wynalazków nie dolewałem.

Te drobne uszczypliwości i insynuacje  są niepotrzebne.

Liczę na dalszą pomoc i dziękuje za okazane zainteresowanie ;)

 

5 godzin temu, kwiq napisał:

Ciekawe tylko z czego od razu tak NO3 skoczyło do góry.

Kuba to nie są uszczypliwości  ani insynuacje. Już na PW pisałeś że nic nie dawałeś dodatkowo, a nie tylko ja widzę problem który tylko teraz możesz wyjaśnić jak wpuścisz ryby i zaczniesz sypać karmę to  już nic nie ustalisz.

Tak upierdliwie dopytuje  bo mimo że to biologia to przy szablonie startu na WA jest określona dawka jonu amonu  i z masy molowej tych związków można wyliczyć ile na końcu z NH4 =0,8ppm powstanie NO3 - i z wyliczanek potwierdzonych praktyką wielu startujących tą metodą wynika że 1ppm NH4 na starcie daje przyrost NO3  o 5-10ppm

U ciebie jest już 3x więcej niż powinno być a jeszcze masz i amoniak i NO2 do przerobu więc zapewne skończy się na powyżej 40ppm a może i 80ppm .

Oznacza to jedno - masz nie zidentyfikowane dodatkowe żródło azotu i dobrze by było dojść przed wpuszczeniem ryb co to jest. Czy to jak podpytuję siki czy np nawóz azotowy typu pałeczka włożony przed zalaniem jeszcze baniaka.

Ludzie mają to do siebie że jak pytasz co dali to mówią że nic ale jak trafisz na to co dali to wtedy sobie przypominają że jednak coś dali tylko zupełnie tego nie kojarzyli z tym o co pytamy.

Możesz olać moją dociekliwość i posłuchać @pozner ale moim zdaniem jeśłi masz na stałe takie żródło azotu jak 4x planowana obsada to będzie nie wesoło.

Zrobisz jak uważasz.

Jeśli poczułeś się urażony to przepraszam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też jest to dziwne , rozumiem Twój tok rozumowania ale ja na prawdę nic nie dałem do baniaka poza tym co zostało wymienione. Nie mam pojęcia skąd tyle NO3 naprodukowało , już nawet powątpiewam czy test przeprowadziłem poprawnie .

Nie czuję urazy tylko się trochę poirytowałem .

Dodam że nie mam zamiaru zarybiać dopuki nie będę pewien że można.

Czy proponujesz coś robić poza czekaniem i obserwacją pomiarów ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bytom to miasto wielu ujęć wody i wszystkie dają w sieć a woda se płynie gdzie krany ludziska odkręcą.

Zmierz w wolnej chwili NH4, NO2, NO3  w kranie - może tu masz żródło lewego azotu, ale mogło być 2 tygodnie temu jak zalewałeś.

Jeśłi to tylko jednorazowe żródło azotu to nie jest grożne i na koniec startu usuniesz podmianką ale jak jest to stałe żródło azotu na dodatek nie zidentyfikowane to jak pisałem może być różnie jak przyjdą jeszcze ryby ze swoim azotem oraz tym z karmy.

Na razie ruszyło i idzie dobrze więc czekamy i szukamy co mogło być powodem tak ponadnormatywnych NO3.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2017 o 11:43, Kubeq napisał:

          7.05(start)

NH4        0,8

NO2       0,05

NO3        1,0  

Nie musi mierzyć kranówy, tu już wszystko jest.

Ja bym czekał. Jeśli w ciągu kilku dni NO2 nie zacznie spadać, to podmianka wody i dodanie bakterii.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to miałem pisać. Kranówka była mierzona już na kilka tygodni przed zalaniem baniaka.

Później znowu na kilka dni przed zalaniem, a także w zalanym baniaku po bodajże dwóch dniach od zalania, 

ale jeszcze przed wlaniem WA i nie było różnic,  cały czas pokazywało NO3 na poziomie 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie zawracaj sobie tym głowy. Ten start na WA nie raz robił psikusy i wszystko pozostało w sferze przypuszczeń. Tak jak pisałem, musisz czekać, jeśli NO2 nie zacznie Ci maleć, to trzeba będzie podmienić część wody i dodać bakterii. Podmianka tak, czy inaczej Cię czeka ze względu na NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2017 o 18:12, pozner napisał:

 Podmianka tak, czy inaczej Cię czeka ze względu na NO3.

Jestem tego w pełni świadomy i ta podmiana mi nie straszna, ale jak się uda to wolałbym jak już cykl się zakończy.

Kolejne pomiary wykazały delikatny spadek NH4 , NO2 dalej poza skalą,pytanie jak długo czekać bezczynnie na spadek?

NO3* tez bez zmian pomiędzy 20-40, może troszkę bliżej tych 40.

Poniżej załączam uzupełnioną tabelkę.

 

                       7.05(start)           10.05            12.05         15.05     18.05      21.05          24.04        27.05

NH4                     0,8                    0,8              0,8               0,8         0,8       0,7-0,8       0,05-0,1       0,05

NO2                    0,05                 0,05              0,05             0,1         0,1         0,3             >1,0           >1,0

NO3                     1,0                   1,0                2,5              2,5         2,5         5-10          20-40         30-40*

PH                        7,6                     x                  x                 x             x              x                x                  x

KH                         7                       x                  x                 x             x              x                x                  x

GH                        12                      x                  x                 x            x              x                x                   x

Edytowane przez Kubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.