Jump to content

Malawi ciąg dalszy


Vitek
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich malawistów.

Nie jestem zółtodziobem jeśli chodzi o akwarystykę. Moja przygoda z akwarium zaczęła się kiedy miałem 6 lat od słoika litrowego i cierników wyłowionych z rowu. Moje doświadczenie rosło z czasem jak również z szeregiem innowacji jakie pojawiały się na rynku. Ręcznie robione pompki głośniejsze od chóru kościelnego, ramowe, klejone kitem i przeciekające akwaria zastąpione zostały nowoczesnym sprzętem akwarystycznym. Zmieniały się również moje preferencje co do biotopu. Nie zmieniło się jedno zamiłowanie do ryb akwariowych. Jednak dużo się zmieniło, gdy po raz pierwszy  zobaczyłem pyszczaki z jeziora Malawi. To była miłość od pierwszego wejrzenia.

Zaczęło się ok, 2004 roku (skoryguję to) w akwarium 108 l, które b. szybko przeszło na 200 l, by w konsekwencji był zbiornik 375 l. 150x50x50. Rybcie kupowałem od Romana Pawlaka, Andrzeja Szulca i p. Sylwestra z Ozorkowa (zanany lokalnie hodowca), dbając zawsze o pochodzenie ryb. Po 6 latach przygody z malawi musiałem zlikwidować akwarium z przyczyn osobistych. Obecnie zakładam nowe malawi. Wszystko już mam, czekam na dostawę. Będzie to zbiornik 120x40x62 Aquael Opitiwhite Glossy w kolorze białym. Oszczędźcie sobie pytań dlaczego takie małe. Takie (na razie) będzie i koniec. Chcę zastosować tło wewnętrzne ale niezbyt grube by oszczędzić miejsca w akwarium, wykonam je sam lub kupię na portalu społecznościowym tło strukturalne. Problem mam z kamieniami lub skałami bo mam taki wybór ze nie wiem co ładniejsze i będzie lepiej wyglądało.  

Wiem czego chcę, ale największy problem może być z rybami bo nie wiem czy w moim regionie dostanę ładne egzemplarze. Pewnie będę was prosił o pomoc i porady związane z dalekim i długotrwałym transportem. Jak macie doświadczenia z takowym możecie już pisać. Transport z Polski może od kogoś z was do  Oslo/Asker.

Planowana obsada (w haremach 1-4): 1.Melanochromis auratus 2.Melanochromis cyaenorhabdos 3.Metriaclima estherea 4.Pseudotropheus demasoni 5.Labidochromis caeruleus 6. Pseudotropehus saulosi 7.Pseudotropheus socolofi

Oczywiście nie wszystkie gatunki. Zdecyduję się na 4 rodziny.

 

 

Edited by Vitek
błąd literowy
Link to comment
Share on other sites

egon44

Witaj na forum!

Widać z tego co piszesz że masz wszystko przemyślane co chcesz osiągnąć itp.(no może oprócz obsady ale to temat na inny dział ale moim zdaniem w takim zbiorniku nadają się max 3 gatunki)...

Co do kamieni to jakie zamierzasz użyć?Masz jakieś fotki?

 

Powodzenia życzę i czekam na fotki z zakładania zbiornika oraz efekt końcowy ;) 

Link to comment
Share on other sites

Postaram się dokumentować wszystko na bierząco. Zaraz wychodzę na pierwsze łowy kamieni i skałek. Do zwiedzenia mam 3 wybrzeża z różnymi  kamieniami. Co do Obsady w swoim 375 l miałem 6 rodzin. Dzięki temu że było dużo kryjówek stworzonych z ponad 250 kg kamienia skały filitowej rybki miały się świetnie w super kondycji i wszystkie gatunki się rozmanażały bez problemowo. 

Link to comment
Share on other sites

egon44
1 minutę temu, Vitek napisał:

Postaram się dokumentować wszystko na bierząco. Zaraz wychodzę na pierwsze łowy kamieni i skałek. Do zwiedzenia mam 3 wybrzeża z różnymi  kamieniami. 

W takim razie wrzucaj fotki co tam ciekawego znalazłeś ;) 

2 minuty temu, Vitek napisał:

Co do Obsady w swoim 375 l miałem 6 rodzin. Dzięki temu że było dużo kryjówek stworzonych z ponad 250 kg kamienia skały filitowej rybki miały się świetnie w super kondycji i wszystkie gatunki się rozmanażały bez problemowo. 

W kwestii obsady bardziej chodziło mi o to żeby zaobserwować jak najbardziej naturalne zachowania ryb...

Ale to twój wybór i zrobisz co będziesz uważał za stosowne...

Dobra kończymy OT w tym dziale bo za chwilę nas moderator pogoni :D 

No chyba że poprosisz go żeby twój temat przeniósł do działu ''podstawy''...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.