Jump to content

Obsada akwarium 240l


Mumia70
 Share

Recommended Posts

Planuję założenie akwarium z pyszczakami z Malawi.Posiadam akwarium 240l i mój wybór padł na 3 gatunki,a mianowicie;

- Melanochromis cyaneorhabdos(zwany maingano)

- Labidochromis caeruleus(yellow)

- Iodotropheus sprangerae(rdzawy)

Czy to rozsądny wybór,i po ile sztuk z kazdego gatunku powinienem kupić...6,7,8 a moze więcej??

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

..jak Ci się taka obsada podoba to oczywiście może być. Pod względem charakteru i preferencji żywnościowych spokojnie dasz radę. Kup po 10 szt. a potem jak się wybarwią na tyle ,że rozróżnisz płeć to zredukujesz.

Link to comment
Share on other sites

Przeraża mnie jedynie słowo zredukujesz,co mam przez to rozumieć??

Dzięki bardzo za podpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

....zredukujesz czyli zostawisz np. "rdzawe" 1+4 czyli jeden samiec i cztery samice. Technicznie: oddasz nadmiar ryb do sklepu akwarystycznego, wystawisz na sprzedaż na którymś z portali, oddasz koledze bo ma ten sam biotop, wystawisz na sprzedaż na naszej giełdzie:) Zredukować to w tym przypadku nie znaczy wyrzucić , uśmiercić! Jak wejdziesz  na strony naszego serwisu to znajdziesz tam nasze ( miłośników KM) idee ,którymi się kierujemy:)

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

MatiK

Witaj, 

obsada dobrana całkiem rozsądnie jak na początek z jednym małym zastrzeżeniem, musisz uważać na Maingano (Pseudotropheus ;)) bo potrafią być porywcze.

Ja na samym początku miałem dokładnie taką samą obsadę i przez agresję samca Maingano, musiałem je oddać i trochę zmienić obsadę, ale z rybami jak z ludźmi, różnie się może trafić także nie chciałbym zniechęcić, a jedynie uprzedzić :) 

Poza tym, że możesz mieć trudność z rozpoznaniem płci jeśli jesteś na początku przygody z tym biotopem to z redukcją chodzi o to żeby oddać nadmiarowe sztuki do sklepu lub sprzedać komuś zainteresowanemu także nic strasznego ;) aczkolwiek zazwyczaj to i tak same ryby tak same sobie dobierają układy w akwarium ;) 

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Mateusz wyżej piszę. Mój samiec alfa maingano dopiero po roku pokazał na co go stać i faktycznie jest charakterny. Tylko pamiętaj aby ryby kupować w sprawdzonych miejscach a nie w zoologu, bo łatwo jest kupić marnej jakości.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za cenne informacje.Rozumiem ze jak nie w zoologu to na giełdach lub bezpośrednio od sprawdzonego hodowcy??

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Giełdy bywają ryzykowne i niepewne ;) Odezwij się do Marka @demasoni, jak nie uda się czegoś dobrać to jeśli masz dobre połączenie PKP lub PKS z Gorzowem Wlkp. to bierz z Tan-Mala. W Trzebinii jest jeszcze Malawian, a może @AndrzejWalb coś jeszczepodpowie bo jest z okolic ;) 

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Teraz, MatiK napisał:

a może @AndrzejWalb coś jeszczepodpowie bo jest z okolic ;) 

....na naszym terenie nie ma renomowanych hodowli. Sklepy zaopatrują się na giełdzie zoologicznej we Wrocławiu. Tutaj nikt Ci nie zagwarantuje pewności ,że po zakupie wszystko będzie OK. Co nie oznacza ,że nie kupisz  coś fajnego..ale to Twoje ryzyko..Ja nikogo nie polecam bo za nikogo nie mogę ręczyć:)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Jasna sprawa.Czyli wielka loteria,ale wierzę ze trafią do mnie normalne,ładne i zdrowe okazy

Dzieki za poradę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.