Jump to content

"Choroba" Tropheus


suricade
 Share

Recommended Posts

suricade

 

 

 

 

 icon_minigender_female.gif
 

Na forum Tanganiki ukazał się ciekawy post , który przytaczam za zgodą autorki.

icon_minipost.gif"Szarooka 17 Marca 2017, 21:12   "Choroba" Tropheus

 

Umieszczam w tym dziale swoją historię, aby przestrzec przed zbyt pochopnym sięganiem po leki.
Często zdarza się, że ryby leczymy "na oślep", chętnie sięgając po kolejne leki. A przede wszystkim powinniśmy zacząć od przyjrzeniu się wodzie i wnikliwej obserwacji ryb...
Tydzień temu przywiozłam kolejne stado dzikich Tropheusów - Chikonde (przyleciały oznaczone, jako Mutondwe, ale dość znacznie odbiegały od wzorca tej odmiany).
Po aklimatyzacji ryby zostały wpuszczone do zbiornika. W tym miejscu nadmienię, że akwarium było dojrzałe, funkcjonujące od 2 lat. Pływała w nim wcześniej inna odmiana, ale została przeniesiona do innego zbiornika. Po przeniesieniu "starej" obsady zrobiłam ok. 50% podmianę wody i pusty zbiornik funkcjonował przez prawie tydzień.
Na drugi dzień po wpuszczeniu Chikonde ryby zachowywały się normalnie - aktywnie pływały i zdążyły wyczyścić z glonów kamienie i rośliny, które były w zbiorniku. Ponieważ dla mnie najbardziej wiarygodnym sygnałem kiedy zacząć karmić tropheusy jest ich zachowanie, na następny dzień ryby dostały pierwszy pokarm - bardzo chętnie go pobierały. Sytuacja w normie utrzymywała się kilka dni. I nagle w środę po powrocie z pracy ujrzałam "kiwające" się, mało aktywne tropheusy. Oczywiście pierwszą myślą był "bloat"... ALE! odchody, które widziałam na podłożu były zupełnie normalne, u ryb również nie było widać długich, nierównomiernych, białych, charakterystycznych odchodów. I miałam duży dylemat - wdrożyć leczenie czy czekać? Skontaktowałam się z Martą z TT, od której brałam ryby i wspólnie ustaliłyśmy, żeby wstrzymać się z lekami, a zastosować tylko podmianę wody z dodaniem soli, Protectora firmy Kordon i Ich Attach również tej firmy. Sól miała na celu podniesienie przewodności wody, a preparaty Kordona pomóc osłonić śluzówkę ryb. Podmiana 20%, sól i preparaty wg zaleceń.
Następnego dnia rano (6:30 przed pracą) zajrzałam do ryb, ale bez oświetlenia niewiele mogłam stwierdzić - wszystkie ryby żyły i to było najważniejsze. Po powrocie z pracy powtórka - podmiana wody 20%, sól i preparaty Kordona. Ryby zachowywały się zdecydowanie lepiej - chwiało się już tylko kilka sztuk. Dodatkowo zauważyłam, że parę ryb ma białawe zakończenia płetw i dość matowe łuski. To przechyliło szalę na rzecz problemu z wodą - prawdopodobnie "coś" się podziało. Dodam, że dzień przed pojawieniem się objawów mierzyłam parametry - wszystkie były w normie (no dobra, nie wszystkie, a PH, NO2 i NO3 :wink: ). Przed zgaszeniem światła u ryb zrobiłam jeszcze niewielką, ok. 5% podmianę.
Dziś po powrocie z pracy wszystkie ryby były już aktywne, żerujące na kamieniach (i oczywiście roślinach), bez oznak "kiwania" się, łuski znowu są błyszczące, kolory żywe. Mimo wszystko zrobiłam podmianę 20%, dodałam soli i preparaty Kordona. Zamierzam jeszcze przez 2-3 dni utrzymać taką "kurację", aby wspomóc ryby w powrocie do pełnej kondycji. Wieczorem nie wytrzymałam ich "błagalnego" oczekiwania przy przedniej szybie i podałam im odrobinę suszonych glonów. Zniknęło w oka mgnieniu :smile:
Dlaczego nie nazwałam preparatów Kordona lekami? Ponieważ są one wykonane z naturalnych ziół - czuć nawet charakterystyczny zapach po odkręceniu nakrętki. Preparaty, których użyłam służą głównie do profilaktyki czy osłony ryb, a nie do leczenia.

Poniżej wklejam filmiki z poszczególnych dni - od środy, gdy wystąpiły objawy, do dzisiaj - różnicy w wyglądzie i zachowaniu ryb chyba nie trzeba komentować :wink:

Wnioski - trudno wyciągnąć jednoznaczne, ale wg mnie mogło nałożyć się kilka czynników - osłabienie ryb po zmianie warunków (stres), zachwianie biologii (mam wątpliwości, ale biorę to pod uwagę), dostanie się czegoś do wody przy podmianie (wodę mam ze studni).
Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3
"
  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.