Jump to content

Jakie KH


Przemysław Czajkowski
 Share

Recommended Posts

Przemysław Czajkowski

Witam serdecznie jestem nowym członkiem forum i proszę o wyrozumiałość i pomoc. Dziękuję 

Jestem w trakcie zakładania mojego pierwszego Malawi, do tej pory miałem tylko Holenderskie.

Zbiornik 160 l. Filtr zewnętrzny kubeł aquaela z ceramiką. Piach kwarcowy, kamień piaskowiec oraz kryptokoryna.

Na tą chwile akwarium dojrzewa dopiero tydzień i parametry wody się wahają wiec nie będę ich dokładnie opisywał.(jeszcze trzeba czasu )

Ale mam pytanie bo dużo szukałem i :

pH ma być między 7,8-8,5 u mnie waha się między 7,4-7,6 

GH od 10-20 -ja mam akurat non stop 13

kh skacze od 15 do 25  a nigdzie nie znalazłem w jakim przedziale powinno się znajdować ??? I co może być przyczyną tych skoków??? mierzyłem przed chwilą i jest 22 stopni niemieckich. To dobrze ?

Czytałem również że piaskowiec podnosi pH a od tygodnia waha się tylko między 7,4-7,6 i nic w kierunku 8.

Wiem że można podnieść pH wodorowęglan sodu (sodą oczyszczoną) ale sprawdzałem w szklance to strasznie podnosi kh a już mam 22 i nie wiem czy to dobrze.

Dodam że używam testów kropelkowych zoolek.

Jak już będzie wszystko dobrze myślałem i obsadzie złożonej z Pseudotropheus saulosi w stosunku 3-6 i tu pojawia się kolejne pytanie czy na pewno to będzie dobry wybór a jeżeli tak to czy 3-6 to dobre dobranie samców do samic na ta ilość wody?

Mam nadzieję że pomożecie mi uzupełnić wiadomości i, lub naprostować te które aktualnie posiadam jeżeli są błędne :D

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Witaj na forum,

te parametry to takie mocno uogólnione są. Generalnie woda w jeziorze jest zasadowa i waha się w przedziale 7,6-8,2 pH, natomiast jest dość miękka, twardości wynoszą do 10 stopni KH i GH, dlatego tu bym się tak nie sugerował tymi wytycznymi, które znalazłeś.

O ile w przypadku ryb z odłowu miałoby to znaczenie, o tyle ryby hodowlane są w miarę elastyczne na te parametry. Jednak dobrze byłoby, gdyby woda w akwarium miała odczyn przynajmniej 7,6 pH. GH masz dobre, KH mogłoby być na poziomie zbliżonym do Twojego GH.

Soda, jak słusznie zauważyłeś podnosi nie tylko odczyn, ale i twardości więc nic bym nie robił. Piaskowiec też podnosi odczyn, ale na pewno nie masz go tyle żeby podniósł Ci go w akwarium do wymaganego przez Ciebie poziomu. Różnice będą się wahały raczej w przedziałach +/- 0,2 pH.

Przede wszystkim akwarium dopiero dojrzewa, wszystko się układa i pH może Ci jeszcze wzrosnąć samoczynnie.

Testy polecałbym zmienić na kropelkowe JBL - są jednak dokładniejsze niż Zoolek.

Obsadę wybrałeś super biorąc pod uwagę posiadany litraż. Nie wiem jak się rozłożą siły, ale ze dwa samce powinny być wybarwione i zająć swoje rewiry, trzeci może mieć problem więc chyba poradziłbym Ci celowanie w układ 2+6/7, aczkolwiek w tej kwestii ostatnie słowo i tak będą miały ryby ;) 

życzę powodzenia i czekam na dalsze wydarzenia związane z Twoim akwarium :) 

Edited by MatiK
Link to comment
Share on other sites

Przemysław Czajkowski

To nasuwa mi się inne pytanie czysto teoretyczne bo jeżeli mam GH na poziomie 13 to KH powiedzmy 15 było by fajnie a jeżeli zostanie mi na poziomie 20 do 13 GH to coś z tym muszę robić ? 

Oraz jak bym miał GH na poziomie 20 to KH 22 było by też blisko ale czy już nie za twardo ?

Link to comment
Share on other sites

eljot

Nic nie rób z twardością, kh stabilizuje ph czyli powinno być powyżej 8. Akwa jak piszesz dopiero startujesz więc wszystko jeszcze może "pływać".

Podaj jakie masz parametry w kranie.

Link to comment
Share on other sites

Przemysław Czajkowski

Ja na razie nie zamierzam nic robić a pytam z ciekawości żeby wiedzieć na przyszłość :D 

Woda w kranie :

pH-7,5

GH-18

KH-15

Link to comment
Share on other sites

Przemysław Czajkowski

W filtrze mieści mi się około 1,3 litra ceramiki. 

Starej ceramiki zostawiłem około 1 Litr do tego doszło jakieś 0,3 litra nowej czyli w sumie jest około 1,3 litra.

W filterku jest też gąbka którą aby przepłukałem kilkukrotnie i to nie za mocno.

Do akwarium nie dodawałem żadnych bakterii ze sklepu ani nic podobnego, jedynie na początku rzuciłem odrobinkę karmy .

Po karmie już dawno nie ma śladu. A z rybami wstrzymam się do chwili aż będę miał testy w ręku i będę pewny że jest wszystko w porządku. :D 

Link to comment
Share on other sites

eljot

Przemek tego posta przeniosłem do twojego wątku bo wpisałeś go w wydzielonym ;) 

Edited by eljot
Link to comment
Share on other sites

Przemysław Czajkowski

Wracając do tego KH to jest jakiś poziom stężenia groźny dla ryb ? i jaki to by był poziom? 

Jak ktoś na przyszłość wygoogluje to będzie miał odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.