Skocz do zawartości

840l (200x70x60) Mbuna przema-h


przemo-h

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Miał być czas na Pseudotropheus acei, ale ciapy nie chcą pozować do zdjęć, więc międzyczasie pokaże Wam filmik co zaczyna się dziać w moim zbiorniku. Oczywiście są to tylko wybrane sceny i tak napiętej sytuacji nie mam, ale specjalnie z myślą o początkujących zrobiłem filmik, po którym będą wiedzieć, czego można się spodziewać po mbunie. 

Lepidiadaptes nie fatygował się zbytnio, aby rozdzielać wariatów. To nie jego kategoria jeszcze?. 

 

@Mortisto dedykuję również dla Ciebie?. 

  • Lubię to 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Reborn in Flames"  z De Profundis. Płyta, która nigdy do mnie nie przemówiła :) Jednak utwór świetnie się komponuje z akwarium, bądź co bądź rewelacyjnym zbiornikiem. Szkoda, że nie możesz być 15.kwietnia,  w Białym będzie Vader... no ale my tu nie o muzyce :D

Lapidiadaptes to może być ryba dla mnie jak wrócę do mbuny. 

Pozdrawiam Przemku ???

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mortis napisał:

 Szkoda, że nie możesz być 15.kwietnia,  w Białym będzie Vader... no ale my tu nie o muzyce :D

Zazdroszczę, ale kto wie może kiedyś trafi się okazja w tym samym czasie. Tym razem jadę do Krakowa na Maidenów. 

9 godzin temu, rosa1986 napisał:

Charakterne te Twoje ryby :P.

Najbardziej podoba mi się ta samica saulosi, która odgryza się samcowi maisona. No po prostu bajka :D

Samica pokazała klasę, samiec alfa też dzielnie jeszcze broni swojego.

Zaczynają się powoli zmiany. Młodzież rośnie i zaczyna mieć coś do powiedzenia. Trochę to jeszcze potrwa zanim się to ostatecznie poukłada, bo do lepidiadaptesa im jeszcze daleko. Z Maisonem w pewnym momencie dojdzie do finałowego starcia. Wszystko przede mną. 

Edytowane przez przemo-h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, podpiwniczy napisał:

chipokae też nie jest ministrantem , ajak teraz wygląda maison vs chipokae ?

Chipokae jest utemperowany przez Maisona. Lubi od czasu do czasu sprawdzać czujność Maisona i nawet to widać na filmiku, ale z tym charakterem nie ma szans.

Na razie wszystko układa się po mojej myśli. Chipokae musi być krótko trzymany przez Maisona i Lepidiadaptesa. Wtedy nie powinien za bardzo szaleć.

Chciałbym być w domu, gdy dojdzie do jakichkolwiek finałowych starć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czas na Acei! 

Na dzień dzisiejszy w zbiorniku jest dziesięć sztuk o wielkości ok. 8-10cm. Z pięciu ostatnich, które dokupiłem padła jedna, ale na szczęście reszta rośnie zdrowo i daje sobie dobrze radę. Podejrzewam, że są w tym stadzie dwa samce (przynajmniej na razie). 

Do tej pory był to najbardziej zagadkowy gatunek w moim akwarium. Odbyły się dwa tarła podczas mojej nieobecności i ogólnie nie miałem okazji zbytnio doświadczyć jakichkolwiek zachowań wewnątrzgatunkowych. Zapewne powodem tego jest moja obsada i fakt, że to jeszcze młode ryby. Na początku wydawały się być trochę bez wyrazu i przyznam, że miałem trochę mieszane uczucia co do tego gatunku. Z wiekiem jednak stają się coraz ładniejsze, nabierają odwagi i coraz bardziej przekonują mnie do siebie.  Wczoraj wreszcie zaobserwowałem zaloty i tarło. Nawet udało się uchwycić samicę łapiącą ikrę do pyszczka. Jako miejsce do tarła wybrały sobie moduł, więc tutaj kolejna zaleta tła strukturalnego w akwariach. 

Zapraszam do obejrzenia! 

 

 

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam Twoja opinie. Na poczatku czekalem az faktycznie moje 20szt zacznie plywac w stadzie, ale to niestety nie w naszych akwariach. Te ryby sa wszedzie - a nie w toni jak to wiekszosc ocenia. Rowniez tak jak Ty mam tlo stukturalne i u mnie prawie wogole nie bylo ich widzac na poczatku, poki byly malutkie ale im wieksze tym ladniejsze. Nastroszony samiec wyglada przepieknie. Ja w swoim stadzie (teraz już tylko 18szt) zaobserwowalem duzo agresji wewnatrz gatunkowej. Podczas tarla niesamowicie terytorialna ryba. Do tygodnia po tarle obserwowalem jeszcze jak w jednym module pod powierzchnia wody i samiec i samica walczyly z innymi rybkami i nie byly to tylko acei. Ja doczekalem się już chyba 4 czy 5 tarel ale zaobserwowac udalo mi się tylko czesc jednego - niestety nie ta czesc ktora Tobie udalo się sfilmowac. Jak dla mnie i ubarwieniem i zachowaniem obowiazkowa pozycja w moim baniaku. Ciekawe jest obserwowanie tarla na pionowej scianie, u mnie rowniez wybraly taka opcje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mlody.czub napisał:

Ja w swoim stadzie (teraz już tylko 18szt) zaobserwowalem duzo agresji wewnatrz gatunkowej. Podczas tarla niesamowicie terytorialna ryba. Do tygodnia po tarle obserwowalem jeszcze jak w jednym module pod powierzchnia wody i samiec i samica walczyly z innymi rybkami i nie byly to tylko acei. 

U Ciebie są pewniejsze siebie. Masz chyba całą obsadę w podobnym wieku? 

40 minut temu, mlody.czub napisał:

Jak dla mnie i ubarwieniem i zachowaniem obowiazkowa pozycja w moim baniaku. Ciekawe jest obserwowanie tarla na pionowej scianie, u mnie rowniez wybraly taka opcje.

Też nie mam zamiaru się z nimi rozstać. Są świetnym urozmaiceniem do obsady. Trzeba być trochę cierpliwym na początku, ale z czasem wynagradzają swoim pięknem i wdziękiem. 

Na wiosnę, gdy śnieg stopnieje mam zamiar wrzucić dla nich gałąź pod taflę wody. Chciałbym odseparować je jeszcze bardziej od reszty ryb i obserwować jak najwięcej ich naturalne zachowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemo-h napisał:

U Ciebie są pewniejsze siebie. Masz chyba całą obsadę w podobnym wieku?

Cala obsade zakupilem jednorazowo u @fish_magicrok temu, ale mimo to strasznie duzy roznice mam w wielkosci. Po prawie roku najwiekszy samiec mam okolo 6-7cm, ze dwie samice podobnej wielkosci, potem delikatna roznica w wielkosci i mam tez kilka takich wypierdkow po 4cm. Twoje acei wygladaja na conajmniej 10-12cm. Z tego co zaobserwowalem w mojej obsadzie jedyna ryba gdzie obydwoje rodzicow razem bronila swojego gniazda przez jakis czas - okolo tygodnia. Potem samiec się zmyl a samica przeniosla się z otwartej przestrzeni w gruzowisko. Tylko raz udalo mi się zaobserwowac takie zachowanie - z udzialem samca. Kazde nastepne tarlo konczylo się odrazu chowaniem samicy w gruzowisku, bez udzialu samca.

 

Edytowane przez mlody.czub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.