Skocz do zawartości

Łatwe czy Trudne ? :)


Żalik

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, pozner napisał:

Traktowałbym to raczej jako anomalię. Nigdy nie zaobserwowałem takich zachowań u mbuny w ogólnym akwarium, a to jest bardziej zbliżone środowisko do naturalnego, niż kotnik. Młode mbuny po prostu uciekają od razu między kamienie. U non mbuny już kilkakrotnie widziałem opiekę nad młodymi i tu młode oczekują tej opieki.

U siebie widziałem jak Yellowkowa wyłapywała młode bo akurat wypuściła jak robiłem przenosiny do większego akwa, w "normalnych" warunkach mbuniaki szybciej wyłapią młode niż matka jest w stanie je pozbierać ;), dlatego nie jest to łatwe do zaobserwowania. Jednak non mbuna jest wolniejsza i takie przypadki zdarzają się częściej, zwłaszcza przy tych najspokojniejszych gatunkach.

Dodatkowo zauważyłem że mbuniaki wypuszczają młode jak już się im nie mieszczą w pyskach więc pozbieranie wszystkich powtórnie to wyzwanie ;)

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby z grupy mbuna nie mają instynktu zbijania się w grupę mają silny instynkt przetrwania i od razu uciekają pod szczeliny .Ryby z non mbuna a szczególnie  drapieżniki   mają bardzo mocno wykształcony instynkt zbijania się w grupę i myk do pyska mamuni .Matki są takie samo troskliwe w pustym zbiorniku bez kryjówek matka mbuna będzie zbierała młode , non mbuna zaś będzie zbierała młode nawet w zbiorniku z licznymi kryjówkami   

Edytowane przez krzysiutoja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zapewne uwarunkowane jest tym gdzie żyją dane gatunki, w przypadku mbuny jest to w większości litoral skalny gdzie łatwo się schować w przeciwieństwie do piaszczystego. Dodatkowo też  większej non mbunie czy drapieżnikom łatwiej pomieścić maluchy w większym schowku ;) . Przykładowo tanganickie muszlaki czy też nasz M. lanistacola żyjąca w litoralu piaszczystym nauczyły się wykorzystywać  puste muszle jako schronienie dla młodych.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eljot z tego co wiem ten Holenderski naukowiec co tam pływa od wielu lat nigdy nie zauważył opiekuńczej się mbuna Ad Konniks  chyba mu jest a z tego co wiem trochę pod wodą spędził .Ja jestem troche starej daty i samice odławiam do osobnych zbiorników i mogę to potwierdzić ba zauważyłem nawet u  cyrtocara moorii tak jakby komunikacje między samicą a młodymi ale to tylko moje takie teorie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, eljot napisał:

To też zapewne uwarunkowane jest tym gdzie żyją dane gatunki, w przypadku mbuny jest to w większości litoral skalny gdzie łatwo się schować w przeciwieństwie do piaskowego.

Ha, włśnie zacząłem pisać to samo.Też myślę, że wynika to z uwarunkowań śodowiskowych. Mbuna, żyjąca w środowisku skalnym, bez problemu może znależć schronienie. Z drugiej strony dostrzeżenie zagrożenia jest bardzo utrudnione, właśnie przez te skały. Dlatego ta opieka musi być bardzo ograniczona. Maluchy muszą stać się od razu samodzielne. U non mbuny otwarte przestrzenie bardzo utrudniają znalezienie bezpiecznego schronienia. Dlatego opieka samicy jest konieczna i jest dość długa. Tu z kolei otwarta przestrzeń umożliwia dostrzeżenie zagrożenia i szybką reakcję. A muszlowce...każdy gatunek wykorzystuje zastane warunki w jak najlepszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odławiam samic do osobnych zbiorników bo nie mam takiej możliwości (praktycznie mbuniaków nie odławiałem nigdy ;)). Natomiast zauważyłem że mbuniaki wybierają do wypuszczenia młodych, jak mają taką możliwość, miejsca z największą ilością kryjówek, u mnie było to gęste zielsko, większe gruzowisko, czy też aktualnie cwane Yellowki wypuszczają młode w miejscu gdzie mam dziury w bocznym tle (działają jako wlot do narurowca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, pozner napisał:

Jednak potrafią być troskliwymi mamami. Twoja samica pochodzi przecież z takiej hodowli. Nie sądzę, żeby ryby "uczyły" się opieki nad młodymi, szczególnie takie maluchy. Mają to zapisane, jak cała masa zachowań, chociażby metoda rozmnażania. Może to działać w drugą stronę. Jeśli samica przez ileś miotów jest od razu zabierana od młodych, to może zatracać, w dłuższej perspektywie, nawyki wychowawcze. Ale jest to tylko moja spekulacja. 

 


Samice które mają wypuścić młode w naturalnym środowisku na ogół wybierają ustronne miejsce, czego w akwarium zrobić nie mogą. Mam nadzieję że z tym się zgodzisz.:)  Przypuszczam że odizolowanie samicy w oddzielnym zbiorniku jest podobne do odosobnienia które ma w naturalnym środowisku. Dlatego można zaobserwować odmienne zachowania, których nie zobaczysz w zbiorniku ogólnym.
Jeżeli ryby nie uczą się, to jak wyjaśnisz problem niedonoszenia ikry przez te ryby. Zdarza się że niektóre samice nie donoszą ikry, zatracają instynkt donoszenia w odpowiednim czasie. Mija kilka tareł i są w stanie prawidłowo donosić. Czy nie jest to dowód że  coś w tym jest. Miałem sporo tych ryb i zapewniam Cię że narybek na tych fotkach gdy dorośnie ,nie wypluje ikry podczas przenoszenia i donosi narybek już z pierwszego tarła. Często bywają opinie że ryby nie donoszą pierwszego tarła, nic bardziej mylnego. Sytuacje takie powodują poprzedni hodowcy.
A to moje zdanie, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.