Jump to content

Przyswajalność pokarmów


spiochu
 Share

Recommended Posts

spiochu

 

Byłem dziś u ichtiopatologa z samicą Yellow. Przy okazji dowiedziałem się, że miała lekko otłuszczoną wątrobę.

Swoich ryb nie karmię zbyt obficie, dieta podstawowa to rano OSI Prostar Maintenance (raz w tygodniu Growth/Color i Tropical D-allio) a wieczorem OSI Spirulina. Plus głodówka jednodniowa.

Zrobiłem na szybko zdjęcia, są bardzo kiepskiej jakości, ale widać, że raczej brzuszki mają zapadnięte niż okrągłe. Zresztą, pokarm nawet minuty nie pływa w akwarium. No chyba, że się mylę bo doświadczenia mi brak ;)

Wg doktora, skoro nie przekarmiam ryb to problemem może być pokarm, który zawiera za dużo tłuszczu nie przyswajalnego przez ryby a który odkłada się w ich organizmach. Czy jakoś tak, specjalistą żywienia nie jestem ;)

Ot, takie moje dzisiejsze "doświadczenie"... ;)

 

Wysłane z telefonu

 

 

 

P70203-221156.jpg

P70203-221205-1280x960.jpg

Edited by spiochu
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś czytałem, że Prostar jest używany przez hodowle do szybszego wzrostu młodych ryb. Może to ma wpływ na otłuszczanie organizmu bo pokarm jest wysokokaloryczny. 

Link to comment
Share on other sites

Ja swoje rybcie (w tym yellowki) karmie osi chichild flakes plus vivid color, jesli chodzi o pokarm w płatkach. Dodatkowo raz w tygodniu kryl mrożony i dwa razy w tyg kryl/artemia/cyklop liofilizowany. Ani yellow ani placki nie maja za duzo ciałka, mimo to pokarm znika w mgnieniu oka :-) duzo nie sypie, ale lepiej dac mniej jak wiecej.
Choć jak zauważę ze gdzies im sie tam odkłada to jedno dniowa Głodówka i rybcie wracają do formy
Ale zaobserwowałem, ze co sie nie nasypie, czy to pokarm dla ryb roślinożernych czy zwierzęcych , yellowki ciągną wszytko niczym sasha grey :D

Pozdrawiam,
Damian

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Mortis napisał:

Może to ma wpływ na otłuszczanie organizmu bo pokarm jest wysokokaloryczny. 

Nie wyróżnia się niczym od innych pokarmów tego typu. Zawartość białka 42%, tłuszczu 8%. Inne składniki też podobne. Nie podają jakie to białko, ale jeśli nawet w większości zwierzęce, to nie powinno mieć negatywnego wpływu na yellowa.

Edited by pozner
Link to comment
Share on other sites

Ostatnio rozmawiałem z kolegą który ma kontakt z ichtiopatoligiem. Robił in badania i okazało się że spirulina Tropicala obtluszczała narządy w przeciwieństwie do spiruliny OSI. W czym tkwi różnica,  ano do spiruliny OSI są dodawane enzymy trawienne pomagające łatwiej trawic składniki pokarmowe. 

Link to comment
Share on other sites

Tak patrząc po pokarmach typu spirulina to jak i OSI jak i Tropical to mają niewiele wspólnego z prawdziwą spiruliną. Spirulina to raczej dodatek do mączki rybnej. 

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, michal_j napisał:

każdy pokarm tego typu tak ma ..

pokarmy z największą zawartością spiruliny mają jej ~ 5% :)

 

49 minut temu, fish_magic napisał:

Nasze ryby mają zdolność przyswojenia tylko 2-3%.

To w takim razie pokarmy typu spirulina mogą być spokojnie zastąpione pokarmem roślinnym w którym jest spirulina, skoro jest taka przyswajalność. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.