Skocz do zawartości

Parametry startowe, JBL Denitrol i co dalej...


maciekw

Rekomendowane odpowiedzi

Maćku a dla mnie będzie OK jak wytłumaczysz sensownie gdzie ci zniknęło pomiędzy 12 .02 a 15.02  czyli w trzy dni te NO3 z 20 ppm na 5ppm..

Te azotany NO3 to zmora akwarystów i tak samo nie znika, wprost przeciwnie powinieneś mieć dziś 40 ppm.

Wtedy bym napisał - podmień 50% wody i wpuszczaj ryby a tak mam wątpliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, deccorativo napisał:

Maćku a dla mnie będzie OK jak wytłumaczysz sensownie gdzie ci zniknęło pomiędzy 12 .02 a 15.02  czyli w trzy dni te NO3 z 20 ppm na 5ppm..

Te azotany NO3 to zmora akwarystów i tak samo nie znika, wprost przeciwnie powinieneś mieć dziś 40 ppm.

Wtedy bym napisał - podmień 50% wody i wpuszczaj ryby a tak mam wątpliwości.

I co w związku z tym. Podbiłeś napięcie jak rasowy pisarz i zostawiłeś człowieka w niepewności. Widać, że cykl działa, bakterie pracują, a to że jest 5, a nie 40, to mógł być błąd odczytu, zanieczyszczenie próbki i wiele innych powodów. Spójrz na wyniki całościowo, a nie tylko na ten jeden parametr. Zanim wszystko się ustabilizuje, to i tak jeszcze dużo czasu upłynie. Masz wątpliwości, to je rozwiej, a nie wpędzaj człowieka w wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, deccorativo napisał:

Maćku a dla mnie będzie OK jak wytłumaczysz sensownie gdzie ci zniknęło pomiędzy 12 .02 a 15.02  czyli w trzy dni te NO3 z 20 ppm na 5ppm..

Te azotany NO3 to zmora akwarystów i tak samo nie znika, wprost przeciwnie powinieneś mieć dziś 40 ppm.

Wtedy bym napisał - podmień 50% wody i wpuszczaj ryby a tak mam wątpliwości.

 

Henryk,

Moje obawy dotyczą właśnie poziomu NO3, gdyby utrzymywał się na stałym poziomie 20ppm lub wyższym, wtedy bez cienia wątpliwości możnaby zarybiać... 

Podejrzenie moje jednak pada na zastosowany przeze mnie w pierwszej fazie JBL Denitrol, który posiada m.in. właściwości usuwania azotanów. Dopiero po 2 dniach dolałem PB i cykl ruszył na dobre. Czy moje przypuszczenia są trafne? Czy zastosowany w pierwszej fazie Denitrol może mieć wpływ na spadek NO3 z poziomu 20ppm do 5ppm?

7 minut temu, pozner napisał:

Widać, że cykl działa, bakterie pracują, a to że jest 5, a nie 40, to mógł być błąd odczytu, zanieczyszczenie próbki i wiele innych powodów. Spójrz na wyniki całościowo, a nie tylko na ten jeden parametr. Zanim wszystko się ustabilizuje, to i tak jeszcze dużo czasu upłynie.

Cykl działa, bakterie pracują więc myślę, że obejdzie się bez restartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pozner napisał:

Spójrz na wyniki całościowo, a nie tylko na ten jeden parametr. Zanim wszystko się ustabilizuje, to i tak jeszcze dużo czasu upłynie. Masz wątpliwości, to je rozwiej, a nie wpędzaj człowieka w wątpliwości.

Krzysztofie właśnie że mam wątpliwości i patrzę całościowo to czekam aż autor je rozwieje. Nie sugeruj błędnego odczytu albo zanieczyszczenia dwukrotnie !!!! próbki - to już lepiej napisz że plamy na słońcu są powodem zniknięcia NO3.

Kolega już tylko czeka na sygnał by ryby wpuścić dlatego powątpiewam i mam podstawy.  Ja mam podstawy do hamowania zapędów autora a ty nagle zrobiłeś się taki szybki i niecierpliwy a wiesz że to wada akwarysty

W prawidłowym przebiegu startu nigdy NO3 nie znika i jeszcze tak gwałtownie. Nawet gaj roślin by tego tak szybko nie spowodował.

3 minuty temu, maciekw napisał:

Henryk,

Moje obawy dotyczą właśnie poziomu NO3, gdyby utrzymywał się na stałym poziomie 20ppm lub wyższym, wtedy bez cienia wątpliwości możnaby zarybiać... 

Podejrzenie moje jednak pada na zastosowany przeze mnie w pierwszej fazie JBL Denitrol, który posiada m.in. właściwości usuwania azotanów.

A no właśnie rzecz w tym że tego nie wiemy. Takie zdanie że bakterie usuwają NH4 , NO2, NO3 to ma każda filoka bakterii każdego producenta.

Nie widzimy ( bo tego patrząc na baniak i te parametry nie widać) też czy cykl nitryfikacji pracuje bo wszystko wróciło niemal do parametrów startu łącznie z tym NO3 - a tak nie powinno być..

Czy cykl nitryfikacji zamknięty a baniak gotowy na zarybienie to się byś dowiedział jak byś :

wymienił teraz 90 % wody przez ustrojstwo i wlał tylko dawkę testową WA czyli tak na 0,2-0,4 ppm NH4 .

wtedy po 12h już NO2 powinno być wysokie a po 4 dniach NH4 , NO2 na pierwszych kolorach testu natomiast NO3 z 1ppm na 5- 10ppm .

Wtedy sam powiem zarybiaj.

Tak jak teraz to ryzyk-fizyk albo dojrzała albo będziemy ratowali ryby przy zbyt wysokim NO2 - wiesz czym - Kordonem Amquelem.

Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Ja mam podstawy do hamowania zapędów autora a ty nagle zrobiłeś się taki szybki i niecierpliwy a wiesz że to wada akwarysty

Nie jestem szybki, spójrz na daty. Kolega ma zalane akwarium prawie 4 tygodnie, wlał podwójnie bakterie, bo te JBL`a i PB to to samo (na marginesie, to nigdzie nie znalazłem, żeby Denitrol usuwał azotany), amoniak najpierw mu poszybował i spadł, azotyny mu poszybowały i spadły. Trudno, żeby nie spadło wszystko do zera, skoro nie ma pożywki. Wpuści ryby i cykl będzie dalej pracował. To nie pierwszy kolega, któremu na końcu cyklu zaczynają spadać azotany. Co za to odpowiada, nie wiem i Ty też nie wiesz. Poczeka dłużej, to wszystko się wizeruje, ale to nie znaczy, że biologia nie jest gotowa. Ja bym wpuszczał ryby. Najważniejsze, że bakterie przetwarzają amoniak i azotyny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu wszystko co napisałeś  - to sam też widzę łącznie z tym działaniem Denitrolu - też nie wiem czy usuwa NO3 czy je tylko maskuje dla testu, czy nic nie robi.  Dlatego w szablonie są tylko sprawdzone czyste bakterie bez pożywek i maskowaczy parametrów wody, które na pewno nie zniekształcają przebiegu startu biologii.  Pisał do mnie na pw od razu jak wlał ten Denitrol i mu to przewidziałem  - nie ma pewności a ma wątpliwości jak ja.

Ty ich nie masz i chwała ci .

Kolega zrobił po swojemu i teraz ma dylemat .

Uznać że biologia dojrzała mimo że NO3 zniknęło tłumacząc to działaniem Denitrolu czy też sprawdzić testową dawką i mieć pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wątpliwości, czemu NO3 spadło? Ja ich nie mam, bo widzę co się stało z amoniakiem i azotynami. Może zadaj sobie też pytanie, czemu NO2 spadło?

Proponujesz restart. A co, jeśli znowu coś wzbudzi Twoje wątpliwości. Wszystko przeliczasz, wyliczasz, a to nie tylko matematyka i miejsca po przecinku. Zbyt wiele czynników może mieć na to wpływ. Sam przed chwilą na to zwróciłeś uwagę.

40 minut temu, deccorativo napisał:

to sam też widzę łącznie z tym działaniem Denitrolu - też nie wiem czy usuwa NO3 czy je tylko maskuje dla testu, czy nic nie robi. 

 Powtórzę, spójrz na to całościowo, nie tylko przez pryzmat tabelek, wykresów i wzorcowych danych.

Ja bym zarybiał, a co kolega zrobi, to już jego decyzja.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, pozner napisał:

Masz wątpliwości, czemu NO3 spadło? Ja ich nie mam,

Proponujesz restart.

No ja mam wątpliwości bo tak nie powinno być i koniec i nie zamierzam domniemywać.  Jak chcesz to zrób szablon startu na Denitrol - sprawdz ze 3x czy się to znikanie potwierdzi wtedy i ja uwierzę i zapamiętam start na Denitrol. Tyle jest biostarterów że na lata masz sprawdzania bo za chwilę ktoś nowy starter zastosuje.

Nie proponuję restartu tylko sprawdzenie stanu biologii którą ty widzisz a ja tych cholernych bakterii nitryfikacyjnych nie widzę - dla mnie są za małe żeby je zobaczyć dlatego proponuję sprawdzenie stanu biologii a nie restart.

Wiem że odpiszesz ale ja kończę te OT .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.