Skocz do zawartości

Moje pierwsze malawi


Krzychoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszstkich!
Nazywam się Krzysiek jak w nicku i zawładneła mną obsesja malawi. Od ponad 2 miesięcy szukam, czytam, oglądam, chodzę po sklepach zoologicznych żeby się dowiedzieć jak najwięcej o tym pięknym środowisku jeziora Niasa, jego mieszkańcach i jak tą perełkę przenieść do mojego M. Przeszło rok temu też próbowałem założyć malawi, ale moja ładniejsza połówka miała inne zdanie. Tym razem postawiłem na swoim i będzie.

Kiedyś, jakieś 8 lat temu miałem przygodę z akwarystyką ale to co się dowiedziałem teraz - było wielką pomyłką. Miałem wtedy zbiornik 64 litry wielogatunkowy (towarzyski), naprawdę wielogatunkowy. Ale to przeszłość i teraz zaczynam od nowa z nową wiedzą i mam nadzieję z Waszym doświadczeniem.

Moim celem jest zbiornik 240l, chciałbym większy ale miejsce i koszta mnie ograniczają.
Sprzęt zaczne zamawiać jak stopnieje śnieg, bo najpierw chcę się wybrać do hurtowni budowlanej po łupek (z którego zrobię tło wewnętrzne), piasek i kamienie. I właśnie tu mam pierwsze pytanie z czego zrobić podkład pod tło, myślałem że ze spienionego pcv ale ponoć silikon akwarystyczny nie za bardzo chce się go trzymać. Cały sprzęt mam zamiar zamówić na allegro.

A teraz coś o mieszkańcach. Docelowo mam zamiar mieć 3 gatunki:
Pseudotropheus saulosi(Pyszczak Saulosa)  2+5
Iodotropheus sprengerae(Pyszczak rdzawy)  1+3
Pseudotropheus socolofi(Pyszczak niebieski)  1+3   
Ślimaki świderki (melanoides tuberculata)
Proszę o komentarze co do obsady - ilość, zestawienie gatunków.
Rybki mam zamiar kupić(zamówić) u chodowcy w liczbie większej bo sprzedają takie 3-4 cm więc jeżeli chodzi o płeć to w takim wieku są nie do odróżnienia. Jak podrosną i się wybarwią zredukuję(oddam do sklepu zoologicznego) obsadę. I tu mam następne pytanie: tzn gdzie kupić? Mam trzy źródła zakupu  FishMagic, TanMal i PielegniceAfrykanskie.pl. Przyznam że ostatni ma najtaniej ale nie wiem czy najlepiej. Jeżeli ktoś może polecić lepszego hodowce, dostawce to proszę o odpowiedź.

Nadszedł czas żeby zapisać coś o sprzęcie, który chcę kupić:
Zesta 240l+pokrywa
SZAFKA  120X40X70 PROSTA                     
FILTR KUBEŁKOWY Aqua Nova NCF 1500      
PREFILTR ZEWNĘTRZNY HW-603A do kubełka                  
filtr wew. Hanza 1000l w zestawie z akwarium
grzałka 300W
PIASEK KWARCOWY biały  40kg z hurtowni piasku
pod kamienie kratka jak do zlewu                   
TEST 6w1 PH KH GH NO2 NO3 CL2                       
chemia - malawi victoria buffer seachem, cichlid lake salt
biostarter
skimmer   

W kubełku jako media chcę dać najpierw ceramikę, potem 1L matrixa a na końcu żwir koralowy. Przed kubełkiem szeregowo będzie prefiltr HW-603A

Co do pokarmu chcę kupić w FishMagic pokarm granulki wybarwiające + spirulina.

To chyba wszystko, proszę o komentarze, porady i Waszą wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 300w do takiego akwarium za duża- 200w spokojnie no chyba, że w chałupie masz 15stopni.

Co do kubła to 1litr matrixa spokojnie wystarczy do tego tylko gąbka ewentualnie purolite. - ceramika nie potrzebna, żwir też spowolnią tylko przepływ wody

Tło możesz tez zrobić ze styropianu 

Co do filtra to weź pod rozwagę filtr kasetowy- będziesz miał tam ful wypas mechanik, biolog,skimer,miejsce na grzałkę i chemie - absorber NO3

Warto też się zastanowić nad pokrywą DIY z tubondu wraz ze światłem na modułach ledowych - tańsza solidniejsza, lepszy dostęp do baniaka

 

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kubla to nie chodzi o to aby go wypełnić po brzegi 1 litr ceramiki albo matrixa spokojnie wystarczy. Wypelnisz po brzegi to spadnie przepływ. W swoim starym akwarium 220 l. miałem kubeł o pojemności 3l i biologia była ok. Żwiru nie trzeba dawać. Ja w kranie mam ph ok.7 podwyższylem ph do 7,8 dodając opakowanie sody oczyszczonej. A teraz co podmiane dodaje jedną łyżeczkę na wiadro wody. Co do kasety to doczytaj bo warto iść w tym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym filtrze Aqua Nova możesz wypełnić go na maxa, a i tak przepływ będzie wystarczający do tego akwarium. Lepiej mieć więcej złoża i nadfiltrację, niż na styk. Prefiltr HW 603a jest nie potrzebny, gdy ma być Hanza. Albo jedno, albo drugie. Jeśli ma być Hanza, to może rzeczywiście pomyśl o kaseciaku. Tak, czy inaczej mebel w akwarium. Jeśli ma być prefiltr HW, to odpuść sobie kaseciaka. Nie masz mebla w akwarium i masz pełną swobodę w aranżacji akwarium. Tylko wtedy do Aqua Nova wsadź tylko złoże bez gąbek. Gąbki będą w prefiltrze. Może być konieczny cyrkulator.

Tak w ogóle to przewertuj internet. Jest dużo opinii na różnych forach na temat tych kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów wody od razu napiszę że testy paskowe możesz sobie darować bo zakłamują wyniki...

Zakup testy kropelkowe JBL - pH z zakresu skali 7,4-9,0. No2, No3 to takie podstawowe co byś potrzebował na początek... Dodatkowo będą jeszcze potrzebne Gh,Kh oraz Nh3/4...

Aha jak zakupisz te testy co sugeruje to zmierz nimi (pH, no2, no3) parametry wody w kranie bo może się okazać że nie będą tobie potrzebne żadne bufory...

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krzychoo napisał:

I właśnie tu mam pierwsze pytanie z czego zrobić podkład pod tło, myślałem że ze spienionego pcv ale ponoć silikon akwarystyczny nie za bardzo chce się go trzymać

...cześć Krzysztof. Witam na forum. Jeżeli chodzi o samo PCV to w przypadku kiedy chcesz je położyć jako podkład na dno to nie musisz jego przyklejać. Też tak mam i jest OK.

Jeżeli chodzi o NCF1500 ( też go używam) to mam w nim jeden kosz seachem matrix  a reszta to zwykła ( najtańsza ) ceramika. Kiedyś miałem jeszcze grys koralowy ale zrezygnowałem  na rzecz ceramiki. Tyle ,że nie polecam tego filtra z jednego powodu- zawory nowego typu. Po prostu częto przeciekają po otwieraniu i zamykaniu.,..Plusem jest to ,że są tanie i zawsze mam z dwa w zapasie :)

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja coś dodam jako początkujący . Jak już będziesz miał te testy kropelkowe JBL to pamiętaj odczytuj wyniki tylko przy świetle dziennym . Zastanów się jak chcesz robić start baniaka , poczytaj o tym w dziale Woda podpięty masz tam post od deccorativo.  Odnośnie pokarmów w zależności od obsady czytaj / pytaj w dziale żywienie ... trafiłeś na najlepsze forum Malawi w Polsce. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Krzychoo napisał:

chcę dać spienione pcv jako podkład ale do tła

..rano czytałem i pewnie jeszcze spałem stąd  taka  moja podpowiedź odpowiedź:)

15 minut temu, Krzychoo napisał:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i czekam na jeszcze głównie jeżeli chodzi o obsadę

..co do obsady to załóż temat w dziale OBSADY.

...świderki sobie odpuść. Później będziesz miał wszędobylską plagę, która niczego nie wniesie do tego ekosystemu.

15 minut temu, Krzychoo napisał:

Co do filtra mam dwie sprzeczne wypowiedzi "jaras" pisze żeby nie pchać w kubeł po brzegi mediów a "pozner" odwrotnie.

.....i jeden i drugi ma rację. Litr ceramiki obsłuży Ci biologę w 240 litrach bez problemu. Z tym ,że musisz mieć wtedy dobry mechaniczny aby nie narzekać na paprochy czy klarowność wody. Weź pod uwagę ,że tak jak napisał pozner ,że kubeł cały zasypany złożem to nie tylko biologia ale przecież jednocześnie czyści wodę mechanicznie. Ktoś powie ,że im więcej  złoża w filtrze to więcej gromadzi się tam odchodów jako źródła NO3. Ale po to zakładasz prefiltr ,żeby tego uniknąć .  Jakkolwiek zrobisz będzie OK.

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo napisał:

Prefiltr HW 603a chcę dać bo będzie chronił biologię przed zasyfieniem i otwieraniem go rzadziej. Co do hanzy czytałem że filtr wew. mechanik musi być, może i najtańszy ale dostanę go w zestawie z akwa więc niech chodzi.

I daj ten HW. Nie musi być wew. filtr mechaniczny, musi po prostu być jakiś filtr mechaniczny. U Ciebie tą rolę będzie spełniał HW, więc Hanza jest zbędna. Ale zrobisz jak uważasz. W niczym to nie zaszkodzi.

Napisałem, że możesz wypełnić cały kubeł złożem, gdyż Aqua Nowa jest na tyle mocna, że da wystarczająco mocny przepływ do tego litrażu. Tylko nie upychaj tego złoża. Jeśli wsadzisz tą Hanzę to cyrkulator pewnie nie będzie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.