Jump to content

Kratki zasysu kaseciaka


Aga1986
 Share

Recommended Posts

Witajcie ! Prawdopodobnie gdzieś już była wzmianka na temat odpowiednich wielkości kratek od zasysu kaseciaka , ale niestety nie udało mi się tego odnaleźć . Więc moje pytanie brzmi w kaseciaku o wymiarach dł. 32 cm , wys.45 cm , szer. 10 cm  ( AKWARIUM dł.150 cm , wys.60 cm , szer.50 cm ) ile i jakiej wielkości powinny być te otwory żeby to dobrze wszystko ze sobą funkcjonowało ? 

kaseciak.jpg

Link to comment
Share on other sites

suricade

Zrezygnuj z górnego zasysu ( nic nie daje tylko wciąga pokarm). Wymiary w zasadzie ustalane są "na oko" np. 5 szczelin szerokości 0,5 cm i wysokości 7 cm powinno wystarczyć. Spienione PCV jest na tyle łatwe w obróbce, że zawsze możesz powiększyć szczeliny, a jeżeli będą za duże zakleisz paskiem PCV.

PS Trochę wielki ten kaseciak. Komora śmieciowa 1cm, gąbek 5 cm, purolite 8-9 cm, pompy 11 cm =26 cm

Edited by suricade
Link to comment
Share on other sites

To jest taki projekt "na brudno" zanim zacznę składać to w całość to jeszcze się upewniam czy wszystko jest oki . 

Dzięki za info :-) 

Link to comment
Share on other sites

Możesz też zrobić jeden zasys przez całą szerokość kasety o wysokości 0,5cm. na samym dole , a na górze skimer tj. jedno nacięcie 3mm szerokie i około 5mm głębokie

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
25 minut temu, Aga1986 napisał:

To jest taki projekt "na brudno" zanim zacznę składać to w całość to jeszcze się upewniam czy wszystko jest oki . 

Oczywiście możesz sama projektować, ale masz na forum kilkanaście sprawdzonych projektów - dostosowanych do wielkości akwarium i na konkretnych pompach-  wystarczy skopiować. Jak zauważyła Agnieszka - twój projekt przeprojektowany o zbyt dużych wymiarach.

Z mojego doświadczenia wynika iż w kratkach zasysowych liczy się ich powierzchnia i umiejscowienie  dobrane do pompy .

Do pomp 4000l/h powierzchnia zasysu powinna mieć 7-10cm2 i raczej nisko tuż nad powierzchnią piasku by zasysało to co leży na piasku.

Ja mam 3 szczeliny umieszczone za kaierunkiem obmywania wody o szerokości  3-5mm na całej wysokości kaseciaka ale pompy to 2x Hydor Pico 1200 w baniaku 300l 150cm

Link to comment
Share on other sites

No właśnie się zastanawiam w którym miejscu powinnam wyciąć te otwory . Moja pompa to będzie CIRCULATOR 2000 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Aga kupiłaś już tą pompę - trzymasz w pięknej rączce czy dopiero zamierzasz?

Może nie wywarzaj otwartych drzwi.:D

Znacznie lepsza jest pompa Atman306  a też sika 2000l/h - dla tej pomp 2000l/h  powierzchnia okna wlotowego to 5cm2 umieszczone nisko 2-3 cm nad piaskiem  albo w dnie komory śmieciowej ( tam dołek w piasku ryby wykopią same).

Link to comment
Share on other sites

Mam już taką pompę kupowałam w zeszłym roku. Więc chcę ją wykorzystać aby nie wywalać pieniędzy na znów nowy sprzęt , a stary wyrzucać czy też przetrzymywać w szafie :-) Więc chodzi mi konkretnie o otwory na tą moją pompę .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.