Skocz do zawartości

Oświetlenie do akwarium kolegi fenser


fenster

Rekomendowane odpowiedzi

A ja dzisiaj zamówiłem w eRybka baniaczek 150x55x55wys ale bez wzmocnien!! (12mm optiwhite).. mogłem wyższe 150x55x60wys ale musiałoby mieć wzmocnienia wzdłużne.. a zależało mi żeby nie było wzmocnień bo chcę mieć minimalistyczny wygląd, bez obudowy..coś a'la te holenderskie, z roślinkami na optiwhite.

co o tym myślicie?

ps. no i planuję listwę ALU 10cm x 1cm z modułami LED oparta na szybach bocznych - umieszczona gdzieś na środku akwarium. Za tą listwą pokrycie w postaci pleksi lub poliwęglanu (taki jaki stosuje się w budowie zadaszeń), z przodu chyba to samo z klapką na karmienie  - powinno być to wszystko sztywne, oczywiście jakieś mikroblaszki na krawędziach tych pokryw żeby to się jednak jakoś opierało na ściankach. Ale dzieki temu akwarium będzie wyglądało jakby nie miało pokrywy

Edytowane przez fenster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pleziorro napisał:

Każdy robi jak lubi :) Ja osobiście wolę ukryć lustro wody na bocznej szybie i kamienne osady i inne skropliny pod tłem.

Wiem, że to będzie wymagało więcej pracy w zachowaniu czystości na szybach.. ale może dam radę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. no i planuję listwę ALU 10cm x 1cm z modułami LED oparta na szybach bocznych - umieszczona gdzieś na środku akwarium.

Od razu napiszę - 1cm wysokości to za mało, moduły będą z niej wystawać i przy oglądaniu z pozycji niższej niż góra akwarium będą razić w oczy. Ja u siebie ratowałem się wklejeniem płaskowników alu w rowek listwy. Jak będzie trzeba jutro postaram się zrobić zdjęcie aby zobrazować o co mi chodzi.

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spiochu napisał:

Od razu napiszę - 1cm wysokości to za mało, moduły będą z niej wystawać i przy oglądaniu z pozycji niższej niż góra akwarium będą razić w oczy. Ja u siebie ratowałem się wklejeniem płaskowników alu w rowek listwy. Jak będzie trzeba jutro postaram się zrobić zdjęcie aby zobrazować o co mi chodzi.

Można też zamontować moduły o mniejszym kącie świecenia, ewentualnie można zamontować soczewki skupiające. Gdzieś na Forum jest o tym temat. Poza różnicą w rozwiązaniu, jest też różnica w efekcie świecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie akwarium odkryte daje najlepszy efekt w tym przypadku tj. szkło OW, woda pod samą krawędź, oświetlenie podniesione (czy to belka opierająca się na krawędziach czy zwisające z sufitu)

decoration-a-refreshing-feeling-from-a-g

tutaj masz przykład na forum, malawijskiego zbiornika otwartego :

tutaj też Kolega z tego forum 

ale poukładanie szkiełek czy to na zbiorniku bez wzmocnień czy to na takim ze wzmocnieniami to coś koło tego :

glasstop1.jpg

IMO to wygląda jak lata '80, ale co kto lubi, ale moim zdaniem jak chcesz "otwierać" zbiornik to albo idź na całość albo zrób pokrywę ..

sam chciałem mieć zbiornik otwarty, ale teraz widząc jak zachowuje się mbuna chociażby przy jedzeniu, jestem zadowolony, że mam pokrywę :) to nie neonki czy razborki espei, że coś tam pomemłają w toni tylko dzikusy robiące pralkę przy lustrze wody zanim jeszcze wsypiesz jedzenia :) 

możesz spróbować z koroną np.

 

 

Edytowane przez michal_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz poliwęglan położyć na akwarium to spójrz na pomysł deccorativo z taśmą led na płaskim profilu alu włożoną w komorę. Naprawdę, fajny efekt oświetleniowy a światło nie razi po oczach.
Znalazłem temat:
http://forum.klub-malawi.pl/index.php?/topic/18152-Taśmy-led-w-Malawi---nowa-odsłona

Wysłane z telefonu


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bym chetnie zmienil szyby na cos lzejszego typu plexi czy poliweglan, ale moje doswiadczenoe jest takie, ze to się latwo rysuje i szybko matowieje. Na poczatku jest ladnie, a potem obrzydza. Szyba chociaz ciezsza to jednak po umyciu z kamienia po skroplinach czy odkurzeniu wyglada jak nowa.

Dodatkowo ten poliweglan komorowy jezeli nie bedzie mial paskow w srodku jak u Deccorativo, a oswietlenie ledowe nad nim, to takie swiatlo po przejscii przez te komory moze dawac dziwne efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojtekr napisał:

Tez bym chetnie zmienil szyby na cos lzejszego typu plexi czy poliweglan, ale moje doswiadczenoe jest takie, ze to się latwo rysuje i szybko matowieje.

Wojtku co ty myślisz że nie sprawdziłem ??

To bardzo dobrze że się rysuje a szczególnie od wycierania ściereczką nasączoną octem -może się rysować do woli.

Nawet nie wolno użyć płyty poliwęglanu komorowego bezbarwnego tylko i wyłącznie ten MLECZNY  więc rysy na nim mogą być a kamień usuwasz octem. 

http://www.szprotbud.com.pl/poliweglan/img/poliweglan_mleczny.jpg

Tylko do pasków led w płycie może być ten poliwęglan komorowy bezbarwny.

A wiesz dlaczego musi być mleczny - bo  przy diodach power LED  RGB 10W lub nawet 50W efekt tęczowej aureoli znika.

Światło jest tak rozproszone jak z rur świetlówek i nawet bliki prawie znikają.

Z wierzchu i tak obklejam ten poliwęglan tapetą samolepną by sufit nie był rozświetlony jak baniak, chyba że tak chcesz.

Więc rysowanie mlecznego poliwęglanu nie jest istotne zupełnie.

10 godzin temu, wojtekr napisał:

Dodatkowo ten poliweglan komorowy jezeli nie bedzie mial paskow w srodku jak u Deccorativo, a oswietlenie ledowe nad nim, to takie swiatlo po przejscii przez te komory moze dawac dziwne efekty

No dalej nie wierzysz w decco - kolego:D

Najlepiej sprawdzić a potem powątpiewać.

Masz filmik z obu nowych testowanych rozwiązań razem . Specjalnie dałem pomarszczony biały ręcznik i kamień który powinien dać aureolę tęczową .

Najpierw moja belka 4x RGB COB 10W  leżąca na MLECZNYM POLIWEGLANIE  a dalej tylko dwa paski  RGB + W 9000K na 5630 wewnątrz płyty poliwęglanu jednokomorowego BEZBARWNEGO.

j

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej. Kupiłem przeloty przez szkło jak na foto. Zasys oraz wylot chce zrobić w dnie akwa. Wystarczy to skręcić dobrze czy dać dodatkowo np. silikon akwarystyczny ? Dzięki
    • Ja kleiłem PVC do szyby na tył i dno  Soudal Silirub Cleanroom Trzymało bez problemów. Ma konsystencję bardziej kleistą niż silikon. Niestety długo schnie i jest tylko biały kolor Jak teraz odrywałem tło to trzymało całkiem nieźle po 5 latach. Wg producenta Trwale elastyczny uszczelniacz na bazie silikonu o utwardzeniu neutralnym (alkoxy) o długim czasie naskórkowania. Klasyfiko-wany jako materiał budowlany o minimalnej emisji substancji lot-nych - EC1 Plus R. Niewrażliwy na grzyby i bakterie - zawiera nowoczesny środek konserwują-cy pirytionian cynku ZnP. Spełnia wymagania FDA (code 21 §177.2600), posiada certyfikat IANESCO (bezpośredni kontakt z żywnością) oraz aprobatę I.K.I. (fizyczna bariera przeciwko mikroorganizmom). Do-skonała przyczepność do podłoży po-rowatych i nieporowatych m.in. do muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwio-nych, PCV i akrylu. Nie stosować na PE, PP, teflonie, bitumach i innych podłożach antyadhezyjnych. Odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV. Zastosowanie: - wszelkie uszczelnienia i fugi elastyczne w pomieszczeniach czystych i steryl-nych typu "cleanroom": salach zabiego-wych, laboratoriach, kuchniach i jadal-niach w szpitalach i przemyśle farma-ceutycznym, - uszczelnienia w pomieszczeniach pro-dukcyjnych i magazynowych, chłodniach i mroźniach w przemyśle gastronomicz-nym i spożywczym, - elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabryka-tów betonowych, paneli HPL itp. - fugi ościeżnic drzwiowych i okiennych w pomieszczeniach sanitarnych, spoino-wanie płyt, paneli i urządzeń poliwęgla-nowych i poliakrylatowych itp.
    • Jest też Soudal Silirub 2, o którym w specyfikacji pisze, że zarówno do porowatych i nieporowatych. Nie stosowałem, piszą, że to uszczelniacz, a nie klej-uszczelniacz. Choć w karcie, na końcu piszą również coś takiego ... Nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. I bądź tu mądry. 🤔 Albo zrobić coś takiego: kleksy z Silirub 2, a dookoła "aureolki" z Silirub AQ. 😆 Może to jest wyjście. F0035345_0001.pdf
    • @TomekT chyba jednak nie taka padaka. Właśnie przed chwilą był u mnie szklarz w związku z tym moim baniakiem. Pytałem przy okazji o ten moduł. Stwierdził, że klejenie czegoś takiego tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym bo inne kleje przy stałym kontakcie z wodą się nie sprawdzą. Soudal Silirub Aq to wg producenta właśnie silikon do konstrukcji szklanych więc myślę, że jest szansa na realizację jednak wklejania tego tła.  Z drugiej strony właśnie doczytałem również na stronie Soudal "[...] Doskonała przyczepność do szkła i innych powierzchni nieporowatych. [...]" 😕
    • No właśnie się zastanawiam, czy padaka bezapelacyjnie. U Jarka był niewłaściwy klej, za długi czas między nałożeniem kleju/dociśnięciem i za gruba spoina - pamiętam, że to opisywał. Marcin z kolei pisał, że spoina była możliwie cienka, no ale widać klej felerny.
    • Silirub aq firmy soudal.  Tło jest podzielone na 6 puzzli - akwarium 230x65 grubość tła w najgrubszym miejscu 20cm
    • Czyli po prostu padaka... @jaras a czym kleiłeś obecne tło i jaki jest mniej więcej jego największy element?
    • U mnie też moduł był dodatkowo wklejony pod wzmocnienie wzdłużne. Pomogło to tylko tyle, że odklejając się i unosząc do góry, moduł obrócił się jakby wokół górnej krawędzi, przez co być może siła z jaką wyskoczył była nieco zmniejszona.  
    • Jasne, chodziło mi o dodatkowe zabezpieczenie, nie zamiast wklejenia oczywiście. Pewnie, magnes musiałby być zatopiony na "zero" z klejonym do szyby tyłem modułu.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.