Skocz do zawartości

Malawijskie marzenie (tylko i aż 300L)


Deadi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na imię mam Kamil i chętnie przedstawię Wam moją historię :)
Akwarium już się klei, szafka stoi w pokoju, belka cierpliwie czeka na prąd, a filtry i cały osprzęt czekają w blokach na sygnał "start".
Po roślinno-ogólnych, holenderskich, paletkowych i innych pielęgnicowatych przygodach oraz jednej bardzo dobrze wspominanej malawijskiej historii, ponownie wracam na stare piaskowe śmieci! :D
Obecnie jestem na etapie przeprowadzki do Opola, kapitalnego remontu mieszkania, ale przede wszystkim kolekcjonowania gratów do mojego wymarzonego malawi.
Graty jakie udało mi się pozbierać:
Akwarium: 120x50x50, 10mm bez wzmocnień, szkło float, frezowane krawędzie i przeźroczysty sylikon (takie pseudo OW ;) )
Szafka: Diversa Fine Line - jest całkiem niezła, choć instrukcja montażu to jakiś żart. Jednak za 670zł spodziewałem się większego WOW. Z racji panelowej krzywej podłogi szafka stanie na blacie kuchennym 28mm, który zostanie wypoziomowany, tak by nie musieć poziomować szafki. Poziomowanie będzie najpierw na sucho, a potem test z zalanym akwarium. Test będzie trwać 1-3 dni w zależności od wydarzeń. Mam nadzieję, że za 1-2 razem uda się złapać poziom ;)
Światło: Przerobiona belka hailea 2x54W na LED. 25x1W Power Led (mix red, blue, 8500K, 12000K, 25000K) oraz 2x10W 6500K.
Filtracja: Unimax 700 bio-mech (40% zeolit, 20% ceramika, 20% biobale, 20% gąbka), Unimax 500 mech (60% biobale, 40% gąbka), Eheim 2213 bio-chem (gąbka, JBL Silicatex, JBL Clearmec, zeolit) Dużo tego, ale nie miałem co z tym zrobić, więc wykorzystam, a każdy filtr będzie działać niezależnie czyli żadnych szeregowych połączeń, natomiast rurki będą szklane i plastikowe - sprytnie poukrywane ;)
Ozdoby: 50kg piasku kwarcowego najniższej gradacji, około 60-70kg łupka drzewnego, tło czarne marszczone-fałdowane z żywicy, wyobraźnia aranżacji ;)

Zostaje jeszcze kwestia obsady - tutaj mam dużo czasu do namysłu, bo akwarium zakładam raczej w drugiej połowie stycznia, wiec zakup rybek dopiero w lutym. Po głowie chodzą mi 3-4 gatunki, raczej wszystkożerne, ze wskazaniem na wege.
Wyjściowo chciałbym zacząć od Saulosi 8-10szt + Melanochromis Maigano 6 szt. + Lodotropheus Sprengerae 6 szt (lub Labidochromis sp. Hongi Red Top)

Chętnie posłucham porad i wskazówek, jak zacznę już działać to nie omieszkam robić fotek i "chwalić" się postępami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych wzmocnień nie ma to akwarium ? Mam niewiele większe (wyższe tylko o 10cm) i są wzmocnienia wzdłużne i nawet jedno poprzeczne. Co do obsady dokładnie taka młodzież u mnie pływa jak wypisałeś.

Edytowane przez kwiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Deadi napisał:


Filtracja: Unimax 700 bio-mech (40% zeolit, 20% ceramika, 20% biobale, 20% gąbka), Unimax 500 mech (60% biobale, 40% gąbka), Eheim 2213 bio-chem (gąbka, JBL Silicatex, JBL Clearmec, zeolit) Dużo tego, ale nie miałem co z tym zrobić, więc wykorzystam, a każdy filtr będzie działać niezależnie czyli żadnych szeregowych połączeń, natomiast rurki będą szklane i plastikowe - sprytnie poukrywane ;)
 

Witam

Na start zrezygnuj z zeolitu i usuń biobale - kompletnie nieprzydatne. Poczytaj w dziale o filtracji jakie są aktualne trendy w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kwiq napisał:

Żadnych wzmocnień nie ma to akwarium ?

Żadnych - Wszystkie OW 10mm tej wielkości klejone są bez wzmonień, więc poszedłem tym samym tropem, jako że zbiornik będzie otwarty (z szybami nakrywkowymi ;) ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, miło, że zdecydowałeś się na jedyny słuszny biotop ;)

Ponieważ to dział służący ogólnie do przywitań, to tylko sygnalizacyjnie:

7 minut temu, Deadi napisał:

Filtracja: Unimax 700 bio-mech (40% zeolit, 20% ceramika, 20% biobale, 20% gąbka), Unimax 500 mech (60% biobale, 40% gąbka), Eheim 2213 bio-chem (gąbka, JBL Silicatex, JBL Clearmec, zeolit)

Tu bym pozmieniał, bo szkoda prądu, miejsca i w ogóle należałoby to inaczej zagospodarować, żeby było lepiej.

 

9 minut temu, Deadi napisał:

50kg piasku kwarcowego najniższej gradacji

To wzbudza duży niepokój... ale jeszcze nie jest za późno.

 

10 minut temu, Deadi napisał:

Melanochromis Maigano 6 szt. + Lodotropheus Sprengerae 6 szt

Nie chcesz układów haremowych..? Bo z takich ilości na wstępie, to powodzenia nie wróżę ;)

Aha.. i jest: Maingano i Iodotropheus.

 

Proponowałbym to jeszcze przemyśleć i ewentualnie założyć tematy w odpowiednich działach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Maingano i Iodotropheus to znak, że wieje nudą? ;) Generalnie to chciałbym niesztampową obsadę, ale przy takowych jest zawsze jakieś "ale".
Wiem, że kupując po 6 szt. ciężko będzie ustrzelić harem, ale będę próbował dogadać się z lokalnym hodowcą na ewentualne wymianki/podmianki poszczególnych osobników tak by skompletować haremy.
A co wzbudza niepokój w najdrobniejszym piasku?
A co do filtracji: wiem, że jest tego dużo za dużo, mam ogromny sentyment do Eheima, mimo, że "buczy" i jest mały, sprzedać szkoda, a zawory na wężach to po prostu kwintesencja praktyczności. 500-tka również została mi z poprzedniego baniaka, więc i tak musiałem dokupić coś dużego no i wybór padł na 700 za śmieszne pieniądze (580zł). Zobaczę jak to będzie funkcjonować, a co do zeolitu to nurtuje mnie jedno: czy to prawda, że on strasznie ogranicza przepływ wody poprzez tworzenie "bryły"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie twierdzi ,że za dużo filtracji  . Generalna zasada: mocniejsze filtry jako mechaniczne , słabsze jako biologiczne . Do tego w minimalnym stopniu zapełnione mediami tak żeby mogły pracować pełna parą.

Zbyt drobny piasek będzie pylił po całym akwarium i nie uzyskasz krystalicznej wody. Zeolit ogranicza przepływ i usuwa potrzeby na starcie amoniak.

 

Edytowane przez suricade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Deadi napisał:

Czy Maingano i Iodotropheus to znak, że wieje nudą? ;) Generalnie to chciałbym niesztampową obsadę, ale przy takowych jest zawsze jakieś "ale".

A ja coś takiego sugerowałem.. że nuda? To piękne gatunki i choć bardzo popularne w zbiornikach, to nudno na pewno nie będzie. Pod żadnym względem.. ;)

Co do filtracji i piasku Koleżanka suricade już Ci wyjaśniła, więc nie będę powtarzał.

Edytowane przez marcin73m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, Deadi said:

Czy Maingano i Iodotropheus to znak, że wieje nudą? ;) Generalnie to chciałbym niesztampową obsadę, ale przy takowych jest zawsze jakieś "ale".
 

Kolego Deadi wybrales chyba najbardziej oklepana obsade na forum :D. Nie ze to zle, bo to piekne ryby, ale jesli myslisz o nieszampowej obsadzie, moze moglbys przemyslec swoj wybor jeszcze raz? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.