Skocz do zawartości

Nowy, 160L


Fireblader

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 8.01.2017 o 16:26, Fireblader napisał:

Akwarium ma niecałe 2 miesiące, rybki wpuszczone po 4 tygodniach. W środku około 20-23kg piasku kwarcowego + serpentynit nie wiem dokładnie ile na oko z 40-50kg ładnie obrośnięty glonami ( to akurat bardzo mi się podoba ). Problem polega na tym, że na szybach pojawiają się zielone glony, coś w tym stylu Tutaj i czyszczenie szyb co 2-3dni, co jest dla mnie bardzo denerwujące. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest przyczyna i pozbyć się problemu. Chciałem dać drugi filtr zewnętrzny, ale akwarium stoi na niskiej szafce (30cm) i po prostu mi się nie zmieści :(. Kombinuje, że może jest za słaba filtracja biologiczna i wpadłem na pomysł, żeby dać drugi filtr wewnętrzny np Eheim biopower 200, z gąbką i eheim substratpro.

 

Pomocy ! Jeżeli macie jakieś sugestie, propozycje, albo należy mi się przysłowiowy "kopniak" to proszę o komentarze.

Oj będą następne kopniaki.;)

Nie pisz o takich pierdołach jak kilogramy piasku i serpentynitu bo to pryszcz w stosunku do prawdziwych problemów jakie masz.

Baniak ma 2 miesiące a od miesiąca pływają ryby w  obecnym nie określonym NO2 które nawet patrząc z boku zdecydowania przekracza poziom szkodliwości dla nich. Sądzę że ten baniak nigdy nie dojrzał do końca . To sztandarowy przykład dojrzewania baniak na zegarek czyli - czekam miesiąc i wpuszczam ryby.

 

Napisz tak:

- czy ryby ci po wpuszczeniu padały i ile straciłeś?

- unieś powrót z kubła i nalej wody do butelki pet 2l mierząc czas nalewania i przelicz na l/h - podaj wynik.

- kopniak za nie wpisanie miejscowości w profil bo bym może wiedział jaką masz kranówę a tak to nie licz na pomoc bez pomiarów kranówy i tego co w baniaaku.

- jak wreszcie zrobisz te prawidłowe pomiary i kranówy i z baniaka to natychmiast zrób 50% podmianę wody

ale tylko wtedy gdy masz ustrojstwo z węglem aktywnym ( chyba będzie następny kopniak) bo możesz mieć w kranie chlor a on zabija biologię którą masz w stanie krytycznym czyli  zdychającą.

- jak nie masz ustrojstwa ( wpisz w "Szukaj " to słowo a znajdziesz w tytule tematu ) to natentychmiast kup Seachem Prime albo Kordon Amquel Plus( ten lepszy) i wlej do podmienianej wody ale na cała ilość wody w akwarium a nie tylko na tą podmienianą.

 

Dnia 8.01.2017 o 16:26, Fireblader napisał:

Podsumowując :

- Czy w moim akwarium jest za słaba filtracja biologiczna? Jeżeli tak, to czy dodanie eheim biopower 200 lub innego filtra wewn. dałoby jakieś różnice?

ona nigdy nie była dobra a na pewno jest teraz za słaba.  Natomiast dodawanie złóż nic nie wnosi . Najpierw trzeba naprawić to co jest .

Po to pytam o przepływ przez kubeł i koniecznie zamiast podawać kilogramy serpentynitu podaj co siedzi w kolejnych koszach kubła i ile jest tego a jak go otworzysz by zrobić fotki przed czyszczeniem :( złóz  to go przy okazji całego wypłucz w wodzie z tym Amquelem czy Prime.

Napisz zamiast podawania kilogramów piasku raczej jaki masz system podmian wody tzn jak często i ile litrów wymieniasz , oraz clou programu - czym - ile razy dziennie - po ile karmisz tą trzodę bo to ryby-świnki czyli brudasy.

Uprzedzając odpowiedzi zarządzam u ciebie.:D

3dni pełnej głodówki ryb - czyli absolutny post 3 dniowy. a potem pomiary wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy tak jak powinno i nie wygladają za dobrze ; 

no2 na poziomie 0.2

no3 na poziomie 40

2 godziny temu, deccorativo napisał:

- kopniak za nie wpisanie miejscowości w profil bo bym może wiedział jaką masz kranówę a tak to nie licz na pomoc bez pomiarów kranówy i tego co w baniaaku.

Jeżeli chodzi o tzw "kranówę" to odsyłam do ZWiK' u w Łodzi : Tutaj

 

2 godziny temu, deccorativo napisał:

- czy ryby ci po wpuszczeniu padały i ile straciłeś?

nie, nie padały

2 godziny temu, deccorativo napisał:

- unieś powrót z kubła i nalej wody do butelki pet 2l mierząc czas nalewania i przelicz na l/h - podaj wynik.

 

tak jak wcześniej pisałem miałem problem z filtrem zewnętrznym i dopiero będę go instalował.

2 godziny temu, deccorativo napisał:

jaki masz system podmian wody tzn jak często i ile litrów wymieniasz

raz w tygodniu, około 30 litrów (przez dekoracje w akwarium nie ma de facto 160L), więc około 25%

2 godziny temu, deccorativo napisał:

czym - ile razy dziennie - po ile karmisz tą trzodę

mam 4 rodzaje pokarmów i codziennie dostają co innego ;

- hikari excel

- hikari excel sinking

- glopex malawi mix

- tropical malawi

karmię rano i wieczorem (2x dziennie), dokładnie nie wiem na ile tak na oko, żeby rybki zjadły wszystko w przeciągu minuty.

 

 

Edytowane przez Fireblader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Fireblader napisał:

Jeżeli chodzi o tzw "kranówę" to odsyłam do ZWiK' u w Łodzi : Tutaj

"Komu bije dzwon - on bije tobie" to nie mnie potrzebne te parametry łódzkiej kranówy tylko tobie.

Od dawna wiemy że Łódz ma najlepszą wodę w Polsce co  oznacza że także ma najwięcej chloru i dodatkowo dwutlenku chloru - po to by w zarodku wybijało wszystkie bakterie więc jak wlejesz do baniaka to także zabija biologię nitryfikacyjną i każdą inną pożyteczną bakterię. Zobacz to:

15

Suma wolnego chloru
i dwutlenku chloru

mg/l

0,30 – 0,45

do 0,3 wolnego chloru w punkcie

czerpalnym u konsumenta

dla ludzia dopuszczalne jest 0,3 mg/l  dla ryb i biologii dopuszczalne jest 0 .

43 minuty temu, Fireblader napisał:

tak jak wcześniej pisałem miałem problem z filtrem zewnętrznym i dopiero będę go instalował.

to może wreszcie podłącz biologię bo ona tam w tym kuble może już zdechła od siarkowodoru a ryby pływają bez usuwania tego co im szkodzi.

Jakoś nie zauważyłem że ten unifilter1000 z UV nie pracuje wcale a tylko został wymieniony jako filtracja ( wyłącz tą UV ) bo ci biologia nie rozejdzie się po baniaku a wszystko co zabije zwiększa poziom NO2 i NO3.

 

reszta jak pisałem.

podmianki na stałe po 50% wody co tydzień a nie 25% ale wyłącznie przez ustrojstwo z węglem bo masz Cl2 + ClO2 w kranie  i to bardzo wysokie.

3 dniowa głodówka ryb

napisz na pw do Karola Mortisa - albo podepnij się do tematu czym żywić ( tu wymień ryby) może ci doradzą czym karmić

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej, zastosuję się do poleceń i na bieżąco będę informował o wynikach moich działań. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się zrobić dobry dom dla moich podopiecznych. Pozdrawiam

 

Edit.

Zamówione zostały :  Kordon amquel plus  i  pompa jvp-101. Przeglądałem forum i strony internetowe i nadal nie mogę się zdecydować, który filtr będzie najlepszy? Moglibyście coś podpowiedzieć ? budżet około 400zł do tego chciałbym dodać tzw. prefiltr jak na załączonym obrazku

14tlqm9.jpg

Edytowane przez Fireblader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zastosowałem się do powyższych poleceń i tak :

zakupiłem i wsadziłem falownik do akwarium,

3dniowa głodówka, podmiana 50% wraz z  Kordon Amquel Plus

Przed chwilką otrzymałem paczkę z filtrem jbl e901 i zastanawiam się jak rozmieścić wkłady filtracyjne (mam 4 kosze). Od sprzedawcy dostałem w gratisie :

zeolit 1kg, węgiel aktywny 500ml, bioceramika 500ml (mam jeszcze swojej 1000ml), bio-gąbki do wypełnienia 3 koszy i jbl micromec do wypełniaia całego kosza.

Pomóżcie jak najlepiej je ułożyć w filtrze? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze i najważniejsze przenieś cała ceramikę oraz gąbki z tego unifilter1000 do najniższego kosza w e901.

Powyżej pozostaw kosz z 1 litrem Micromeca .

Powyżej tego kosz z zeolitem

Reszta koszy pusta bo w najwyższym pozostają gąbki.

Nie dawaj węgla i bioceramiki - tam włożysz Purolite A520E albo PA202.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym podsumować obecną sytuację w akwarium.

Dzięki falownikowi z powierzchni piasku wszystkie nieczystości lądują prosto w mechaniku, co cieszy oko i rybki na pewno też nie narzekają,

Filtr biologiczny pracuje pełną parą z koszami ułożonymi tak jak podpowiedziano mi w poście wyżej.

Częste podmiany wody i no3 utrzymuje się na poziomie 5-10ppm, no2 pomiędzy 0.1 a 0.2ppm. Ciągle z nimi walczę, ale widać już poprawę :)

 

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i krytykę. Czas wygrzebać aparat, zrobić parę zdjęć i w końcu się przywitać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.