Skocz do zawartości

Sposób na zakwit wody


Xero1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałam podzielić się wyczytanym w internecie sposobem na usunięcie zakwitu wody i jednocześnie prosić o rady jeśli ktoś z tego kiedyś korzystał. 

Mam akwarium 240 litrów, założone 2 miesiące temu, pyszczaki dopiero od 4 dni (10 sztuk Saulosi i 10 Sprengerea). Parametry wody przy wpuszczaniu ryb z JBL NO2 miedzy 0,01-0,025, NO3 miedzy 1-5 ( kolor pomiędzy), NH4<0,05. Od ok. miesiąca, wpierw pierwotniaki a od 3 tygodni zakwit wody ( kolor zielony!!!) Probowalam napowietrzania, zakrywalam kocem na ponad 2 tyg i nic. Ciut lepiej, ale po włączeniu światła ( po wpuszczeniu pyszczaków) znów mega zielona inwazja. Filtracja mechaniczna Aquacel Turbo 2000, biolog Unimax 250 ( z 1 litrem ceramiki: 0,6 l starej z mechanika i 0,4 l nowej z Unimaxa. Ceramika tylko w dolnym kosxu, w górnym gąbka, 2 środkowe puste). Tu dziekuję Panu Henrykowi Decorrativo za całą pomoc!!!

Kiedy doszłam, że to zakwit wody zamówiłam lampę uv, ale przyjdzie dopiero w przyszłym tygodniu. Martwiąc się o ryby przetrząsnęlam chyba cały internet i znalazłam sposób z Mikrofibrą. Otóż dziś rano o 9.30 założyłam na  wlot mechanika zamiast gąbki i na wlot biologa szmatki z mikrofibry. Woda zaczęła klarować się w oczach!!! Płuczę tylko co Ok 3 godziny szmatki, bo są całe zielone. Dołożyłam tez cykler 1700 l/ godz tez ze szmatką na wlocie żeby proces czyszczenia przyspieszyć i o godz 17.00 woda prawie kryształ!!!?Oczywiście wspomagam proces kocem na akwarium 

Moje pytania brzmią:

1. Czy jak się całkowicie wyklaruje, usunąć mikrofibrę i założyć starą gęstą gąbkę na mechanika?

2.Czy dać prefiltr na biologa?

3. Czy otwierać kubełek i wypłukać media w czystej wodzie akwariowej?

4. Czy dołożyć 1 Amp Prodigio Biodigest do kubełka?

5. Jak przyjdzie lampa to przez ile godz i jak długo stosować aby usunąć Ew. Resztki glonów?

6. Czy po wyklarowaniu wody i ponownym włączeniu światła glony powrócą? Czy moze utrzymać szmatki z mikrofibry do czasu przyjścia lampy uv? 

7. Cykler usunąć ( bo to już chyba za duża pralka w akwarium)?

8. Czy utrzymać 10 godz świecenia? Mam 2 białe listwy led 110 cm dł i 1 niebieską listwę tez 110 cm między nimi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam możesz dla pewności wpuścić ryby tylko parę sztuk  ,świecenie światełka może utrzymać jak masz teraz 

1 nie

2 to zależy ja ma ze go nie zakładam zbędny jest jak dla mnie 

3 nie otwierać kubełka wcale na to przyjdzie czas jak naj mniej otwierania kubełka 

4 nie wypowiem się 

5 nie wypowiem się

6 glony powrócą wtedy jak będzie parametry złe w akwarium ,światło może się świecić jak pisałaś

7 tak

8 reszta kolegów się wypowie na ten temat 

12 minut temu, Xero1982 napisał:

PS. Mareckee Tobie oczywiście też dziękuję i wszystkim forumowiczom, którzy podzielili się swoimi cennymi uwagami?

trzeba czasu zawsze ktoś się wypowie z doświadczeniem lepszym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta zamówiona lampa to ta montowana we filtrze?

Ampułkę prodibio możesz wlać bezpośrednio do akwarium po wylot mechanika. Resztę zrobi cyrkulacja wody.

Co do prefiltra to na pewno on nie zaszkodzi. Jeżeli masz 20 ryb to troszkę syfu narobią (napewno jak będą dużę bo nie piszesz jakiej wielkości)

Stosując prefiltr nie musisz często zaglądać do kubełka zwłaszcza przy dużych rybach. Ja założyłem wielkiego atmana jako prefiltr i przy 10 małych rybkach (wkrótce planuje zwiększyć obsadę) wiem, że przez najbliższe kilka może 5-6 miesięcy nie będę do niego zaglądał.

Edytowane przez mareckee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To póki co nie otwieraj kubła. Jak lampa dotrze do Ciebie i będziesz ją chciała montować to wtedy moim zdaniem masz czas wypłukać wkłady z filtra w czystej wodzie z akwarium.

Swoją drogą, sposób w jaki oczyściłaś wodę jest zdumiewający. A kolor mikrofibry ŚWIETNY :D

Edytowane przez mareckee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Anią sobie na PW już ten temat omawiamy więc tylko pewne rzeczy które zauważyłem na fotkach .

Akwarium nowe a ryby dopiero co wpuszczone więc nie ma co czyścić.

Koleżanka ma wodę podatną na wszelkie wykwity - najpierw miała pierwotniaki a teraz w świeżym akwarium zielony zakwit wody.

Nie wiem czy akwarium nie stoi w oknie lub blisko.

Aniu będą potrzebne pomiary NO2, NO3 i ten PO4 testem Saliferta. bo zazwyczaj przyczyna leży w proporcjach N/P i kilku czynników wspomagających taki zakwit glonowy wody jak światło słoneczne, długi czas świecenia, nawożenie roślin, wzrost NO2 i NO3 przy jednocześnie wysokim PO4 i słabym ruchu wody.

1/Oczywiście najpierw zaleciłem zakrycie całkowite zbiornika i wyłączenie oświetlenia bo to najprostsze. Jak widać nie pomogło.

2/ Mechaniczne wyłapywanie glonów z wody albo na wacie akwarystycznej a nawet w tym przypadku zwykłej aptecznej bo co dziennie wymieniamy na nową. Jak widać mikrofibra o której Ania wyczytała w internecie a o której nie wiedziałem też się tu sprawdza.

3/ Najskuteczniejszą ale kosztowną metodą jest włączenie lampy UV - bo ona na bieżąco zabija  wszelkie glony i bakterie które znajdują się w przepływającej przez nią wodzie więc glony giną i nie rozmnażają się nowe w wodzie. Natomiast nic nie ginie co jest na złożach, kamieniach, piasku więc szybko zostają zasiedlone te rewiry glonami.

4/ Bardzo skuteczne jest też dozowanie CO2 albo jak roślinni ( jeśli mamy) albo dowolnej firmy Carbo w płynie -  dawkowanie wg instrukcji.

5/ Są też metody chemiczne najszybsze i najskuteczniejsze np  podwójna dawka tego

https://www.akwarystyczny24.pl/images/Azoo/Uzdatniacze/GreenWaterRemover.jpg

 

https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-green-water-remover-120ml-skuteczny-preparat-usuwajacy-zielona-wode-w-akwarium-p-2537.html

 

z mojego doświadczenia na wieki usuwa ten problem zielonej wody używany tu "atrament"  czyli Microbe Lift Phosphate Remover - produkt naturalny usuwający PO4 i SiO2 ale ten działa niezwykle silnie i zaczynamy od 1/2 niższej dawki tylko po pomiarach testami kropelkowymi Salifert PO4 i poziomie powyżej 0,4ppm PO4.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.jpeg

image.jpeg

Dzisiaj po równych 24 godzinach woda kryształ! Żadnego zmętnienia nawet patrząc od boku. Widoczność taka, że można napis na cyrkulatorze przeczytać patrząc od boku?

Zobaczymy co będzie dalej.

Niestety akwarium rzeczywiscie stoi w rogu miedzy oknem a oknem tarasowym?

Teraz czekam na lampę, żeby pozbyć się różowych szmatek?

Moze jakieś sugestie od Was? Prefiltr na kubełek? Wata akwarystyczna do kubła? 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.