Skocz do zawartości

Sterownik funkcji Feed ?


Rekomendowane odpowiedzi

Można by zrobić taki pod akwarystów. Tylko jak to powinno być podłączane?  Bo takie złącza jak są w tym kicie AVT, to słabo bo trzeba ciąć przewody. Podoba mi się patent z wyprowadzeniem przełącznika, bo można go sobie zamontować gdzie się chce. Taki prosty układzik to można by zrobić w cenie tego kitu AVT, ale już z obudową z drukarki 3D. Tylko musiałby to być zestaw do samodzielnego montażu, bo to 230V i nie opłaca się robić certyfikatów na to. Taki "zestaw edukacyjny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by zrobić taki pod akwarystów. Tylko jak to powinno być podłączane?  Bo takie złącza jak są w tym kicie AVT, to słabo bo trzeba ciąć przewody. Podoba mi się patent z wyprowadzeniem przełącznika, bo można go sobie zamontować gdzie się chce. Taki prosty układzik to można by zrobić w cenie tego kitu AVT, ale już z obudową z drukarki 3D. Tylko musiałby to być zestaw do samodzielnego montażu, bo to 230V i nie opłaca się robić certyfikatów na to. Taki "zestaw edukacyjny".


Lepiej po prostu na 12V. Kto ma ledy to mu wsio ryba. Albo na 5V ze złączem microusb do zasilania ze starej ładowarki.

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2017 o 19:50, Damian780425 napisał:

Przecież jest już gotowe rozwiązanie w obudowie  ( moje rozwiązanie )

Faktycznie Damian jest prekursorem rozwiązania funkcji feed na wszystkie urządzenia w akwarium które wymagają tego.

Rozwiązanie Damiana jest skuteczne ale wymaga zamontowania przełącznika lub  przycisku który wyłącza napięcie sieci 230V a tego raczej nie wolno wsadzić blisko wody i musi być tak zamontowane by nie było możliwości dotknięcia do podłączeń bo tam jest pełne napięcie sieci.

Ja zrobiłem układ który nie wyprowadza napięcia 230V poza wtyczkę i pudełko a mikroswiche które startują odliczanie lub je przerywają są galwanicznie oddzielone od sieci energetycznej transformatorem sieciowym i zasilone napięciem 5V  więc nawet może to wpaść do wody w baniaku i nic się nie stanie.

Wersji wykonania może być bez liku i każdy może zrobić tak by w jego warunkach było to najlepsze.

Najprostsze to jest wykonanie jako  wtyczka z pudełkiem Z30J kupiona razem z układem AVT 1879  które pokazałem wcześniej oraz  gniazdo z uziemieniem na kabel tego typu oraz kawałek przewodu sieciowego 

http://centrumelektroniki.pl/img/p/32730.jpg?type=large_default

Powstaje takie "Wtyczka Feed " a w te gniazdo można wetknąć dowolny przedłużacz z odpowiednią ilością gniazd na listwie.

Można też wykorzystać odcięty kabel od spalonej grzałki czy pompy i dowolne pudełko plastikowe które zmieści tą płytkę o wymiarach 5x10x3cm  i takie samo gniazdko.

Ja zrobiłem Układ na dwu przedłużaczach który jeden jest do zasilania na stałe a z niego jednym z gniazd wychodzi układ Feed na krótkim przewodzie do drugiej listwy gdzie wszystkie 7 gniazd jest pod funkcją feed.

Chodziło mi o to by obie listwy były blisko i nie wisiało z 2m przewodu.

Wszystko będzie przyklejone z tyłu baniaka na taśmę dwustronna a sterowanie funkcją feed będzie na 2 metrowym przewodzie wstążkowym z przyciskami przy otworze do karmienia ryb.

Wykonanie.

Najpierw montujemy układ AVT 1879 lub kupujemy drożej już zmontowany. Jeśli montujemy z kitu sami to potrzebna jest stacja lutownicza z grotem 1mm , multimetr do pomiaru rezystorów albo system oznaczania kodowego  rezystorów i ostre cążki - mogą być te żony do paznokci ( zostanie jej sprawny pilnik ) .

Montaż jest opisany a jedyną trudność stanowi kierunek włożenia układu scalonego bo na druku jest stare oznaczenie a na scalaku nowe - ma być włożony dołkiem i trójkątem do transformatora i tak napisami jak na fotce.

Resized_20170110_131806.jpeg

w lewym górnym rogu scalaka widać okrągły dołek i nadrukowany trójkąt .

Po włączeniu od razu działa i świeci dioda zielona że jest zasilanie a czerwona mryga krótkim impulsem - na stykach wyjściowych jest stale napięcie 230V~

Jak zewrzesz styk start  wyłączy napięcie  a dioda czerwona zacznie świecić długimi impulsami .

Potencjometrem w prawo do końca ustawiamy czas feed i wynosi wtedy ok 4 minuty. po odliczeniu tego czasu sam włącza zasilanie .

Zmiany jakie trzeba wykonać są zaznaczone na instrukcji i na fotce odwrotnej strony czyli od strony druku.

20170119_110747.jpg

ATT00735.jpg

 

Wyjście funkcji feed podłączamy do 3 i 5 zacisku licząc od lewej  a wejście do 1 i 2

Całość przed zamknięciem obudowy wygląda tak

20170123_142957.jpg

 

 

Przewód wstążkowy ma taką długość by sięgał w miejsce dla nas najbardziej wygodne przy karmieniu ryb a mikroswitche były zamontowane pod ręką.

Jeden uruchamia odliczanie przerywając zasilanie tych urządzeń które nie chcemy by pracowały np poma mechanika , kubeł, jego grzałka przepływowa, skimmer lub pompa w kaseciaku i wszystko co miesza wodą jak ryby jedzą.

Po odliczeniu tych 4 minut samo się wszystko włączy.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu Jak zwykle pełna profeska . Jednak nie demonizowałbym napięcia 230V w pobliżu baniaka , wszak większość urządzeń jest napędzanych takowym paliwem . Dopiero od niedawna mamy lampy ledowe i falowniki na 12v . A grzałki  nadal na 230V . Pamiętam  jakieś 30 lat temu jak notorycznie pękała mi szybka na mega 50 litrowym akwarium od żarówki . Lampa wpadała wraz z szybą do wody i o dziwo rybą nic się nie działo .  Jednak co prawda to prawda 12v to prąd jednak bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.