Skocz do zawartości

Filtr RO


acid

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, spiochu said:

Chyba Ci się Malawi z Tanganiką pomyliło... W naszym jeziorze jest dość miękka woda. Co nie znaczy, że wody po RO nie trzeba by preparować właśnie wspomnianymi solami.

Wysłane z telefonu
 

Zalezy co rozumiesz przez miekka i twarda wode. Jesli patrzec przez perspektywe akwarystyki, to wode do Malawi mozna zaliczyc to twardszych, stad RO się nie nadaje bez sol, moim zdaniem nie jest rozwiazaniem do naszych akwariow. Ryby bardziej docenia stale parametry wody z podmianek z filtra HMO. I wspominam to, bo autor tego topika kompletnie zignorowal ta uwage i w dalszym ciagu upiera się przy RO.

Edytowane przez Paulstick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Paulstick said:

 I wspominam to, bo autor tego topika kompletnie zignorowal ta uwage i w dalszym ciagu upiera się przy RO.

nie zignorowałem i nie upieram się :D bazując między innymi na tym: 

da się RO + odpowiednie dodatki ;] i po kolejne pytanie było czy filtr za 100 różni się od takiego za 1000 :D Na co częściowo uzyskałem odpowiedź :D a częsciowo temat się mocno zmienił :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paulstick napisał:

Ryby bardziej docenia stale parametry wody z podmianek z filtra HMO. I wspominam to, bo autor tego topika kompletnie zignorowal ta uwage i w dalszym ciagu upiera się przy RO.

Z całym szacunkiem temat jest o filtrze RO więc załóz sam nowy temat o filtrze HMO (  jeśli czegoś nie ma w googlach to to nie istnieje a ten HMO nie istnieje - sam sobie go wymyśliłeś ) 

Zostajemy więc przy Filtrze RO  i  miękkiej oraz alkalicznej wodzie w Jeziorze Malawi  a autor na pewno nie zapomniał twojego wpisu  ale też na siłę nie można go to tego rozwiązania przymuszać.  Ono nie rozwiązuje problemu SiO2 - zmierz co ci leci testem JBLa SiO2 to pogadamy

http://www.malawi.pl/mwoda.htm

 

Jest na naszym forum kilku kolegów którzy eksperymentują lub eksperymentowali z wodą RO np spiochu, ja, chyba Krzymor albo wojtekr  - tych pamiętam.

Usuwanie SiO2 jest niezwykle trudne i bez instalacji RO + dodatkowo Demineralizacja przy jednoczesnej wymianie pełnych 100% wody mało skuteczna.

Bez stosowania Purolite lub biopolimerów przy naszych pojemnościach zbiorników a więc tradycyjnym systemie podmian wody 20-50% co tydzień wychodzi masakra bo zużywasz hektolitry wody ( 3/4 idzie w zlew tylko na liczniku widać no i po rachunkach )  a uzdatnianie przy tanich instalacjach z GDP 75 -100  trwa wieki. No i jak wspomnieli koledzy trzeba ją uzdatniać do parametrów  Malawi a to następny znaczny koszt soli i buffera pH.

Takie jest moje zdanie.

acid może weż na wstrzymanie i z czasem zmożesz te okrzemki na roślinach bo tania instalacja RO  to nie jest rozwiązanie dla nas na dłuższą metę.

a czy te rośliny przetrwają to też czas pokaże .

Ja przez 2 lata miałem " Zieloną Tanganikę" i wywalałem kubłami nurzańce a teraz tropheusom coś odbiło i skosiły niemal do poziomu małych kamieni. Może warto poczekać a temat sam się rozwiąże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, deccorativo said:

Z całym szacunkiem temat jest o filtrze RO więc załóz sam nowy temat o filtrze HMO (  jeśli czegoś nie ma w googlach to to nie istnieje a ten HMO nie istnieje - sam sobie go wymyśliłeś ) 

Zostajemy więc przy Filtrze RO  i  miękkiej oraz alkalicznej wodzie w Jeziorze Malawi  a autor na pewno nie zapomniał twojego wpisu  ale też na siłę nie można go to tego rozwiązania przymuszać.  Ono nie rozwiązuje problemu SiO2 - zmierz co ci leci testem JBLa SiO2 to pogadamy

http://www.malawi.pl/mwoda.htm

 

Jest na naszym forum kilku kolegów którzy eksperymentują lub eksperymentowali z wodą RO np spiochu, ja, chyba Krzymor albo wojtekr  - tych pamiętam.

Usuwanie SiO2 jest niezwykle trudne i bez instalacji RO + dodatkowo Demineralizacja przy jednoczesnej wymianie pełnych 100% wody mało skuteczna.

Bez stosowania Purolite lub biopolimerów przy naszych pojemnościach zbiorników a więc tradycyjnym systemie podmian wody 20-50% co tydzień wychodzi masakra bo zużywasz hektolitry wody ( 3/4 idzie w zlew tylko na liczniku widać no i po rachunkach )  a uzdatnianie przy tanich instalacjach z GDP 75 -100  trwa wieki. No i jak wspomnieli koledzy trzeba ją uzdatniać do parametrów  Malawi a to następny znaczny koszt soli i buffera pH.

Takie jest moje zdanie.

acid może weż na wstrzymanie i z czasem zmożesz te okrzemki na roślinach bo tania instalacja RO  to nie jest rozwiązanie dla nas na dłuższą metę.

a czy te rośliny przetrwają to też czas pokaże .

Ja przez 2 lata miałem " Zieloną Tanganikę" i wywalałem kubłami nurzańce a teraz tropheusom coś odbiło i skosiły niemal do poziomu małych kamieni. Może warto poczekać a temat sam się rozwiąże.

 

Sprawdz HMA filter w Google w takim razie, moja literowka z powodu pospiechu. Nie mowie, ze się się nie da uzywac wody RO, mowie, ze nie da się jej uzywac bez bufferow, co wedlug mnie jest nie dosc, ze kosztowne, to nie zapewni do konca stalych parametrowcprzy podmianie. Nie bede się spieral na temat twardosci wody, wedlug mnie GH w granicach 160-320ppm jest woda o wysokiej  twardosci.  Kranowka, przynajmniej ta, ktora mamy w Anglii ma przyblizone wartosci do wody w Malawi. Niejednokrotnie czytalem, rowniez i na tym forum, ze lepiej utrzymywac stale parametry wody, niz przy kazdej podmianie dodawac buffery, mieszac itd. Mozna uzywac RO, czy warto? Nie sadze.

Co do usuwania SiO2, w zupelnosci się zgadzam, jest to bardzo ciezka sprawa, wedlug mnie nie warta zachodu w slodkowodnym akwarium. Absorbery sa polecane przy swiezym akwarium, dlugotrwalo problem okrzemkow sam się rozwiaze, trzeba byc cierpliwym.

Edytowane przez Paulstick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.