Jump to content

Parametry wody a nowy filtr kubełkowy


RedCherry
 Share

Recommended Posts

Moje akwa 240 litrów miało parametry idealne. Po podmiankach też extra. Od czterech dni mam filtr kubełkowy. Wcześniej był tylko wewnętrzny. Wkłady w kubełkowym to 3x wata i 1xceramika. Dzisiaj zauważyłam u dwóch najmniejszych hongi red top poszarpaną płetwę grzbietową. Robię test  a u katastrofa! NO3 250 mg, NO2 100mg, dkh między 6 a 10. Co robić? Na szybko dałam toxivec, ale czy to coś da nie wiem. Proszę o radę. Słaby ze mnie chemik więc kiedyś jak było coś nie tak ratowałam preparatami gotowymi. Ale ze skalarami i innymi rybami a było ich wiele nie miałam takiej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

egon44

Czuję po kościach ;) że pomiary wody robisz testami paskowymi? 

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

O tak. Tropical. Wiem, że można inaczej, ale budżet na akwarium wyczerpał się i nie kupię na razie innych. Martwi mnie poszarpanie płetwy, bo ryby młode i jeszcze nie widziałam żeby się gryzły. Możliwe, że parametry są źle odczytywane? Filtr kubełkowy działa bez zarzutu i woda jest pięknie przejrzysta. Czy to może być jego wina? I najważniejsze jak to w miarę szybko i nieskomplikowanie zmienić?

Link to comment
Share on other sites

egon44
5 minut temu, RedCherry napisał:

O tak. Tropical. Wiem, że można inaczej, ale budżet na akwarium wyczerpał się i nie kupię na razie innych. Martwi mnie poszarpanie płetwy, bo ryby młode i jeszcze nie widziałam żeby się gryzły. Możliwe, że parametry są źle odczytywane? Filtr kubełkowy działa bez zarzutu i woda jest pięknie przejrzysta. Czy to może być jego wina? I najważniejsze jak to w miarę szybko i nieskomplikowanie zmienić?

Parametry tymi testami są na bank źle odczytywane...

Musisz zakupić testy kropelkowe JBL  NO2,NO3,pH z zakresu skali 7.4-9.0 i w ten sposób poznasz wiarygodne wyniki parametrów wody...

Pogryzione płetwy ryb to nie wina kubełka itp,ale ryby po prostu ustalają hierarchię w stadzie i stąd taki efekt jak opisujesz...

Pyszczaki to ryby terytorialne więc nie ma ich co porównywać z skalarami lub innymi rybami z poza naszego biotopu... 

 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
3 minuty temu, RedCherry napisał:

O tak. Tropical. Wiem, że można inaczej, ale budżet na akwarium wyczerpał się i nie kupię na razie innych.

Jak z kasą krucho to tym bardziej trzeba myśleć i nie kupować beznadziejnego badziewia - taniej zamiast tego testu paskowego wsadzić palec do wody i wypowiedzieć dowolny wynik.

Na szybko kup jeden test kropelkowy za 29zł - JBL NO2  mierzy od 0,025ppm

albo za 26 zł - Salifert NO2 - oba są tu i mogą być jutro u ciebie http://erybka.pl/product-pol-32-Salifert-Test-na-azotyny-NO2-Instrukcja-PL-.html

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo. Właśnie zakupiłam te, które deccorativo poradził powyżej. Rzeczywiście hongi red zaczęły się gryźć więc poszarpane płetwy są już jasne. Dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.