Skocz do zawartości

Projekt pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Pleziorro napisał:

Z ciekawości spytam, czym ciąłeś otwór do karmienia ? ja nie posiadając jeszcze tubondu, zastanawiałem się nad diaksem, ale może jest jakieś bardziej "humanitarne" urządzenie do tego delikatnego materiału ?

 

Polecam nic innego jak małe i przydatne urządzenie w postaci DREMELA Model 4000 (http://www.dremeleurope.com/pl/pl/dremel®4000-6014-ocs-c/) + do tego odpowiednie końcówki oraz przydatny giętkie przedłużenie... Mam, użytkuję i z czystym sumieniem odpowiem bez wahania - POLECAM.

Tak do cięcia, szlifowania, polerowania ale również do pierdół jak i do modelarskich prac idealny sprzęt...

Dzięki temu otwór nie będzie wyglądał jak od rzeźnika :) po cięciu diaksem...

A jeżeli nie posiada ktoś Dremela, to rozwiązanie też proste i każdy sobie poradzi, wiertarka = 4 otworki na rogach planowanego otworu do karmienia ryb + cięcie po linii za pomocą piłki włosowej i gotowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oki to w takim razie spróbuję kupić wieko w trzech częściach. Pytanie techniczne. Jeśli mam akwarium 200x70 cm i tyle miejsca na wieko na pokrywie to o ile mniejsze zamówić kawałki tubondu tak żeby dobrze się otwierało i jednocześnie aby zachować szczelność. Zależy mi na tym, żeby parowanie było jaknajmniejsze. Czy warto dodatkowo uszczelniac wieko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz konstrukcję, ja u siebie mam szkielet z 10mm obity spienionym czarnym pcv wyższym od szkieletu o 5mm, na to idealnie dopasowane płyty z pcv 5mm, wchodzą niemalże na wcisk. Przy zdejmowaniu jednak nie ma problemu, podważasz paznokciem i elegancko się je zdejmuje.

Wieka nie uszczelniaj bo nie ma potrzeby, to nie batyskaf :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pleziorro napisał:

Z ciekawości spytam, czym ciąłeś otwór do karmienia ? ja nie posiadając jeszcze tubondu, zastanawiałem się nad diaksem, ale może jest jakieś bardziej "humanitarne" urządzenie do tego delikatnego materiału ?

 

A no szlifierką kątową:) i wcale źle nie wygląda. Dremel wiadomo lepszy ale nie posiadam. 

 

9 godzin temu, iquitos68 napisał:

 

Oki to w takim razie spróbuję kupić wieko w trzech częściach. Pytanie techniczne. Jeśli mam akwarium 200x70 cm i tyle miejsca na wieko na pokrywie to o ile mniejsze zamówić kawałki tubondu tak żeby dobrze się otwierało i jednocześnie aby zachować szczelność. Zależy mi na tym, żeby parowanie było jaknajmniejsze. Czy warto dodatkowo uszczelniac wieko? 

Żadnego luzu nie musisz mieć po prostu wymiar pokrywy podziel na 3. A luz potrzebny do łatwego otwierania zrobi się sam po przez warstwę kleju między konstrukcją korony a zewnętrzną okleiną.

9 godzin temu, Pleziorro napisał:

 Przy zdejmowaniu jednak nie ma problemu, podważasz paznokciem i elegancko się je zdejmuje.

 

Przy tubondzie to nie takie proste- jest o wiele cięższy niż PCV. Środkowa część bez problemu bo jest otwór do karmienia, za który można podnieść, w prawej części mam poprowadzone przewody w tylnym rogu- więc też jest ok.

Natomiast lewą stronę muszę czymś podważyć aby palucha wsadzić . Myślę nad wycięciem tylnego rogu tak jak mam z prawej strony- bo otwieranie jest trochę uciążliwe

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie otwory wycinaliście na kable / węże? Okrągłe czy prostokątne? Co jest praktyczniejsze? Jakie wymiary i ile sztuk?

I ktora uszczelka bedzie lepsza:

1) http://allegro.pl/uszczelka-do-okna-okien-okienna-sd-54-12x10-czarna-i6492117525.html

2) http://allegro.pl/uszczelka-do-okna-okien-okienna-drzwi-sd-57-12x3mm-i6512715810.html

Jestem na etapie projektowania pokrywy i to chyba ostatnie szczegół który zostały mi do dopracowania.

Edytowane przez d3sign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A planujesz wzmocnienia z ceownika aluminiowego ?

Pozwolę sobie tutaj zamieścić projekt kolei @d3sign mam nadzieję Łukaszu, że się nie obrazisz :)

Ja mam tak u siebie i jestem mega zadowolony, w konstrukcji nacinasz podłużne paseczki tak aby ceownik w nie wszedł i jednocześnie masz oświetlenie i bardzo solidne wzmocnienie pokryw. Ja dodatkowo Ceownik podpieram na spinkach poprzecznych, tak że mój lekko otyły kot swobodnie po tym skacze i nic się nie dzieje (poza moim nerwem, że sierść leci do baniaka).

Na rysunku widać, że kolega Łukasz opatentował wiele nacięć co da mu możliwość dowolnego umieszczania belek w skoku co 4cm. To jest bardzo słuszna koncepcja !unnamed.thumb.png.a2c874081364761738938e337b979088.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jaras napisał:

Otwory u siebie mam prostokątne w wieku mianowicie jeden otwór. A uszczelka musi być o przekroju E

Czyli lepsza bedzie uszczelka nr 2.

14 minut temu, Pleziorro napisał:

Na rysunku widać, że kolega Łukasz opatentował wiele nacięć co da mu możliwość dowolnego umieszczania belek w skoku co 4cm. To jest bardzo słuszna koncepcja !

Wlasciwie skoki sa co 2 cm :) Nie mam zadnego problemu z tym ze udostepniles projekt. Wczoraj posiedzialem 2 godzinki w sketchupie i cos takiego udalo mi się wykombinowac. W zasadzie jak już wezme się za montaz to zamierzam zrobic fotorelacje zaczynajac od projektu a konczac na zdjeciu finalnego produktu. Oczywiscie podziele się tym pozniej na forum. I serdecznie zapraszam Ciebie Rafale do pomocy przy klejeniu :)

 

Edytowane przez d3sign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.