Jump to content

Zmiana Oświetlenia LED w baniaku 924L

szczep85
 Share

Recommended Posts

Witam,

mam problem z moim oświetleniem led.

Lampę mam zbudowaną na ledach 5x20W RGB jak z linku poniżej

https://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-10pcs-10w-20W-30w-50w-RGB-High-Power-LED-Chip-Full-Color-lamp-light/1696857805.html?spm=2114.010208.3.10.Knfmxm&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10099_10078_10079_427_10073_10103_10102_10096_10052_10050_10051,searchweb201603_9&btsid=6428cf55-1849-4c28-be18-2750b70491ed

Sterowane sterownikiem romka.

To co mi się nie podoba to to że są widoczne smugi światła, liczne efekty tęczy oraz mam wrażenie że jest to światło takie matowe mało wyraziste. I nie chodzi tu o moc.

Ledy wiszą w profilu nad akwarium a akwarium jest nakryte pleksą.

Czy stosując ogólnie zachwalane moduły samsunga 11000K lub 9000K + RGB jestem w stanie poprawić to co w moim obecnym mnie denerwuje .

deccorativo

zamień plexę na mleczną plexę i po sprawie.

albo kup folię mleczna do szyb okiennych i naklej na tą.

To co pisze kolega Deccorativo rozwiąże Twój problem. Strumienie trzeba po prostu rozproszyć i "zmieszać" np. mleczną pleksą. Sprawdzone

A moim zdaniem na pleksi skrapla się woda a krople wody działają jak pryzmat i rozszczepiając białe światło. Zobacz czy taki efekt występuje przy suchej pleksi albo bez niej?

deccorativo

Z moich obserwacji zjawisko tęczy wokół krawędzi przedmiotów  przy stosowaniu RGB wynika z nie punktowego żródła światła w poszczególnych kolorach.

W diodach COB 10w są to po 3 punkty kolorów ułożone w linii, jeszcze gorzej jest w tych twoich COB 20W bo to aż 6 punktów w linii. Rozwiązaniem jest rozproszenie tego światła możliwie blisko żródła.

Moduły led RGB czy też taśmy RGB nie maja tego efektu bo tam każda trójka kolorów RGB to jeden chip 5050 i jeden punkt koloru.

Sprawdzałem to właśnie na taśmach RGB i nie ma efektu tęczy na krawędziach więc tu nie ma potrzeby dawania mlecznych rozpraszających przesłon ale na efekt migotania smug czyli na bliki mleczna przesłona też pomaga..

Nie wiem jak można nie lubić blików ale tacy są - chyba pozostało przyzwyczajenie po świetlówkach.

Pierwszy chyba pergamin jako rozproszenie światła RGB zastosował kolega py1szczak jakieś 2 lata temu. Nie wiem czy dalej tak jedzie czy zmienił na folię mleczną. Ja się przyzwyczaiłem i mnie to nie przeszkadza - powiem wam że z czasem mózg ludzki przestaje to widzieć chyba że się na to wyczulimy.

maqus opisał inne zjawisko - tęczowych punktów na dnie wynikających z rozszczepienia światła w kroplach wody wiszących na szybach nakrywowych czy osłonie diod.  Ledy białe też to robią tylko kolor jest jeden - niebiesko-żółty więc nie każdy zauważy co innego jak ma pełne spektrum z RGB i wyrażne plamy trzech kolorów blisko siebie.

Ale plusy jakie daje światło RGB  są niezaprzeczalne - oczywiście jak ktoś to zastosuje np łącznie lub nie ze światłem białym  led.