Jump to content

pomoc w określeniu nośności komody


danek8617
 Share

Recommended Posts

Witam!

Przymierzam się do swojego pierwszego akwarium ponad 100l. Chciałbym się poradzić czy owa komoda a w zasadzie 2 takie same koło siebie wytrzymaja pod akwarium ok 150l. Czy wymagją przeróbek. Dodam, że plecy sa ze zwykłej płyty pilśniowej cienkiej. Proszę o pomoc i ewentualne rady. Pozdrawiam

IMG_2357.JPG

IMG_2358.JPG

IMG_2359.JPG

Link to comment
Share on other sites

Witam

Moim zdaniem powinno wytrzymac.

Polecalbym je jednak skrecic je razem a na gore dac wodoodporna plyte MDF  tak zeby przykryla obie szafki. Oczywiscie pod akwarium mata .

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Przemas.ie napisał:

Witam

Moim zdaniem powinno wytrzymac.

Polecalbym je jednak skrecic je razem a na gore dac wodoodporna plyte MDF  tak zeby przykryla obie szafki. Oczywiscie pod akwarium mata .

a ta płyta jakiej grubości 18mm? czym i w ktorych miejscach skręcic je ze sobą?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, danek8617 said:

a ta płyta jakiej grubości 18mm? czym i w ktorych miejscach skręcic je ze sobą?

Nie wydaje mi się zeby az 18mm bylo potrzebne.Jak skrecic szafke... wiercisz dziury w  bocznych sciankach ktore beda się stykac i skrecasz srubami razem.

W meblowym ci doradza jakich srub uzyc.

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
4 godziny temu, Przemas.ie napisał:

Polecalbym je jednak skrecic je razem

Dodatkowo skręciłbym zewnętrzne ściany komód ze ścianami mebli obok.
Dzięki temu całość bardzo się usztywni. 
Zdemontowałbym te blaty i zamontował jeden wspólny dla obu szafek 

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Timi pisał- wywalić blaty i dać jeden wspólny z płyty meblowej 18mm. kolor, który by pasował to Makasar z kronopolu o ile dobrze pamiętam i skręcić je razem, nie koniecznie z szafkami obok. A skręcić na konfirmaty.

Na próbę weź jakiegoś kolegę albo żonę, dziewczynę i psa:) i usiądźcie razem na tej komodzie celem sprawdzenia nośności

Link to comment
Share on other sites

spiochu

A ja sądzę, że trzeba by sprawdzić jak z poziomem tych szafek bo to bardzo ważne. A widzę, że prawa jest ciut wyżej niż lewa...


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, spiochu napisał:

A ja sądzę, że trzeba by sprawdzić jak z poziomem tych szafek bo to bardzo ważne. A widzę, że prawa jest ciut wyżej niż lewa...


Wysłane z telefonu
 

faktycznie z poziomem nie jest najlepiej, przod prawej komody jest wyzej niz lewej. Idac w tył od polowy sytuacja powoli się wyrównuje i na koncu sa już na rownej wysokosci :/ styropian 1 cm pod akwa nie zalatwilby sprawy?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że żadne wiercenia nie są potrzebne. Gdyby te komody stały samodzielnie, to bym się zastanawiał, ale stoją w szeregu mebli, które będą je utrzymywać i zabezpieczać. Te boczne szafki też przecież nie są puste i swój ciężar mają. Poza tym wiercenie je uszkodzi, przez co ewentualne późniejsze rozstawienie tych szafek wiązać się będzie z maskowaniem otworów.

Myślę też, że centymetrowy podkład wyrówna nierówności pod akwarium i zniweluje ew. naprężenia. Wymiana na jednen blat też zmodyfikuje te komody i późniejsze ich rozstawienie będzie kłopotlwe. Chyba że blat pójdzie na wierzch, ale myślę, że podkład załatwi sprawę.

Sadzanie ludzi też nie jest potrzebne. Te szafki spokojnie utrzymają to akwarium. Poza tym ciężar takich ludzie nie będzie równomiernie rozłożony, jak przy akwarium.

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro

Co z filtracją, będzie wewnątrz akwarium? Do szuflady raczej żaden filtr zewnętrzny nie wejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.