Skocz do zawartości

Stabilne ułożenie kamieni (skał)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w temacie ułożenia kamieni (skał). Prawdopodobnie popełniłem błąd na samym początku nie umieszczając kamieni np. na spienionym PCV (choć szkoły są różne) tylko po wsypaniu piasku ułożyłem je na nim oczywiście lekko je wkopując. Po przerobieniu kilku tematów na forum KM zacząłem mieć "lekkie" obawy czy kamienie podkopane przez pyszczaki nie runą na przednią szybę akwarium. Oczywiście można by było (nie mam jeszcze zakupionych ryb) zacząć wszystko od początku tzn. wylać wodę wyjąć piasek itd ale może ktoś z Was ma jakiś inny równie dobry pomysł (np. głębiej je zakopać ale oczywiście nie na samo dno). Akwarium na ten moment wygląda tak jak na poniższym zdjęciu. Kamienie nie są "bardzo ciężkie" - z tego co pamiętam te najcięższe nie przekraczają 4-5 kilo. 

Z góry dziękuję Wam za odpowiedzi.

 

akwarium.jpg

Edytowane przez pyzy22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że musisz zacząć wszystko od nowa.. Przede wszystkim dać spienione pcv na dno. Ryby będą podkopywać kamienie a te opadać na dno i mogą puknąć w dolną szybę. Ułożenie kamieni musi być stabilne i pewne,nie możesz codziennie drżeć że ryby kopią i rozwalą budowle twoje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ja mogę tobie zaproponować to kupić spienione pcv plus Saudal fix all Classic. Wyciąć pcv tak, aby było tylko pod kamieniami i przykleić je do nich. Następnie odgarnąć piach i postawić kamienie na dnie. Przy tych konstrukcjach muszą stać stabilnie...

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomekc79 napisał:

Wydaje mi się że musisz zacząć wszystko od nowa.. Przede wszystkim dać spienione pcv na dno. Ryby będą podkopywać kamienie a te opadać na dno i mogą puknąć w dolną szybę. Ułożenie kamieni musi być stabilne i pewne,nie możesz codziennie drżeć że ryby kopią i rozwalą budowle twoje ;-)

Bardziej się boję o szybę przednią bo w tym układzie nie ma szans żeby na dolną szybę spadło..jest dość dużo piasku i chyba to jest niemożliwe.

4 minuty temu, spiochu napisał:

To co ja mogę tobie zaproponować to kupić spienione pcv plus Saudal fix all Classic. Wyciąć pcv tak, aby było tylko pod kamieniami i przykleić je do nich. Następnie odgarnąć piach i postawić kamienie na dnie. Przy tych konstrukcjach muszą stać stabilnie...

Wysłane z telefonu
 

dzięki - jest to z pewnością jedna z możliwości, którą wezmę pod uwagę. Przy czym przy takim rozwiązaniu z pewnością pod osłonę z PCV dostanie się piasek a nie wiem czy to dobrze zrobi dla dolnej szyby (chyba, że siła nacisku kamienia jest na tyle mała, że nie ma to znaczenia?.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przy pyszczakach wszystko jest możliwe. Przede wszystkim zapewnij rybom odpowiednie warunki czyli ułóż kamienie tak żeby one miały jak najwięcej kryjówek . Osobiście mi się nie podoba takie układanie kamieni (jak to ktoś nazwał budowa garaży) ale to jest moje odczucie i każdy ma prawo zrobić po swojemu. Moze wypowie się na ten temat ktoś z większym doświadczeniem w Malawi.Ja osobiście bym nie ryzykował.Nie musisz wylewać wody, wyciąg kamienie dotnij pcv na wymiar i ciachnij je na pół, przenieś piach na jedną stronę akwarium podłuż pcv i potem przenieś piach na tą stronę co już masz pcv i powtórz czynność. Moim zdaniem tak chyba będzie najszybciej i bez strat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomekc79 napisał:

Wydaje mi się że przy pyszczakach wszystko jest możliwe. Przede wszystkim zapewnij rybom odpowiednie warunki czyli ułóż kamienie tak żeby one miały jak najwięcej kryjówek . Osobiście mi się nie podoba takie układanie kamieni (jak to ktoś nazwał budowa garaży) ale to jest moje odczucie i każdy ma prawo zrobić po swojemu. Moze wypowie się na ten temat ktoś z większym doświadczeniem w Malawi.Ja osobiście bym nie ryzykował.Nie musisz wylewać wody, wyciąg kamienie dotnij pcv na wymiar i ciachnij je na pół, przenieś piach na jedną stronę akwarium podłuż pcv i potem przenieś piach na tą stronę co już masz pcv i powtórz czynność. Moim zdaniem tak chyba będzie najszybciej i bez strat

Zgodzę się - z pyszczakami wszystko jest możliwe. Oczywiście co do ułożenia i wyboru kamieni jest to sprawa subiektywna i albo się podoba albo nie. Wydaje mi, się jednak, że przy takim ułożeniu ryby mają bardzo dużo kryjówek - dużo więcej niż przy ułożeniu pojedyńczych kamieni na sztorc :). Co do ułożenia PCV to wydaje się, że położenie PCV na danie bez wyciągnięcia piasku spowoduje to, że pod PCV z pewnością dostanie się trochę drobinek a to może już spowodować problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pyzy22 napisał:

 Co do ułożenia PCV to wydaje się, że położenie PCV na danie bez wyciągnięcia piasku spowoduje to, że pod PCV z pewnością dostanie się trochę drobinek a to może już spowodować problem.

Dlatego proponuje tobie zastosowanie kratek PCV ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, egon44 napisał:

Właśnie odpisywałem na Twój post:). Andrzeju ale ułozyć je na całym dnie czy tylko pod kamorami. Jezeli na całym to czy jakoś je połączyć z kilku, czy po prosu ułożyć je obok siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pyzy22 napisał:

Właśnie odpisywałem na Twój post:). Andrzeju ale ułozyć je na całym dnie czy tylko pod kamorami. Jezeli na całym to czy jakoś je połączyć z kilku, czy po prosu ułożyć je obok siebie?

Możesz ułożyć je tylko pod kamieniami,bo po co rozkładać je na całym dnie...

To już twój wybór...Jeśli nie zamierzasz dokładać kamieni to wystarczy jak pisałem tylko pod tymi kamieniami co posiadasz u siebie ;) ...

Edytowane przez egon44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.