Jump to content

240l towarzystwo dla msobo magunga


Majkwin
 Share

Recommended Posts

Hej

W najbliższym czasie planuję start nowego 240l baniaka (120x40x50), lecz wciąż rozważam opcję obsady. Od lat chorowałem na Msobo magunga, więc ten gatunek znalazłby się w zbiorniku na 100%. Co polecilibyście jako towarzystwo dla nich? Myślałem nad demasoni, jednak wiem że to bardzo zadziorne rybki. Dogadają się z msobo w takim zbiorniku? Jeżeli tak to po ile sztuk młodzieży wpuścić i do jakiej ilości docelowo zredukować obsadę? Jeżeli nie, to jakie inne propozycje możecie polecić? Połączyć 2 czy 3 gatunki? Zależy mi na gatunkach kontrastujących z żółtymi samiczkami Msobo. Póki co w polecanych obsadach znalazłem Cynotilapia afra

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Z kontrastująch to polecam Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano pięknie będzie wyglądać z samiczkami Msobo lub Labidochromis sp Perlmut.
Kup po 10 szt. I będzie ok.
Msobo z racju że ciężko samiczki trafić polecałbym kupić z 15 szt.
Ładnie będxie też wyglądać Cynotilapia sp. Hara, która notabene ma najładniejsze samiczki z Cynotilapii.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu TapatalkaLink to comment
Share on other sites

No proszę, 10 minut i już taki strzał - Cynotilapia sp. Hara piękna rybka! Wspięła się szybko na sam szczyt do Msobo :D Czyli 10 sztuk Cynotilapii i 15 msobo polecasz, tak? A docelowo jaki harem zostawić? Demasonki będą zbyt agresywne w takim baniaku?

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Demasonków musiałbyś wrzucić z 20 sztuk bo to małe killerki. Gdzieś już widziałem taką obsadę z Msobo i Demasoni, ale nie pomnę gdzie.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się czy jest sens brnąć w 3 gatunki w 240l, czy lepiej wrzucić więcej sztuk z każdego gatunku i pozostać przy 2. Tak więc 15x msobo + 10x Cynotilapia sp. Hara lub 15x msobo + 20x demasoni (35 sztuk to nie będzie lekka przesada w takim zbiorniku?)

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Przecież to są ilości do redukcji w takim baniaku to max 15 sztuk . Demasoni i Msobo same ci się zredukują. Hary u mnie w miarę spokojne czasem się za pyski biorą. Możesz poprzestać na dwóch gatunkach.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu TapatalkaLink to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Ze względu na słabą dostępność msobo zdecydowałem się na obsadę membe deep + cynotilapia sp. hara. 2 haremy takich gatunków 3+5 w moim zbiorniku będą dobre? Czy lepiej 3+7 membe i 1+4 hara? Proszę o podpowiedzi :D

Edited by Majkwin
Link to comment
Share on other sites

Fireman40

wydaje  mi się utrzymanie 6 samców jest to zbyt wiele. Hary charakterne są i reszta będzie siedzieć w górze , Więc raczej to drugie rozwiązanie bym brał pod uwagę. Membe trochę łagodniejsze więc po dwa samce powinno być ok.

Edited by Fireman40
Link to comment
Share on other sites

Mortis

Wydaje mi się, że raczej więcej jak dwóch z gatunku nie utrzymasz. Będzie wszystko zależało od charakteru ryb i możliwości obrania rewiru. 

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Ja ma 5 samców hary i ryby jakiś na górze nie pływają. Jedyny agresywny samiec został szybko zdominowany przez bardziej ugodowego, który twardo trzyma się przy władzy i jest spokój. W sumie pływają u mnie 2 wybarwione samce , które sobie w drogę nie wchodzą. Myślę że z dwoma wmiarę spokojnymi samcami powinno się udać, nie wiem jak niestety to będzie u Membe, ale myślę że w takim zbiorniku raczej miejsce jest na góra 3 rewiry.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu TapatalkaLink to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.