Jump to content

Dojrzewanie 300l - problem


damianhm
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam na imię Damian. Zbiornik ma wymiary 120x50x50, mechanik Aquael 2000, biolog Eheim 2217 z wypełnioną ceramiką i niebieską gąbką. Wystartowałem według szablonu na wodzie amoniakalnej - wszystko zrobiłem, jak było napisane w temacie. Zbiornik zalałem 11.11.2016, bakterie jakich użyłem to Seachem Stability (dawkowanie według instrukcji, 150ml w pierwszym dniu, w kolejnych 6-7 dniach 15ml aż do skończenia 250ml butelki), woda amoniakalna - 25%, woda nalewana za pomocą ustrojstwa z wkładem węglowym, temperatura wody 30 stopni od samego początku, napowietrzanie włączone, oświetlenie wyłączone. Filtry chodzą 24/7, testy kropelkowe JBL (kupione w walizce w sklepie internetowym Clarias), parametry wykonywane i odczytywane w świetle dziennym, brak roślin w zbiorniku. Nie wlewałem żadnego uzdatniacza i innej chemii do akwarium.

http://www.mpwik.rzeszow.pl/index.php/woda/jakosc-wody - tutaj jest link do parametrów mojej wody w miejscowości Rzeszów.

Poniżej wklejam tabelke z parametrami wody:

Data pomiaru

NH4

pH

NO2

NO3

KH

GH

Zalanie: 11.11.2016

10 minut po wlaniu WA:

1

7.6

0.025

10

6

10

14.11.2016

0.6

-

0.01 (spadek?!)

-

-

-

16.11.2016

0.4

-

0.1

-

-

-

20.11.2016

0.4

-

0.1

-

-

-

22.11.2016

0.3

-

0.1

10

-

-

24.11.2016

0.3

-

0.2

-

-

-

25.11.2016

0.3

-

0.1

10

-

-

26.11.2016

0.3

-

0.1

10

-

-

27.11.2016

0.3

-

0.2

-

-

-

28.11.2016

0.3

-

0.1

-

-

-

 


Po 3 dniach spadek? NO2 do 0.01 (ciężko nawet kolor złapać), za to wyraźny spadek NH4 do 0.6 (14.11.2016)

19.11.2016 dodana jedna ampułka bakterii Prodibio Biodgest

22.11.2016 kolejna ampułka bakterii Prodibio Biodgest

24.11.2016 wzrost NO2 do 0.2, wyrazisty różowy kolor

25.11 spadek NO2 do 0.1, bez komentarza

27.11 znowu wzrost NO2 do 0.2, jest to 5 dzień od dodania ampułki Prodibio Biodgest

28.11 spadek NO2 do 0.1, tak samo jak 25.11 (6 dzien od dodania ampułki bakterii)

 

 

Warto dodać, że 19.11 kupiłem nowy test JBL na NO2, ponieważ zauważyłem spadek 14.11 NO2 oraz brak wzrostu NO2 co wydawało mi się dosyć dziwne. 

Patrząc na tabelke od 11.11 nic się nie zmienia, stoje w tym samym miejscu i nie zanosi się na jakąkolwiek poprawe. 

Proszę mi doradzić, co mam robić, bo już jestem bezsilny.

Pozdrawiam, Damian

 

Edited by damianhm
Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Od dawna walczymy z tym startem na PW:D.

Oto przykład gdy kolega nie popełnił żadnego błędu ze startem i z nie wiadomego powodu nagle jak już ruszyły oba etapy gdzieś pomiędzy 19 a 22 listopada wszystko nagle stanęło.

Cała biologia która ruszała nagle stanęła i zdechła.

Pozostał amoniak NH3  i stałe poziomy NO2 i NO3 więc nawet I etap nie żyje - kolega nic nie wlał żadnego chloru a wszystko zdechło jakby jakiegoś Domestosa nalał.

Czekam na przesyłkę jego wody z baniaka by zweryfikować ewentualnie złe testy jakie posiada ale jeśłi wyniki się potwierdzą to jedyne co widzę to zaczynanie od nowa od zera.

Tak jak pisałem zawsze - mam wielki szacun do biologii i przechwałki że taki ze mnie gieroj i tam zawsze mi rusza i bez żadnych tam chemii , testów i bakterii w miesiąc - no zdarzało się 30 lat temu mnie też.

Dowodów że tak nie musi być teraz i na tym forum aż nadto.

 

Link to comment
Share on other sites

A mnie się zdaje, że narozrabiał tu Seachem Stability, gdyby kolega użył do startu tylko sprawdzonego Prodibio Biodgest było by już po wszystkim, a tak są problemy. I te pomiary, co koledze zbija NO3 w baniaku, raz jest 10 potem 0 i znów 10.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Też podejrzewam Stability  ale tylko te jedno opakowanie bo to są doskonałe bakterie startowe i są bez pożywki , także podejrzewam jego test na NO3 np z zamienioną mokrą nakrętką na proszku. Przyśle wodę to się upewnimy.

Dlatego też doradziłem mu Prodibio i  kolega chyba 19 tego i 22 ego wlał tam ampułki i jak widać nic nie ruszyło a powinno najpóżnej w ciągu 5 dni wywalić NO2 do maxa - a tu nic.

Te kreseczki w tabeli nie oznaczają wyniku 0 tylko brak pomiaru tego parametru więc NO3  stale było i jest 10ppm choć wczoraj podobno kolega zauważył wynik NO3 pomiędzy 10-20 ok 15ppm ocenił.

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

tak, kreseczki to brak pomiaru

Wczoraj zmierzyłem NO3 w kranówie oraz w baniaku. W kranówie NO3 wyszło 5, a w akwarium tak jak, Pan Henryk napisał pomiędzy 10, a 20 ( ciemniejsze niz 10, jasniejsze niz 20). Dziwne jest to, że dwa razy zdarzyło się tak, że w 5 dniu od dodania ampułki bakterii Prodibio Biodgest NO2 wzrosło do 0.2, a na drugi dzień spadek do 0.1. 

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Może to się wyda Tobie śmieszne, ale czy możesz zrobić fotkę od frontu swojego baniaka, albo opisać jakie skały i jakie podłoże zastosowałeś ?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Damian zdziwisz się co masz na prawdę zmierzone dobrymi testami JBLa

pH-7,6

KH-11

NH4 - 0 ( poniżej nawet tego pierwszego koloru)

NO2- 0,06ppm

NO3 - 1ppm  tu Salifert

1/ wstaw to do tabeli i:

2/ wyrzuć fiolki z NH4, i NO3 i kup nowe uzupełnienia ale w akwarystyczny24 lub clarias.pl  - bo na pewno mają świeże z racji dużej ich sprzedaży. Nie kupuj w Rzeszowie.

3/ jak dostaniesz nowe testy zmierz NO3 w kranie  i wylej całą wodę z baniaka i nic nie ruszaj więcej , nalej nowej przez ustrojstwo i  wlej najpierw  1/2 dawki WA czyli 1ml na 400l wody netto w baniaku a po 10 min zmierz NH4 - powinno być ok NH4=0,4ppm  jak tak wyjdzie to dopiero wtedy wlej 2 ampułki Prodibio  Biodigest  i startujemy od nowa mam nadzieję że to ruszy i teraz się nie zatrzyma.

 

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Szkoda, za wszystko zabiorę się jutro wraz ze zrobieniem nowej tabelki, podam wszystkie pomiary itd. 

Mam pytanie do moderatora, czy mogę w tym temacie zdawać relacje z nowego startu ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.